Zamknij

10. lat PGE Narodowego. Zobacz, jak zmieniała się płyta areny!

W 2022 roku PGE Narodowy świętuje swoje 10. urodziny. W czasie tej dekady, podczas tysięcy wydarzeń, arena przechodziła spektakularne metamorfozy, z dnia na dzień potrafiąc całkowicie przearanżować swoją płytę główną, której powierzchnia wynosi aż 12 500 m2. 


PGE Narodowy zajmuje pierwsze miejsce w rankingu największych stadionów w Polsce – na swoich trybunach może pomieścić ponad 58 tysięcy osób. Biało-Czerwoni podejmują tutaj rywali w roli gospodarzy, rozegrali na nim do tej pory ponad 30 meczów. Od sezonu 2013/2014 PGE Narodowy jest także miejscem rozgrywek meczów finałowych Pucharu Polski, czyli cyklicznych rozgrywek piłkarskich organizowanych co roku przez Polski Związek Piłki Nożnej. Wyjątkiem od tej reguły były mecze w latach 2020 i 2021. W 2022 roku finał Fortuna Pucharu Polski powrócił jednak na największy stadion w Polsce, a drużyna Rakowa Częstochowa obroniła tytuł mistrza, pokonując Lecha Poznań 3:1.


Arena jest i była także miejscem koncertów największych gwiazd. Jednym z pierwszych wydarzeń muzycznych światowej skali, które odbyło się na arenie po oficjalnym koncercie inauguracyjnym, był występ Madonny w ramach trasy koncertowej "The MDNA Tour”. Na przestrzeni 10 lat wystąpiły tu światowe gwiazdy różnorodnych gatunków muzycznych – Paul McCartney z The Beatles, Roger Waters z zespołu Pink Floyd, AC/DC, Violetta, Rihanna, The Rolling Stones, Phill Collins, Bon Jovi, Pink czy też zespół Metallica. Więcej niż jeden raz na arenie zagościł zespół Coldplay, Depeche Mode oraz Ed Sheeran. Jednym z większych koncertów polskich artystów na arenie, był występ Dawida Podsiadło oraz Taco Hemingwaya, który w dniu 28 września 2019 roku na arenie zgromadził ponad 70 tysięczną publiczność.


PGE Narodowy nie lubi być jednak ograniczany do roli wyłącznie stadionu – szczyci się on bowiem mianem jednej z najnowocześniejszych aren wielofunkcyjnych w Europie. Pozostaje wzorem nowoczesnego obiektu, który umożliwia organizację największych i najbardziej spektakularnych wydarzeń na terenie kraju. Nie tylko muzyczna i piłkarska strona areny, bazująca na obecności murawy bądź sceny na terenie płyty świadczy o jej wielofunkcyjności i wyróżnia ją na tle innych tego typu polskich obiektów. Oto, jakie jeszcze metamorfozy podczas 10-lecia swojej działalności przechodziła płyta PGE Narodowego.


Płyta stadionu była miejscem, w którym odbyło się sześć edycji żużlowego turnieju Grand Prix. Ostatnim z nich była edycja z 2022 roku - 2022 ORLEN Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland, którego zwycięzcą został pochodzący z Australii Max Fricke. Płyta boiska kilkukrotnie przystosowywana była także do rozgrywek futbolu amerykańskiego, a w ramach LOTTO Warszawskich Memoriałów Kamili Skolimowskiej na płycie areny odbyły się mityngi lekkoatletyczne. PGE Narodowy zamienił się także w wielki tor wyścigowy, podczas gdy zawitały tutaj spektakle motoryzacyjne "Top Gear Live VERVA Street Racing” .Największa organizacja MMA w Europie wybrała właśnie PGE Narodowy, jako miejsce, w którym odbyła się 39. gala walk "KSW Colosseum”. KSW Colosseum 2017 było drugą największą galą w historii MMA na świecie. Do jednej z najbardziej imponujących aranżacji płyty należało przemienienie jej w ogromny basen podczas Halowego Pucharu Świata PWA w Windsurfingu w 2014 roku, zorganizowanego w ramach prestiżowego cyklu PWA World Tour. W sezonie zimowym, w ramach kilkumiesięcznego wydarzenia "Zimowy Narodowy” na płycie obiektu powstawały także lodowiska, a na jednym z sektorów trybun górka lodowa, która umożliwiała zjazd pontonem z wysokości.