PGE Narodowy przyłącza się do Nocy Spadających Gwiazd

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

Głowy do góry! Już wkrótce z nieba znowu lecieć będą Perseidy. Przyjdźcie ze znajomymi i rodzinami do Kopernika. Wygaszone zostaną dla Was światła Warszawy, by stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne w mieście. PGE Narodowy również przyłącza się do tej akcji i od godziny 22.00 będzie miał wyłączoną elewację.

W nocy z 12 na 13 sierpnia, gdy Ziemia przedziera się przez kosmiczną chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle, spotykamy się w plenerze przy Centrum Nauki Kopernik, aby wspólnie obserwować niezwykły astronomiczny spektakl. Tej nocy przypada maksimum roju Perseidów – meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami. 

Ich obserwacje są niezwykle proste – wystarczy położyć się na kocu lub leżaku i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Pierwsze meteory powinniście dostrzec już po kilku minutach. Im ciemniejsze miejsce do obserwacji wybierzecie, tym więcej zobaczycie spadających gwiazd. W Polsce nadal bezkonkurencyjne są Mazury i Bieszczady. A Warszawa? Postaramy się, by i tu dało się coś dostrzec. Wyłączona zostanie iluminacja Centrum Nauki Kopernik, planetarium oraz podświetlenie terenu zielonego. 

Zarząd Dróg Miejskich oraz Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wyłączą dla Was min. iluminację mostu Świętokrzyskiego, skweru Skibniewskiego oraz światła na Bulwarach Generała George'a Smith'a Pattona. Oświetlenie swoich budynków wygaszą E.ON Polska i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a PGE Narodowy wyłączy iluminacje stadionu. Zarząd Metra Warszawskiego – niektóre z lamp w wyjściach ze stacji Centrum Nauki Kopernik. Zgasną też kominy Elektrownia Powiśle.

Dzięki temu stworzone zostanie najlepsze w Warszawie miejsce do obserwacji meteorów. Zaproszono ciekawych gości, będzie muzyka i foodtrucki. Przyjdźcie koniecznie! Spadające gwiazdy najlepiej ogląda się razem. 

12 sierpnia, 21.00 - 00.00
Teren zielony przy Centrum Nauki Kopernik
WSTĘP WOLNY