Zamknij

Pięć pokazów widowiska 1920. Wdzięczni Bohaterom - DZIĘKUJEMY!

1920. Wdzięczni Bohaterom to zdecydowanie najbardziej wzniosłe wydarzenie tego roku upamiętniające 100. rocznicę zwycięstwa Polaków nad Bolszewikami. To też pierwsza impreza masowa, która w tym roku odbyła się na PGE Narodowym.

Dynamiczne widowisko, gigantyczna scenografia i pokazy multimedialne na miarę XXI wieku. 1920. Wdzięczni Bohaterom to wehikuł czasu, który zabrał widzów w historyczną podróż 100 lat wstecz. Byliśmy świadkami jednej z najważniejszych bitw XX wieku, kiedy Polacy dwa lata po odzyskaniu niepodległości, obronili własną wolność i ocalili Europę przed bolszewickim terrorem.

Skłaniające do refleksji i zadumy wydarzenie było jednocześnie nietypową lekcją historii dla widzów na arenie i przed telewizorami. W ten sposób wspólnie z Wami uczciliśmy pamięć bohaterów i w niezwykły sposób podkreśliliśmy rolę zwycięstwa Państwa Polskiego w decydującej bitwie wojny polsko-bolszewickiej.

Podczas premiery wydarzenia i czterech pokazów dodatkowych widzowie mieli okazję usłyszeć utwory z tekstami najwybitniejszych polskich poetów w wykonaniu polskich artystów. Zobaczyliśmy setki rekonstruktorów na koniach, pojazdy historyczne oraz wiele specjalnie przygotowanych elementów scenicznych, składających się w całość zdumiewającej scenografii. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik audiowizualnych widzowie poznali bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową.

Organizacja widowiska historycznego na tak wielką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie partnerów. Mecenasem głównym jest PGNiG S.A., mecenasami: PKN Orlen S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, PKO Bank Polski S.A., W roli partnerów wydarzenie wspierają: Totalizator Sportowy, PZU S.A., Bank Pekao S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Lotos S.A., Enea S.A., Grupa Azoty S.A., Giełda Papierów Wartościowych, Alior Bank S.A. Partnerami instytucjonalnymi są Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu. Patroni medialni to TVP oraz Polskie Radio. Partnerem artystycznym przedsięwzięcia jest Niepodległa, a organizatorem całego wydarzenia operator PGE Narodowego, spółka PL.2012+.