Jak powstawała murawa na PGE Narodowym?

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

"Priorytetem dla mnie jest przygotowanie murawy, która spełni oczekiwania zarówno piłkarzy jak i kibiców" - mówił Włodzimierz Dola, prezes operatora PGE Narodowego stając za sterami stadionu. Po organizacji czterech meczów w 2021 roku możemy to ogłosić: zrobiliśmy to!

Praca nad nową murawą rozpoczęła się od identyfikacji słabych punktów w dotychczasowym systemie oraz od licznych konsultacji z ekspertami zarówno z Polski, jak i zagranicy. — Uzbrojeni w wiedzę przygotowaliśmy nowe wytyczne do dokumentacji przetargowej na dostawę murawy na PGE Narodowym. Za nami wiele analiz, które pozwoliły tak dobrać specyfikację murawy, aby była najlepiej dostosowana do warunków panujących na stadionie tego typu — mówi Włodzimierz Dola.

W dokumentacji zmieniono m.in. parametry darni oraz rozszerzono zakres prowadzonych badań. Wśród najważniejszych testowanych parametrów są twardość, wilgotność, przyczepność czy gęstość. Ścisłe przestrzeganie ustalonych norm sprawiło, że reprezentacja Polski rozegrała spotkania z Albanią, Anglią, San Marino i Węgrami na nawierzchni, która nie tylko bardzo dobrze wyglądała, ale przede wszystkim cechowała się bardzo wysokimi walorami technicznymi.

Ustalenie norm właściwych dla stadionu jest tylko jednym z powodów tak znacznej poprawy. Drugim, równie ważnym, okazało się stworzenie nowych procedur kontroli murawy na każdym etapie jej przygotowywania. Dziś standardem jest, że przedstawiciele operatora wraz z ekspertami m.in. wizytują plantacje, z których pochodzą rolki z trawą i na miejscu sprawdzają wszystkie parametry.

— Jesteśmy obecni na wszystkich etapach przygotowań: począwszy od hodowli na plantacji, przez montaż trawy, po zabiegi pielęgnacyjne po ułożeniu murawy. To daje nam gwarancję, że murawa na PGE Narodowym zawsze będzie miała odpowiednie właściwości i pozwoli rozegrać mecze na najwyższym poziomie — podkreśla Włodzimierz Dola.

Zobacz: ekspert Andy Cole o procesie układania murawy na PGE Narodowym

PGE Narodowy to arena wielofunkcyjna, która dzięki swojej betonowej płycie jest w stanie gościć bardzo różnorodne wydarzenia. Poza meczami biało-czerwonych odbywają się tutaj również koncerty gwiazd światowego formatu czy zawody żużlowe. W przeszłości stadion gościł też mecze piłki siatkowej, tenisa, pokazy monster trucków, a nawet Halowe Mistrzostwa Świata w Windsuringu. W bryle PGE Narodowego znajdują się przestrzenie biurowe oraz biznesowe, dzięki którym możliwe było zorganizowanie w Warszawie m.in. Szczytu NATO czy Konferencji Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.