- Aktualności
- Historyczne miejsca PGE Narodowego: rzeźba "Sztafeta"
Historyczne miejsca PGE Narodowego: rzeźba "Sztafeta"
Przed budową PGE Narodowego zdecydowano o pozostawieniu kilku historycznych miejsc ze Stadionu Dziesięciolecia. Wśród nich znalazła się m.in. rzeźba „Sztafeta”, odsłonięta w 1955 roku. Poznajcie jej historię!
Autorem rzeźby jest prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Adam Roman, który tworzył ją przez około dwa lata. Przedstawia ona trzech biegaczy. Dwóch z nich przekazuje sobie pałeczkę, jak ma to miejsce podczas sztafetowych zawodów.
Rzeźba powstawała w pośpiechu, żeby zdążyć na inaugurację Stadionu Dziesięciolecia, dlatego też wykonano ją z betonu. Ma ona około dwóch metrów wysokości i jest ustawiona na 2,5-metrowym cokole. Nie znajdują się na niej żadne napisy. W 2013 roku umieszczono na niej jedynie pamiątkową tablicę z nazwiskiem autora.
Odsłonięcie rzeźby nastąpiło 22 lipca 1955, w dniu otwarcia Stadionu Dziesięciolecia. Od razu stała się ona symbolem stadionu w świadomości mieszkańców Warszawy. W 2008 roku pomnik został poddany gruntownej renowacji, której dokonał Jan Nowicki. Dzięki konserwacji wszystkie elementy rzeźby zostały solidnie wzmocnione, a powstałe ubytki uzupełnione.
Rzeźbę "Sztafeta" możecie zobaczyć przy bramie nr 3, od strony al. Księcia Józefa Poniatowskiego. Jest ona umieszczona przy schodach, prowadzących do wejść na trybuny areny.


ARCHIWUM
Pokaż starsze
Ukryj starsze