Nocny 4F Półmaraton Praski - tysiące biegaczy na ulicach

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

W sobotę 31 sierpnia blisko 9 tysięcy biegaczy stanie na starcie 6. Nocnego 4F Półmaratonu Praskiego, a około 3500 na trasie towarzyszącej mu 4F Piątki Praskiej. Zapowiada się pełen energii letni wieczór. To na Pradze będzie bić w sobotę serce aktywnej Warszawy.

Szósta edycja półmaratonu rozgrywanego na prawym brzegu Wisły rozpocznie się o godz. 20:30, ze startem i metą na błoniach PGE Narodowego. Trasa 6. Nocnego 4F Półmaratonu Praskiego prowadzić będzie przez al. Zieleniecką, dalej al. Waszyngtona, po czym fala biegaczy zaleje Saską Kępę, następnie z szerokich ulic Gocławia, zawodnicy w rytm muzyki i głośnego dopingu przebiegną jej ostatni odcinek – Wał Miedzeszyński, by w geście triumfu przekroczyć metę pod stadionem.

Trasa jest szybka, płaska i atestowana, sprzyja więc biciu rekordów życiowych, a cel na rekord imprezy obrał sobie rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost, który jest także jednym z faworytów. Szost zamierza pobić dotychczasowy rekord Półmaratonu Praskiego – 1:03:32, należący do Marcina Chabowskiego. Półmaraton w stolicy ma być dla niego ostatecznym testem przed Wojskowymi Igrzyskami Sportowymi, które odbędą się w Wuhan w październiku.
Mariusz Giżyński

Szost ma jednak silną konkurencję, bo tegoroczna obsada Nocnego 4F Półmaratonu Praskiego zapowiada się bardzo ciekawie. Na trasie praskiej imprezy walczyć chce czołówka polskich długodystansowców: wicemistrz Polski w maratonie Mariusz Giżyński, Kamil Jastrzębski – młody i ambitny biegacz, triumfator zeszłorocznej edycji biegu oraz były mistrz Polski w maratonie – Błażej Brzeziński i jego żona Aleksandra Brzezińska – aktualna mistrzyni kraju na królewskim dystansie, a także Anna Łapińska – zwyciężczyni praskiego biegu z ubiegłego roku.

Swój udział w półmaratonie zapowiedzieli także trzykrotny mistrz świata w chodzie na 50 km – Robert Korzeniowski, Andrzej Radzikowski – pierwszy Polak, który zwyciężył w Spartathlonie, jednym z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie oraz Patrycja Berezowska – tegoroczna triumfatorka morderczego ultramaratonu w Dolinie Śmierci, a z numerem startowym 1916 na koszulce wybiegnie były bokser, medalista olimpijski, wieloletni zawodnik i trener w Legii Warszawa – Krzysztof Kosedowski.

Kamil Jastrzębski

Podczas tegorocznej edycji 4F Półmaratonu Praskiego biegaczom towarzyszyła będzie i muzyka, i taniec. Jeszcze przed startem, na scenie w miasteczku biegowym wystąpią tancerze ze szkoły tańca Swing Avenue Dance School. A na trasie 4F Półmaratonu Praskiego będzie bardzo rytmicznie, a to wszystko za sprawą punktów z DJ’ami, zespołom muzycznym i bębniarzom, a także licznie zgromadzonej publiczności, która swoim dopingiem dodawać będzie energii wszystkim startującym. Specjalna strefa kibica marki Red Bull powstanie na Wybrzeżu Szczecińskim, przy moście Poniatowskiego, a podobne punkty szykują inni partnerzy biegu. Na mecie finiszerów przywitają muzyczne przeboje serwowane we współpracy z Radiem ZET.

Kolejny raz Nocnemu 4F Półmaratonowi Praskiemu towarzyszyć będzie 4F Piątka Praska, czyli bieg na 5 km. 3500 osób chcących zmierzyć się z krótszym dystansem z błoni PGE Narodowego wystartuje o godz. 19:30, czyli godzinę przed półmaratończykami. Trasa biegu ponownie będzie wiodła klimatycznymi fragmentami Pragi Północ, a meta zlokalizowana będzie vis a vis mety półmaratonu, w centrum miasteczka biegowego.

Faworytami 4F Piątki Praskiej są Ewa Jagielska – triumfatorka ubiegłorocznej edycji biegu i była wielokrotna medalistka mistrzostw Polski na stadionie oraz w biegach ulicznych, Anna Szyszka – dwukrotna srebrna medalistka mistrzostw Polski w biegach długodystansowych oraz Izabela Parszczyńska, która zajęła 3. miejsce rok temu, a także Łukasz Parszczyński – zwycięzca biegu na 5 km sprzed dwóch lat.

Na mecie 4F Półmaratonu Praskiego oraz towarzyszącej mu 4F Piątki Praskiej na finiszerów czekać będą wyjątkowe medale, wykonane specjalnie z myślą o nocnym biegu. Klasycznie okrągłe, z oryginalnym ażurowaniem i emaliowanym środkiem. Będzie na nich miejsce na wygrawerowanie wyniku, imienia, bądź specjalnej dedykacji, co będzie można zrobić specjalnej strefie GrawerZone, utworzonej w miasteczku biegowym przez firmę GrawerBus. Zlokalizowanych będzie w niej aż 8 maszyn grawerujących, tworząc pierwszą tak dużą strefę grawerowania w historii polskich biegów. Z kolei rewers medalu z zaznaczoną trasą pokryty został świecącą w nocy farbą fluorescencyjną.


Nocny 4F Półmaraton Praski to jeden z największych biegów na dystansie 21,097 km w Polsce. I trudno się temu dziwić, bo wyjątkowy nocny charakter imprezy elektryzuje tysiące biegaczy. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło 6714 osób, a kolejnych 2528 osiągnęło metę 4F Piątki Praskiej. Czy w tym roku wynik ten zostanie pobity? Wszystko wskazuje na to, że tak – do tej pory zarejestrowało się już 8000 uczestników. Chętnych do sprawdzenia swoich sił w praskich imprezach nie brakuje, a rejestracja trwa – wciąż jeszcze można zapisywać się do udziału, aby wakacje zakończyć na wielkiej biegowej imprezie.