Zamknij

Odkryj Warszawę na nowo! Premiera książki "Warszawska Piżamorama"

Warszawa to fascynujące miasto, w którym historia przeplata się z nowoczesnością i dynamicznym rozwojem. Nietuzinkową atmosferę stolicy uchwycono w książce "Warszawska Piżamorama", którą wykonano w technice animacji "ombro cinema" opartej na iluzji optycznej. Dzięki ruchomym ilustracjom ożywa m.in. PGE Narodowy, który jest jedną z kultowych wizytówek Warszawy.

Ilustracje w "Warszawskiej Piżamoramie" ożywają za pomocą dołączonej do książki paskowanej folii, którą należy przyłożyć do prążkowanego obrazka i przesuwać od jednej krawędzi strony do drugiej. Książka służy do zabawy, jest zapisem wycieczki do stolicy i pamiątką z tej niezwykłej podróży.

Seria "Piżamorama" powstała we francuskim wydawnictwie Rouergue, a polskie wydawnictwo Wytwórnia nabyło do niej prawa w 2015 roku, co zaowocowało ukazaniem się książki "Nowy Jork Piżamorama". Zarówno najmłodsi (książka przeznaczona jest dla dzieci od 2 roku życia), jak i dorośli przyjęli tytuł z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem, co poskutkowało wydaniem kolejnych pozycji z serii. W ramach "Piżamoramy" ukazały się "Paryż", "Moje roboty" i "Muzeum".

Wytwórnia zachęcona pozytywnym odbiorem wśród czytelników zaczęła prowadzić rozmowy z autorami cyklu, Frédérique Bertrand i Michaëlem Leblondem, by ci przygotowali "Piżamoramę" poświęconą Warszawie. Zaintrygowani tym pomysłem autorzy serii przyjechali do Warszawy po raz pierwszy w lipcu 2019 roku, by poznać unikalną atmosferę stolicy Polski. Podczas wizyty wybrali jej najciekawsze miejsca (przestrzenie i budynki), a następnie przenieśli je na karty książki tak, by oddać charakter miasta.

Podczas wizyty w Warszawie Frédérique Bertrand i Michaël Leblond odwiedzili wiele kultowych i mniej oczywistych miejsc, by do swej opowieści finalnie wpleść PGE Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie, Syrenkę nad Wisłą, praską plażę, Stare Miasto, Muzeum Warszawy, Pałac Saski, rondo z palmą Joanny Rajkowskiej, Rotundę, Plac Konstytucji, Zamek Królewski, stare warszawskie neony (m.in. słynną "Siatkarkę") i Zamek Królewski.

— Praca nad Warszawą była dla nas wyzwaniem, ponieważ w ogóle nie znaliśmy tego miasta. I kiedy zeszłego lata wydawcy zaprosili nas do Warszawy, poczuliśmy, jak miasto jest pełne historii i jak bardzo ta historia jest bolesna. Odkryliśmy też niezwykłe miejsca, których się nie spodziewaliśmy. Tak, jak w przypadku każdego projektu "Piżamorama", to wyzwanie zmieniło się w grę: jak w naturalny sposób zintegrować ruch w mieście, pozostając jak najbliżej jego tożsamości? Wspólnym motywem jest ruch koła, cykl… nuty, system kopernikański, ruch wokół Rotundy, koła motocykli, pawie, stadion… przejście z dnia w noc, nocy w dzień, by obudzić się następnego ranka z zapamiętanym, wyobrażonym snem o Warszawie — tak o pracy nad książką powiedziała Frédérique Bertrand, która narysowała wszystkie ilustracje i napisała francuski tekst.

W polskiej wersji językowej kanwą podróży małego bohatera po zaczarowanej Warszawie stał się tekst piosenki Czesława Niemena "Sen o Warszawie". Pomysłodawczynią tego zabiegu pozwalającego m.in. na oddanie urody języka polskiego była Tatiana Audycka-Szatrawska.

— Piosenka "Sen o Warszawie" Czesława Niemena przyszła mi od razu na myśl, gdy szukałam skojarzeń związanych z miastem. Musiała zaistnieć w "Piżamoramie". Towarzyszyła mi do ostatniej kropki, wracałam do niej, gdy nie mogłam znaleźć kolejnego synonimu, np. dla migotania, iskrzenia. Dużo radości sprawiła mi zabawa językiem. Kolejny raz zdałam sobie sprawę, jaki polski jest piękny, gdy uważniej dobiera się słowa. A wspólnie z wydawczynią szukałyśmy tych idealnych, by oddały ducha "Piżamoramy" (sen i ruch), ale też samej Warszawy: jej historii, ludzi z nią związanych i tego, jak się zmienia. Nie wiem, ile razy powiedziałam w czasie pracy, jaką mam frajdę z tego pisania, i ile razy pomyślałam, że przecież ja tę Warszawę kocham bez opamiętania — powiedziała o swej pracy redaktorka.

Licząca 24 strony książka "Warszawska Piżamorama" wyszła na światło dzienne 21 maja 2020 roku, a PGE Narodowy jest jednym z partnerów tego projektu.