Zamknij

Zobacz zmodernizowane przestrzenie zwiedzania PGE Narodowego!

W 2022 roku PGE Narodowy świętuje swoje 10. urodziny. Przestrzenie, po których na co dzień poruszają się goście podczas wycieczek z przewodnikiem, przeszły z tej okazji specjalną modernizację. Zostały odświeżone i wzbogacone o elementy nawiązujące do najważniejszych momentów dotyczących funkcjonowania obiektu w ciągu ostatniej dekady.

  • Mixed zone i strefa zawodnicza


Na terenie strefy zawodniczej umiejscowione są pomieszczenia dla piłkarzy, a mixed zone to część, z której zawodnicy wychodzą na murawę podczas meczów. Na ścianach tych przestrzeni umieszczone zostały fotografie, które zabierają w przeszłość i przypominają najważniejsze wydarzenia, spotkania i kongresy, które odbyły się na terenie PGE Narodowego.


Część z nich stanowi okazję do wspomnień sportowych emocji, m.in. Lotto Warszawskiego Memoriału Kamili Skolimowskiej, podczas którego Anita Włodarczyk ustanowiła rekord świata w rzucie młotem. Inne przypominają o oficjalnych spotkaniach głów państw z całego świata, m.in. podczas szczytu NATO w 2016 roku. Do dyspozycji gości jest także ścianka do robienia zdjęć, przedstawiająca drużynę reprezentacji Polski podczas meczu z Anglią w 2021 roku.

  • Szatnie oraz korytarze przed szatniami
Po dwóch stronach strefy zawodniczej znajdują się korytarze z czterema szatniami i pomieszczeniami, które w zależności od rodzaju wydarzenia odbywającego się na terenie obiektu, aranżowane i dostosowywane są do jego potrzeb. Podczas meczów przeznaczane są m.in. dla zawodników, sędziów czy trenerów. Sportowa strona PGE Narodowego oraz fakt, że nazywany jest on "Domem Reprezentacji Polski" zostały uwiecznione na jednej ze ścian, na której podziwiać możemy historię meczów rozegranych na terenie obiektu przez naszą drużynę narodową.


Oś rozpoczyna się wspomnieniem pierwszego meczu towarzyskiego z Portugalią, który odbył się w 2012 roku i zakończył się wynikiem 0:0. Infografika łącznie zawiera 31 spotkań, wśród których wrócić możemy do największych emocji, takich jak wspomnienie eliminacji mistrzostw świata, podczas których w roku 2014, wynikiem 2:0 wygraliśmy z Niemcami. Już w czerwcu 2022 roku do osi dołączy wynik meczu rozegranego przez naszych piłkarzy z drużyną Belgii.


PGE Narodowy jako arena wielofunkcyjna jest także miejscem największych wydarzeń kulturalnych. Szatnie, do których prowadzi drugi korytarz, podczas koncertów są wykorzystywane m.in. przez gwiazdy. Oś czasu znajdująca się na jednej ze ścian poświęcona jest właśnie nim. Na przestrzeni ostatnich 10 lat, mieliśmy okazję gościć tu największych artystów światowego formatu takich, jak The Rolling Stones, Beyonce, Ed Sheeran, Paul McCartney czy AC/DC.

Oś stanowi wspomnienie wszystkich muzycznych imprez masowych, które odbyły się na arenie, począwszy od koncertu inauguracyjnego „Oto jestem!” z roku 2012. Do listy artystów, którzy zagralu na PGE Narodowym w tym roku dołączą m.in.: Guns N’ Roses, Rammstein, Iron Maiden, Sting czy Andrea Bocelli.

  • Kazimierz Górski i stadionowe pamiątki

Aranżacja przejścia prowadzącego z Press Roomu do strefy zawodniczej poświęcona została historii Finału Pucharu Polski, czyli cyklicznym rozgrywkom piłkarskim, organizowanym co roku przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od sezonu 2013/2014 do 2018/2019, każdy z meczów finałowych rozegrany został dokładnie dnia 2 maja, właśnie na PGE Narodowym.

Zwycięzcą ostatniego z rozegranych na PGE Narodowym w ramach Pucharu Polski meczów została Lechia Gdańsk, która w roku 2019 wynikiem 1:0 wygrała z Jagiellonią Białystok. Na specjalnie przygotowanym podium będziemy mogli zobaczyć replikę trofeum zdobytego przez tę drużynę. Na jednej ze ścian przedstawione zostały także wzory pucharów przyznawanych w poprzednich latach, począwszy od 1952 roku.


Druga strefa poświęcona jest UEFA Euro 2012™, turniejowi, z myślą, o którym PGE Narodowy został wybudowany.W czasie organizowanego wspólnie przez Polskę i Ukrainę, czternastego turnieju o mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn, na obiekcie w Warszawie odbył się mecz otwarcia wraz z oficjalną ceremonią, jeden ćwierćfinał, półfinał, a także rozegrane zostały trzy spotkania grupowe.

Infografikę zawierającą fotografie, kalendarium czerwcowych spotkań oraz zwycięzców turnieju z roku 2012 będzie można podziwiać na jednej ze ścian. Goście przypomną sobie także wygląd Slavka i Slavko, oficjalnych maskotek mistrzostw, a także szalików kibiców z tamtego okresu.

Na jednej ze ścian zawisły także koszulki reprezentantów Polski, należące m.in. do Roberta Lewandowskiego, Jakuba Błaszczykowskiego, Arkadiusza Milika czy Sebastiana Mili. Pochodzą ze zwycięskiego meczu z 2014 roku, podczas którego wynikiem 2:0 pokonaliśmy drużynę Niemiec. Gole strzelili wtedy Arkadiusz Milik oraz Sebastian Mila.


Przestrzenie zostały także udekorowane historycznymi zdjęciami i cytatami Kazimierza Górskiego, patrona obiektu. Na punkcie widokowym, z którego można zobaczyć wewnętrzną panoramę areny, pojawiły się również tablice informacyjne z ciekawostkami dotyczącymi Stadionu Dziesięciolecia oraz PGE Narodowego.