Ten mecz przeszedł do historii! Spotkanie bohaterów MŚ z 1974 roku na PGE Narodowym

Sport
22 października 2019
redakcja
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

Piłkarskie mistrzostwa świata, które odbyły się w 1974 roku wpisały się do annałów polskiej piłki nożnej. Kierowana przez Kazimierza Górskiego drużyna, po strzelonym Brazylijczykom golu, zdobyła trzecie miejsce na mundialu, a strzelec tej bramki – Grzegorz Lato, z bilansem siedmiu bramek w całym turnieju - został królem strzelców. W 45. rocznicę tych wydarzeń na PGE Narodowym doszło do wyjątkowego spotkania, które upamiętniało "Orły Górskiego" i ich wkład w rozwój polskiej piłki nożnej. 

W 1974 roku Biało-Czerwoni wystąpili na mundialu po 36 latach nieobecności w turnieju. Już w meczach kwalifikacyjnych Polacy pokazali swą siłę, pewnie pokonując Anglię 2:0 i Walię 3:0 w Chorzowie, a następnie remisując z Anglikami 1:1 na Wembley, zapewniając sobie tym samym grę na mistrzostwach świata. 

W meczach eliminacyjnych wyłoniono 16 drużyn, które podzielono na cztery grupy. Reprezentacja Polski w rundzie pierwszej walczyła z Argentyną, Włochami i Haiti. "Orły Górskiego" pokonały  Argentynę 3:2, Haiti 7:0 i Włochy 2:1, pewnie awansując do rundy drugiej, w której zmierzyły się z reprezentantami RFN, Szwecji i Jugosławii. Polacy pokonali Szwecję 1:0, a następnie Jugosławię 2:1, lecz w meczu rozegranym trzeciego lipca we Frankfurcie ulegli zespołowi RFN 0:1. Usytuowali się tym samym na drugim miejscu grupy, wywalczając sobie prawo walki o trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Rywalami Polaków w meczu, który rozegrał się w Monachium byli Brazylijczycy, których pokonali 1:0. Do kraju Polacy wrócili jednak ze srebrem – był to pierwszy mundial, na których wręczono cztery komplety medali – złote, pozłacane srebrne, srebrne i brązowe. 

Po 45 latach wyczyn Polaków kierowanych przez Kazimierza Górskiego, którego pomnik znajduje się na promenadzie zewnętrznej PGE Narodowego postanowiła upamiętnić Fundacja Kazimierza Górskiego. Na PGE Narodowym odbyło się spotkanie, podczas którego m.in. podziwiano najlepsze chwile z meczów rozegranych podczas mundialu z 1974 i dzielono się wspomnieniami  z mistrzostw. W spotkaniu uczestniczyli m.in. mundialowy król strzelców (1974) – Grzegorz Lato, Włodzimierz Lubański, Andrzej Strejlau, Stefan Szczepłek, Dariusz Szpakowski czy Władysław Żmuda.