Oświadczenie Zarządu spółki PL.2012+

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej przez Posłów Michała Szczerbę i Dariusza Jońskiego w dniu 4 lutego 2021 roku posłowie przedstawili dane dotyczące dotychczasowych kosztów adaptacji i funkcjonowania szpitala tymczasowego na terenie stadionu PGE Narodowy. Informacje podawane przez Posłów zostały przedstawione w sposób wprowadzający opinię publiczną w błąd w kwestii racjonalności decyzji i zarządzania procesem budowy oraz funkcjonowania szpitala tymczasowego. Poniżej prezentujemy stanowisko zarządu spółki PL.2012+ oraz link do oświadczenia CSK MSWiA w Warszawie.

W obliczu pandemii większość państw świata uznała, że zdrowie i bezpieczeństwo społeczeństwa jest najwyższą wartością. Dlatego w niemal wszystkich rozwiniętych krajach podjęto decyzje o budowie szpitali tymczasowych w celu ratowania ludzkiego życia i umożliwienia leczenia najciężej chorych. 

Na podstawie doniesień renomowanych agencji informacyjnych można łatwo sprawdzić, że np. w Wielkiej Brytanii powstało 7 szpitali tymczasowych NHS Nightingale Hospitals. W czerwcu 2020 roku brytyjski dziennik Health Service Journal poinformował, że tamtejszy rząd wydał 220 milionów funtów na założenie szpitali - po jednym w każdym regionie NHS w Anglii. Według informacji z lipca 2020 wydatki wyniosły łącznie już około 350 milionów funtów, a więc prawie 2 miliardy złotych. Z kolei w amerykańskim Sacramento przygotowanie szpitala Sleep Train Arena kosztowała 4,8 miliona dolarów, czyli porównywalnie do kosztów adaptacji Szpitala Narodowego w Warszawie. Jak podaje Associated Press News, szpital ten w dwa miesiące 2020 roku przyjął jedynie dwóch pacjentów.

Na mocy decyzji rządowych w Polsce powstało 20 szpitali tymczasowych, a jeden z nich znajduje się na PGE Narodowym. Warto podkreślić, że na decyzję o budowie Szpitala Narodowego właśnie w tej lokalizacji wpływ miał fakt, że arena jest obiektem wielofunkcyjnym, który już na etapie budowy został wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne, które umożliwiły w szybkim czasie dostosowanie go do potrzeb i funkcjonowania szpitala tymczasowego.

Budowa 20 szpitali tymczasowych w Polsce kosztowała około 536 milionów złotych. Adaptacja Szpitala Narodowego, który od początku listopada przyjął ponad 500 pacjentów kosztowała 18 milionów złotych, w tym znacząca część tej kwoty została przeznaczona na nowoczesny sprzęt medyczny, który docelowo zostanie przekazany do użytkowania innym jednostkom medycznym. 

Koszt 11 mln to kwota związana z funkcjonowaniem Szpitala Narodowego. Szczegółowy opis poszczególnych części składowych kosztów znalazł się w oświadczeniu wystosowanym przez Szpital Narodowy po nieprecyzyjnych i wprowadzających w błąd opinię publiczną oświadczeniach posłów Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego. Oświadczenie znajduje się pod linkiem: media.szpitalnarodowy.pl/aktualnosci/pr/632939/oswiadczenie-w-sprawie-nierzetelnych-informacji-dotyczacych-kosztow-funkcjonowania-szpitala-narodowego-aktualizacja-19-01-2021

Obecnie wiele krajów nadal zmaga się z pandemią oraz jej nowymi mutacjami. Dlatego decyzja o stworzeniu i utrzymaniu w gotowości szpitali tymczasowych jest bardzo ważnym elementem systemu ochrony i życia ludzi. 

Źródła:
https://www.hsj.co.uk/finance-and-efficiency/revealed-nightingale-hospitals-to-cost-half-a-billion-pounds-in-total/7029345.article
https://apnews.com/article/07ba2f2894351e6741e7396230f8c9c7