GK PGNiG uczci pamięć Ignacego Łukasiewicza

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

Z okazji 200. rocznicy urodzin oraz 140. rocznicy śmierci polskiego wynalazcy i filantropa, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przygotowuje i wspiera wydarzenia upamiętniające życie oraz popularyzujące dorobek Ignacego Łukasiewicza.  

Ze względu na jego wielkie i niezwykłe zasługi dla przemysłu i gospodarki Polski, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił Ignacego Łukasiewicza jednym z patronów roku 2022.

– Ignacy Łukasiewicz to dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa postać wyjątkowa. Dzięki jego przedsiębiorczości oraz innowacyjności, w Europie narodził się przemysł naftowy i gazowniczy. W pewnym sensie stanowiło to symboliczny początek działalności naszej firmy – podkreślił Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA. 

– Czujemy się dumni, mając Ignacego Łukasiewicza za patrona, ale również zobowiązani do pielęgnowania pamięci o nim i jego osiągnięciach. Dlatego z ogromną przyjemnością wspieramy inicjatywy związane z obchodami Roku Ignacego Łukasiewicza. Przygotowaliśmy także wiele własnych działań, które realizować będą także nasze oddziały oraz przede wszystkim Fundacja PGNiG – dodał Prezes Paweł Majewski.  

7 marca br. na ogrodzeniu warszawskiej siedziby PGNiG przy ul. Kasprzaka z inicjatywy Fundacji PGNiG zainstalowana zostanie wystawa "Ignacy Łukasiewicz. Ojciec przemysłu naftowego". Na wyjątkowych planszach przedstawiony zostanie udział przedsiębiorcy w kreowaniu i rozwoju przemysłu naftowego, a także jego działalność jako społecznika i patrioty. 

Z kolei 8 marca, w dniu urodzin wynalazcy, na elewacji PGE Narodowego wyświetlony zostanie napis "Łukasiewicz 1822", a tydzień później Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy na cześć Ignacego Łukasiewicza.  

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza wspomina dorobek przedsiębiorcy przez cały rok w ramach programu oświatowego "Być jak Ignacy", który promuje historię wybitnych osób oraz inspiruje młode pokolenia do nauki i poznawania świata. Obecnie trwa jego 6. edycja. Ponadto do końca marca trwa kolejna seria programu grantowego Fundacji "Rozgrzewamy Polskie Serca". Jej celem jest wspieranie inicjatyw związanych z Rokiem Ignacego Łukasiewicza. 

Materiał prasowy we współpracy z PGNiG.

Co o tym sądzisz?