17. Piknik Naukowy

Data: 15 czerwca 2013 r., godz. 11-20
Organizator: Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio
Kontakt i informacje: www.pikniknaukowy.pl

Na tegoroczny Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zapraszamy w sobotę 15 czerwca.

Według szacunków organizatorów, na Stadion Narodowy dotrze ok. 100 tys. miłośników nauki! Na trybunach i w alejach prowadzących do obiektu zostanie rozlokowanych ok. 190 namiotów, pod którymi odbędzie się ok. tysiąc pokazów. Zgodnie z tradycją, najbardziej spektakularne widowiska przez cały dzień będą odbywać się na głównej scenie Pikniku. Wystąpią na niej również międzynarodowe gwiazdy ze świata nauki, choć wciąż pozostaje tajemnicą, kto odwiedzi Warszawę w tym roku.

Z racji usytuowania w centrum stolicy i świetnej komunikacji (liczne linie autobusowe, tramwajowe, stacja PKP Stadion, dobre połączenie z Dworcem Warszawa Wschodnia i Warszawa Centralna) gwarantuje dobry dojazd – co ważne, także osobom spoza stolicy.

W tym roku na Pikniku zaprezentuje się ok. 200 instytucji z Polski i z zagranicy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Komisja Europejska. Wiemy już, że np. na stanowisku estońskiej Science Centre AHHAA Foundation będzie można dowiedzieć się, co sprawia, że LED-y są najmniej energochłonną i najbardziej efektywną technologią oświetleniową, która jest dzisiaj w powszechnym użyciu, a także stworzyć wyposażony w nie lampion. Pamiątką z Pikniku może być też naszyjnik z probówką, w której znajdzie się nasze własne… DNA. Tyle że najpierw trzeba je będzie samemu wyizolować, w czym pomogą specjaliści z BioCentrum Edukacji Naukowej i Fundacja Bioedukacji.

Z kolei Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji umożliwi dokonanie samodzielnego zabezpieczenia śladów papilarnych. Będzie można wziąć udział w konkursie z wiedzy na temat kryminalistyki i w nagrodę zwiedzić Laboratorium.

Piknik 2013 jak zwykle będzie trwał dziewięć godzin: rozpocznie się o 11:00 a zakończy o 20:00. Pokaże wiele aspektów życia, bo to ono jest tematem przewodnim tegorocznej imprezy. Wstęp oczywiście wolny.

Za merytoryczny aspekt imprezy odpowiada Centrum Nauki Kopernik, które wyrosło zresztą z Pikniku. Plenerowa formuła sprawdziła się na tyle, że stała się inspiracją dla innych państw. Tylko w ubiegłym roku Piknik Naukowy – na wzór polskiego – zorganizowano po raz pierwszy w Gruzji i Chorwacji.

Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Od 2001 roku Piknik ma temat przewodni, inny każdego roku (w 2012 – Energia, rok wcześniej – Wolność). W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Przez ostatnie trzy lata odbywał się w stołecznym Parku Marszałka Rydza-Śmigłego, a w tym roku przenosi się na Stadion Narodowy.


Powrót
Galeria