Zobacz, jak powstawał największy stadion w Polsce!

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

PGE Narodowy to miejsce, na którym odbywają się jedne z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, sportowych i biznesowych nie tylko w Polsce. Arena jest także stałą atrakcją na turystycznej mapie Warszawy i naszego kraju. Nad jej budową pracowano przez kilka lat tak, aby mogła być gotowa na mistrzostwa Europy w 2012 roku. Zobacz jak powstawała!

Żeby jak najlepiej przybliżyć Wam proces powstawania areny, wybraliśmy dla Was jedne z najważniejszych momentów jej budowy.

1. Rozpoczęcie budowy areny

7 października 2008 roku rozpoczęły się prace nad budową największego stadionu w Polsce. Ponad 100 jednostek specjalnych i transportowych oraz prawie 200 pracowników pojawiło się na terenie budowy.

2. Wmurowanie Kamienia Węgielnego pod budowę areny

W październiku 2009 roku odbyła się uroczystość wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę areny. W związku z planowaniem stworzenia wielowyznaniowej kaplicy na terenie stadionu, uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele głównych religii i związków wyznaniowych w Polsce. Wraz z aktem erekcyjnym w jednym z fundamentów areny zostały umieszczone kamień z Galerii Wejściowej Stadionu Dziesięciolecia, flaga Polski i UE, flaga z godłem Warszawy, album z historycznymi fotografiami Stadionu Dziesięciolecia, rysunki dzieci "pokoloruj stadion" oraz kilka obiegowych monet i banknotów. Skrzynia ze wszystkimi przedmiotami została umieszczona w betonowym postumencie i zalana betonem. 

3. Rozpoczęcie montażu pierwszych prefabrykatów trybun

W marcu 2010 roku na terenie budowy, przy użyciu 400-tonowego żurawia kratowego na gąsienicach, rozpoczęto montaż pierwszych prefabrykantów trybun. Po raz pierwszy na arenie zatrudnienie pracowników budowy przekroczyło 1500 osób.

4. Montaż konstrukcji stalowej podtrzymującej dach

W miesiąc po rozpoczęciu montażu trybun zaczęto pracować nad konstrukcja stalową, podtrzymującą dach linowy areny. Konstrukcja ta to łącznie ponad 12 tysięcy ton stali i ponad dwa tysiące ton lin stalowych.

5. Otwarcie pierwszej pokazowej loży VIP

Całkowicie wykończona i wyposażona loża stanowiła miejsce pokazowe dla przyszłych nabywców. Obecnie loże VIP areny to największe na rynku, ponad 40-metrowe, doskonale zlokalizowane pomieszczenia, z których można podziwiać piękną panoramę areny. Wszystkie loże możecie zobaczyć tutaj: www.biznes.pgenarodowy.pl/loze-vip


6. Zakończenie montażu konstrukcji liniowej dachu

4 stycznia 2011 roku oficjalnie zakończono montaż konstrukcji liniowej dachu wraz z symbolicznym zawieszeniem wiechy. Poniżej filmik prezentujący cały proces: 

7. Montaż biało-czerwonej elewacji

Montaż polegał na zamocowaniu około 800 prefabrykantów. Powierzchnia siatki aluminiowej areny to ponad dwa hektary.

8. Zakończenie budowy areny

30 listopada 2011 roku oficjalnie zakończono budowę areny, której wielkie otwarcie świętowano 29 stycznia 2012 roku. Na imprezie pojawiło się aż 75 tysięcy widzów, a dla pierwszych 40 tysięcy osób przygotowano pamiątkowe bilety. Poniżej filmik z tego wydarzenia:


Co o tym sądzisz?