Historyczne zabytki PGE Narodowego

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

Od 1983 roku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Został on ustanowiony na 18 kwietnia i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych wydarzeń kulturowych. PGE Narodowy, mimo swojej krótkiej historii istnienia, jest mocno związany ze swoim poprzednikiem - Stadionem Dziesięciolecia.

Największa arena sportowo-kulturalna powojennej Polski została oficjalnie otwarta 22 lipca 1955 roku. Obiekt powstał w związku z organizacją V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie i był określany mianem "prezentu lipcowego".

W trakcie blisko 30-letniego funkcjonowania na Stadionie Dziesięciolecia odbywały się największe wydarzenia sportowe, kulturalne i polityczne. Organizowano m.in. spotkania międzypaństwowe piłkarskiej reprezentacji Polski, finały piłkarskiego Pucharu Polski, memoriały Janusza Kusocińskiego, lekkoatletyczne mecze międzypaństwowe, czy finisze Wyścigu Pokoju. Nie zabrakło również koncertów, dożynek i uroczystych obchodów państwowych rocznic.

Największym i jednocześnie ostatnim wydarzeniem, które odbyło się na Stadionie Dziesięciolecia, była msza święta celebrowana przez papieża Jana Pawła II. 17 czerwca 1983 roku na stadion przybyło ponad 100 tysięcy osób. Dodatkowo na błoniach wokół obiektu zgromadziło się ponad milion wiernych. Zmieszczenie na stadionie tak dużej liczby osób (przy jego nominalnej pojemności nieco ponad 70 tysięcy) było możliwe dzięki temu, że zgromadzeni na trybunach stali. Ponadto płyta boiska była również w pełni wypełniona przybyłymi. Ołtarz papieski został usytuowany na koronie stadionu, bezpośrednio nad Tunelem Królaka i był skierowany przodem do osób zgromadzonych przed stadionem od strony alei Zielenieckiej.

W grudniu 2007 roku zapadła decyzja o zlokalizowaniu nowego stadionu w niecce po Stadionie Dziesięciolecia. Projekt przygotowany przez biuro architektoniczne umożliwił zachowanie kilku historycznych elementów architektury i otoczenia poprzednika.

Co o tym sądzisz?