Zamknij

Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym

W niedzielę 13 września 2020 r. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się druga edycja charytatywnego happeningu biegowego "Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym". Bieg ten jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Daj Siebie Innym i Fundacji Action-Life i ma na celu zwrócenie uwagi na znaczącą rolę oddawania krwi i szpiku we współczesnym świecie.

Krwi nie da się wyprodukować, a jedyną możliwością jej pozyskania jest oddawanie krwi przez zdrowego człowieka dla chorego. Każda rejestracja w systemie dawców szpiku daje natomiast większą szansę pomocy pacjentowi potrzebującemu przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Celem biegu i osób w nim uczestniczących jest uświadomienie, jak proste, a zarazem przyjemne może być pomaganie innym. Naszą główną ideą jest promowanie honorowego krwiodawstwa i oddawania szpiku. Świadomość społeczeństwa na ten temat jest niestety ciągle bardzo niska, dlatego tak bardzo zależy nam na jak największym dotarciu do osób, które dawcami mogą być. - powiedział Janusz Bukowski, prezes Stowarzyszenia "Dać Siebie Innym" oraz pomysłodawca inicjatywy "Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym".

Bieg odbywa się w formie happeningu nastawionego na promocję szczytnego celu, którym jest zachęcenie ludzi do oddawania krwi i szpiku. W zamyśle nie chodzi o jak najwyższy wynik sportowy, rywalizację czy nagrody. Każdy biorący w nim udział biegacz sam decyduje, jaki dystans ostatecznie przebiegnie. Może to być od 1. do 5. kilometrów co odpowiada analogicznej liczbie okrążeń wokół PGE Narodowego. To już druga edycja biegu, który w 2019 roku został wybrany imprezą roku Miasta St. Warszawy.

Nam jako organizatorom nie chodzi o rywalizację, osiągnięcie życiówki, podium czy nagrodę. Poprzez happening biegowy chcemy zwrócić uwagę na poważny problem jakim są braki w bankach krwi i trudność w znalezieniu dawców szpiku. Zostanie krwiodawcą czy rejestracja w systemie dawców szpiku jest niewielkim wysiłkiem, ale może nieść za sobą olbrzymią pomoc innym – mówi Jakub Piotr Nowak, prezes Fundacji Action Life.

Ze względu na sytuację epidemiczną, liczba biegnących została w tym roku ograniczona do 250 osób, startujących w dwóch turach: po 150 i 100 osób. Bieg cieszy się tak dużą popularnością, że zapisy zostały zakończone niedługo po ich uruchomieniu, ponieważ wyczerpała się pula uczestników. Każdy jednak może włączyć się do akcji oddając krew w dowolnym punkcie krwiodawstwa. Krew oddajemy na hasło: klub 77.

Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdą Państwo na profilu wydarzenia na Facebooku - KLIKNIJ TUTAJ.