Zamknij

Historyczne miejsca PGE Narodowego: rzeźba "Sztafeta"

Przed budową PGE Narodowego zdecydowano o pozostawieniu kilku historycznych miejsc ze Stadionu Dziesięciolecia. Wśród nich znalazła się m.in. rzeźba „Sztafeta”, odsłonięta w 1955 roku. Poznajcie jej historię!

Autorem rzeźby jest prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Adam Roman, który tworzył ją przez około dwa lata. Przedstawia ona trzech biegaczy. Dwóch z nich przekazuje sobie pałeczkę, jak ma to miejsce podczas sztafetowych zawodów.

Rzeźba powstawała w pośpiechu, żeby zdążyć na inaugurację Stadionu Dziesięciolecia, dlatego też wykonano ją z betonu. Ma ona około dwóch metrów wysokości i jest ustawiona na 2,5-metrowym cokole. Nie znajdują się na niej żadne napisy. W 2013 roku umieszczono na niej jedynie pamiątkową tablicę z nazwiskiem autora.

Odsłonięcie rzeźby nastąpiło 22 lipca 1955, w dniu otwarcia Stadionu Dziesięciolecia. Od razu stała się ona symbolem stadionu w świadomości mieszkańców Warszawy. W 2008 roku pomnik został poddany gruntownej renowacji, której dokonał Jan Nowicki. Dzięki konserwacji wszystkie elementy rzeźby zostały solidnie wzmocnione, a powstałe ubytki uzupełnione.

Rzeźbę "Sztafeta" możecie zobaczyć przy bramie nr 3, od strony al. Księcia Józefa Poniatowskiego. Jest ona umieszczona przy schodach, prowadzących do wejść na trybuny areny.