https://pgen.pl/assets/cache/987e08b3d1f0ad0c30eb0af7140c9ebd_750_319_optim.jpg

Koncert dla Niepodległej zjednoczy wszystkich Polaków

Niezwykłe widowisko słowno-muzyczne na PGE Narodowym, transmitowane w publicznych stacjach radiowych i telewizyjnych, będzie koncertową podróżą przez ostatnie sto lat historii Polski. 

Przypomnimy utwory, które towarzyszyły Legionom Polskim, walczącym na Monte Cassino żołnierzom i cywilom broniącym stolicy w Powstaniu Warszawskim. Nie zabraknie piosenek, które dodawały nadziei walczącym z totalitarną władzą, a także tych, które towarzyszyły chwilom radosnym – na dancingach i w dyskotekach. W trakcie Koncertu dla Niepodległej każdy Polak przeżyje chwile wzruszenia i radości, bo – jak głosi hasło obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Niepodległa jest dla wszystkich!

Tuż po okolicznościowym orędziu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wygłoszonym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpocznie się Koncert dla Niepodległej. Zainauguruje go Natalia Sikora wzruszającą piosenką, napisaną w przeddzień wybuchu stanu wojennego. To manifest dążących do oswobodzenia kraju spod komunistycznej władzy i walczących o odbudowę w pełni niepodległego kraju. W nawiązaniu do tych wartości usłyszymy też pieśni legionowe – utwory, które towarzyszyły walczącym o niepodległość blisko sto lat temu.


W kolejnych odsłonach widowiska usłyszymy utwory powstańcze, piosenki okupacyjnej Warszawy i wspomnienie ofiar Holocaustu. Przywołamy pamięć tych, o których nie mówiło się w latach komunizmu ze względu na obowiązującą cenzurę.

W kolejne dekady przeniesie nas Maryla Rodowicz, która wykona największe przeboje gwiazd piosenki młodzieżowej lat 60. Dzięki Krystynie Prońko w nowej aranżacji usłyszymy "Mury" Jacka Kaczmarskiego – jednego z najważniejszych artystów solidarnościowej rewolucji. W klimaty podziemnych koncertów przeniesie nas z kolei Paweł Kukiz, a Wojciech Cugowski i Damian Ukeje przypomną utwór "To wychowanie", który był krytyką fasadowego patriotyzmu propagowanego przez komunistyczne państwo. Usłyszymy też nietypowe wykonanie "Arahji" zespołu Kult przygotowane przez Ewę Farnę oraz "Chcemy być sobą" śpiewane przez Krzysztofa Cugowskiego.

Własne aranżacje znanych utworów przygotowali też Kamil Bednarek, Aleksandra Kurzak, Adam Bałdych, L.U.C., Natalia Nykiel i Natalia Szroeder. Na scenie zobaczymy też m.in. Marka Piekarczyka, Michała Kowalonka, Andrzeja Lamperta, Olgę Szomańską, Warszawskie Combo Taneczne i zespół SBB.

Występy artystów będą uatrakcyjniać wspaniałe efekty specjalne oraz przygotowane na tę okazję inscenizacje, animacje i filmy. Koncert zakończy hymn państwowy w wykonaniu wszystkich zaproszonych artystów, chórów, orkiestry oraz 45-tysięcznej widowni PGE Narodowego.

Zachęcamy wszystkich Polaków do wzięcia udziału w koncercie lub wraz z rodziną i przyjaciółmi do obejrzenia go w Telewizji Polskiej albo wysłuchania w Polskim Radiu. Warszawian i wszystkich chętnych do zobaczenia koncertu zapraszamy do pobrania bezpłatnego biletu i przybycia na PGE Narodowy na godz. 19.30. Transmisja w mediach publicznych rozpocznie się o godz. 20.10. Bądźmy tego dnia razem i wspólnie świętujmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo Niepodległa jest dla wszystkich!

Mecenasami koncertu są Grupa Lotos i PZU S.A. Partnerami są PGE Narodowy i Fundacja PZU.

Link skrócony: www.stdn.pl/20d50

Co o tym sądzisz?