10. rocznica meczu otwarcia UEFA EURO 2012

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

Największy stadion w Polsce - PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego - świętuje w tym roku swoje 10. urodziny.  Jubileusz ten wiąże się także z 10. rocznicą wyjątkowego meczu w historii polskiej piłki nożnej. 8 czerwca 2012 roku na PGE Narodowym odbył się mecz otwarcia mistrzostw Europy 2012, w którym reprezentacja Polski zmierzyła się z Grecją.

Turniej UEFA EURO 2012 był wyjątkowym wydarzeniem. Jak dotąd, to największa piłkarska impreza zorganizowana w Polsce. Tysiące kibiców miało okazję oglądać największe gwiazdy piłki nożnej na polskich stadionach, w tym na ówczesnym Stadionie Narodowym.

Mistrzostwa Europy  w 2012 roku zostały zorganizowane wspólnie przez Polskę i Ukrainę, a spotkania turnieju odbywały się na ośmiu arenach: w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Kijowie, Doniecku, Charkowie i Lwowie. Mecz otwarcia wraz z uroczystą ceremonią odbył się właśnie na ówczesnym Stadionie Narodowym. Biało-Czerwoni w pierwszym spotkaniu grupowym zmierzyli się z Grecją i po bardzo emocjonującym meczu zremisowali 1:1. 

EURO2012
Fot. FORUM

Bramkę wyrównującą dla reprezentacji Polski zdobył w 17. minucie spotkania Robert Lewandowski, który tym samym zapisał się w historii jako pierwszy polski strzelec gola na arenie. Do tej pory to właśnie ten zawodnik ma najwięcej bramek zdobytych na PGE Narodowym spośród wszystkich piłkarzy reprezentacji Polski. Kapitan Biało-Czerwonych trafiał tutaj do siatki rywali aż 27 razy.

Spotkanie z Grecją w pamięci kibiców pozostanie na długo także ze względu na swoją dramaturgię na boisku. W 69. minucie gry, przy wyniku 1:1, czerwoną kartkę zobaczył Wojciech Szczęsny, a rywale wywalczyli rzut karny. Bohatersko między słupkami zachował się jednak Przemysław Tytoń, który wybronił "jedenastkę" i uratował Polakom remis.

Turniej UEFA EURO 2012 był wielkim świętem piłki nożnej w Polsce i w Ukrainie. Częścią tej wyjątkowej imprezy był też ówczesny Stadion Narodowy, który nie bez powodu z biegiem lat został nazwany domem reprezentacji Polski. W ciągu 10 lat swojej działalności to właśnie na PGE Narodowym polscy piłkarze świętowali swoje największe sukcesy i cieszyli się m.in. z awansu na mistrzostwa świata czy mistrzostwa Europy. 

EURO2012 ceremonia
Fot. FORUM