Zamknij

Sukces II edycji happeningu biegowego Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym

Happening biegowy Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność oddawania krwi i szpiku, które ratują ludzkie życie. W tegorocznej odsłonie biegu udział wzięło 267 zawodników, dla których priorytetem nie było bicie rekordów czy trofea lecz pomoc innym.

II edycja Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym miała miejsce 13 września 2020 roku i przyciągnęła biegaczy w każdym wieku. Na linii startu pojawiły się zarówno dzieci biegnące z rodzicami, osoby dojrzałe, rodzice z dziećmi w wózkach, chodziarze z kijkami czy osoby z niepełnosprawnościami. Każdy z uczestników biegu mógł wybrać dystans – od 1 do 5 km tj. od 1 do 5 okrążeń areny. Czas nie był mierzony.

Biegacze nie tylko edukowali innych w zakresie konieczności dawstwa szpiku i krwi lecz również sami oddawali krew. W ramach biegu oddano 291,321 litrów krwi pełnej i 70 litrów osocza i płytek tj. łącznie 361 litrów oraz zarejestrowano 155 osób jako potencjalnych dawców szpiku. Po biegu organizatorzy przekazali 25. letniemu Dawidowi wózek inwalidzki aktywny, który został dopasowany do jego potrzeb.

Trzecia edycja „Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym” odbędzie się 3 czerwca 2021 roku.