Zamknij

Napisz kartkę do Powstańca lub zgłoś kandydata do Nagrody BohaterONy

Już nie tylko akcja pisania kartek i listów do Powstańców Warszawskich, ale także wyróżnienia dla osób, firm i instytucji działających na rzecz edukacji i promocji historii Polski XX wieku. 1 sierpnia rusza czwarta edycja ogólnopolskiej kampanii "BohaterON – włącz historię!", w ramach której każdy może pokazać, że pamięta o uczestnikach walk o stolicę i docenia tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat.

Pamięć – Edukacja – Pomoc – pod tym hasłem Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia od 2016 roku realizują kampanię BohaterON. Akcja, której nazwa stanowi połączenie słów "bohater" i "ON" (ang. włączyć), z jednej strony ma na celu uhonorowanie Powstańców Warszawskich, a z drugiej – promocję historii Polski XX wieku. Sukces minionych edycji projektu, ponad pół miliona kartek wysłanych do bohaterów walk o stolicę, a także dwie wyjątkowe daty – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – skłoniły organizatorów do rozszerzenia formuły kampanii o nowe działania.

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich

– Postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie w prowadzeniu projektów o tematyce historycznej, by wyróżnić tych, którzy już działają oraz zmotywować innych do realizowania podobnych inicjatyw. Ustanowiliśmy nagrodę – BohaterONy, która nosi imię Powstańców Warszawskich nie tylko dlatego, że chcieliśmy uhonorować naszych bohaterów z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania, ale również dlatego, że są oni pokoleniem Kolumbów, od którego możemy uczyć się miłości do ojczyzny, szacunku do historii i podtrzymywania pamięci o wydarzeniach sprzed lat – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu "BohaterON – włącz historię!".

Nagroda BohaterONy 2019 ma za zadanie wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku. Laureatów w każdej z sześciu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit i dziennikarz – wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii "BohaterON – włącz historię!". Na podstawie oddanych przez nią głosów zostaną przyznane Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.

Udział w wyborze laureatów będą mieli również internauci, którzy w wyniku głosowania za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej kategorii przyznają Złotego BohaterONa Publiczności.

Kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres: nagroda@bohateron.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od 1 do 30 sierpnia. Później, od 1 września do 2 października będzie można zagłosować na nominowanych.

– Chcemy wspólnie docenić tych, którzy podtrzymują pamięć o historii Polski: społeczników, pasjonatów, – wszystkich, którzy swoim zapałem i kreatywnością sprawiają, że historia jest dla nas ciekawsza, bliższa… staje się naprawdę nasza. Zależy nam na tym, aby pokazać, że historię powinniśmy pielęgnować i opowiadać sami, ponieważ inni mogą to zrobić za nas. Na potrzeby kampanii stworzyliśmy spot, który oprócz informowania o Nagrodzie ma zadanie edukacyjne. Pokazujemy w nim proces tworzenia BohaterONa – statuetki, na którą – w przenośni – składają się ważne dla naszej historii wydarzenia. Proces ten to symbol troszczenia się o historię, pielęgnowania jej, przekazywania pamięci – rozlewany w formie i zastygający metal nawiązywać może również do słów: "Nasz naród jak lawa…". Ostateczną interpretację spotu pozostawiamy odbiorcom. W rolę twórcy statuetki – artysty wcielił się aktor Maciej Musiał – tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Kartki i listy, które łączą pokolenia

Dla nas to tak niewiele, dla nich to naprawdę cały świat – mówi w spocie zachęcającym do napisania życzeń do Powstańców Warszawskich Agnieszka Więdłocha, ambasadorka kampanii "BohaterON – włącz historię!". Już po raz czwarty każdy, kto chce uhonorować uczestników walk o stolicę, może to zrobić, wysyłając kartkę lub list w ramach trwającej od 1 sierpnia do 2 października akcji. W tym roku jednak nie znajdziemy bezpłatnych pocztówek w sieciach dystrybucji Partnerów – organizatorzy zachęcają do własnoręcznego wykonania kartki bądź napisania listu i przesłania na adres: Fundacja Sensoria, ul. Ołtaszyńska 7, 53-010 Wrocław. 

– W tym roku zrezygnowaliśmy z druku i dystrybucji dedykowanych kampanii pocztówek, co jest podyktowane dwoma powodami. Przede wszystkim chcemy, aby w tej edycji – towarzyszącej 75. rocznicy wybuchu Powstania – korespondencja była wyjątkowa i jeszcze bardziej angażująca – własnoręcznie wykonane laurki, listy i widokówki z całej Polski z pewnością sprawią naszym Bohaterom jeszcze więcej radości. Zachęcamy do pozostawienia adresu do korespondencji – również numeru telefonu. Prosi nas o to coraz więcej Powstańców, którym czasem o wiele łatwiej jest zadzwonić do nadawcy życzeń niż odpisać. Dodatkowo zamierzamy przeznaczyć  większą ilość środków na wsparcie materialne Powstańców i realizację ich indywidualnych potrzeb – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Podobnie jak w poprzednich latach, istnieje możliwość napisania bezpłatnej pocztówki do Powstańca za  pośrednictwem strony www.BohaterON.pl. Na e-kartce obowiązuje jednak limit 25 słów – tylu, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. Wypełnione przez Internet pocztówki zostaną wydrukowane i po zakończeniu akcji – razem z nadesłanymi do siedziby Fundacji Sensoria kartkami i listami – przekazane adresatom w formie tradycyjnej.  

Biało-czerwone laurki własnoręcznie wykonają także mali pacjenci szpitalnych oddziałów dziecięcych z całej Polski. To właśnie warsztaty plastyczne w tych placówkach, realizowane w ramach projektu "Kartka dla Powstańca", stały się trzy lata temu inspiracją dla stworzenia akcji BohaterON.

W promocję kampanii po raz kolejny włączyli się znani polscy aktorzy: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki i Maciej Zakościelny, którzy wystąpili w spocie zachęcającym do nawiązania dialogu pokoleń oraz pokazania, jak ważni są dla nas Powstańcy i to, co dla nas zrobili. 

– W tegorocznej edycji kampanii odeszliśmy od motywu "Czasu honoru". Spot prezentuje proces tworzenia listu – korespondencji do Powstańca – oraz sposobów, w jaki możemy taki dialog nawiązać. Jest w nim zawarty również zwrot do Powstańców: "Jesteście dla nas bardzo ważni". Wspierają nas, jak zawsze, wspaniali polscy aktorzy oraz Pani Hanna Stadnik, ps. Hanka, która reprezentuje Powstańców Warszawskich – tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.