Ile kosztował szpital tymczasowy na PGE Narodowym?

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

Działający od 5 listopada 2020 roku szpital tymczasowy na PGE Narodowym pomógł w ciągu trzech miesięcy wrócić do zdrowia ponad 500 osobom, a od początku stycznia wspiera ogólnopolski program szczepień. Tworzone na całym świecie szpitale tymczasowe są często określane mianem "polisy" mającej zapewnić opiekę medyczną mieszkańców danego kraju w momencie pogorszenia się sytuacji epidemicznej na danym obszarze. Ile taka "polisa" kosztuje Polaków?

Temat kosztów funkcjonowania szpitali tymczasowych, w tym placówki utworzonej na PGE Narodowym, jest często poruszany przez media oraz polityków. W związku z pojawiającymi się próbami nadinterpretowania twardych danych oraz faktem, że próby te mogą wprowadzać opinię publiczną w błąd, chcemy raz jeszcze omówić koszty związane z tą placówką.

Budowa 20 szpitali tymczasowych w Polsce kosztowała według danych KPRM około 536 milionów złotych. Adaptacja Szpitala Narodowego kosztowała 18 milionów złotych, w tym znacząca część tej kwoty została przeznaczona na nowoczesny sprzęt medyczny, który docelowo zostanie przekazany do użytkowania innym jednostkom medycznym. Koszt 11 mln to kwota związana z działaniem szpitala na PGE Narodowym. Wraz z uruchomieniem szpitala tymczasowego na PGE Narodowym zmienił się sposób funkcjonowania tego obiektu. Zaadaptowane przestrzenie stadionu są obsługiwane całą dobę, przez całą dobę zapewniane jest działanie wszystkich niezbędnych systemów oraz zapewniona ich obsługa przez pracowników operatora PGE Narodowego, spółki PL.2012+. Wcześniej stadion pracował w takim trybie tylko podczas organizacji wydarzeń całostadionowych.

Na podstawie doniesień renomowanych agencji informacyjnych można łatwo sprawdzić, że np. w Wielkiej Brytanii powstało 7 szpitali tymczasowych NHS Nightingale Hospitals. W czerwcu 2020 roku brytyjski dziennik Health Service Journal poinformował, że tamtejszy rząd wydał 220 milionów funtów na założenie szpitali - po jednym w każdym regionie NHS w Anglii. Według informacji z lipca 2020 wydatki wyniosły łącznie już około 350 milionów funtów, a więc prawie 2 miliardy złotych. Oznacza to, że przygotowanie szpitali tymczasowych oraz ich działanie w ciągu trzech pierwszych miesięcy kosztowało w przeliczeniu na jednego obywatela 26,99 zł, przy czym w Polsce w ciągu pierwszych trzech miesięcy koszt ten wynosił 13,04 zł. Gdybyśmy traktowali zatem szpitale tymczasowe jako wspomnianą "polisę", to jej koszt dla każdego Polaka wniósłby właśnie 13,04 zł.

Warto podkreślić, że na decyzję o powstaniu szpitala tymczasowego na PGE Narodowym wpływ miał fakt, że arena jest obiektem wielofunkcyjnym, który już na etapie budowy został wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne, które umożliwiły w szybkim czasie dostosowanie go do potrzeb i funkcjonowania placówki medycznej.

Obecnie wiele krajów nadal zmaga się z pandemią oraz jej nowymi mutacjami. Dlatego decyzja o stworzeniu i utrzymaniu w gotowości szpitali tymczasowych jest bardzo ważnym elementem systemu ochrony i życia ludzi. 

Źródła:
https://www.hsj.co.uk/finance-and-efficiency/revealed-nightingale-hospitals-to-cost-half-a-billion-pounds-in-total/7029345.article
https://www.hsj.co.uk/finance-and-efficiency/revealed-350m-for-first-three-months-of-nightingale-hospitals/7027961.article
https://apnews.com/article/07ba2f2894351e6741e7396230f8c9c7