Wyjątkowe obchody Święta Wojska Polskiego na błoniach PGE Narodowego

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

W niedzielę 14 sierpnia na terenach zewnętrznych PGE Narodowego odbył się piknik "Zostań Żołnierzem RP" z okazji Święta Wojska Polskiego. Na gości wydarzenia czekał szereg atrakcji, m.in. pokazy sprzętu i wyszkolenia Wojska Polskiego, odtworzona baza wojskowa PKW czy też możliwość skosztowania prawdziwej żołnierskiej grochówki.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11, o której wystartował także bieg na dystansie 5 km „5-tka z żołnierzem” prowadzący przez błonia obiektu. W rywalizacji zorganizowanej przez Centralny Wojskowy Zespół Sportowy każdy uczestnik mógł poczuć się zwycięzcą otrzymując po ukończeniu trasy złoty medal. Najmłodsi goście pikniku wzięli natomiast udział w rywalizacjach na krótszych dystansach mierzących od 100 do 800 metrów.

Podczas wydarzenia zainteresowani służbą mogli udać się do stoiska 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, gdzie mieli okazję porozmawiać z żołnierzami, zadać im pytania, a także złożyć wniosek. Na stoisku Wojska Obrony Cyberprzestrzeni zainteresowani wstąpieniem do tej instytucji zapoznawali się z ofertą cyber-służby oraz 3 miesięcznego szkolenia na oficerów zawodowych. 

W ramach pokazów sprzętu Wojska Polskiego na błonia PGE Narodowego przyjechały m.in. pojazdy Żmija, które wykorzystywane są przez żołnierzy m.in. podczas patrolowania polsko-białoruskiej granicy. Wśród prezentowanych pojazdów kołowych i czołgów znalazły się także KTO Rosomak, Rak, Leopard, Poprad czy Langusta. Na terenie pikniku działała również poczta polowa z okolicznościowymi kartkami. 

Na plenerowej scenie odbył się przygotowany przez RZAWP spektakl pt. „Rzuciliśmy życie na szańce”, poświęcony 80. rocznicy powołania przez generała Władysława Sikorskiego Armii Krajowej. Po godzinie 14 przed gośćmi wydarzenia wystąpili żołnierze-muzycy z Łotweskiej Orkiestry Gwardii Narodowej, Orkiestry Reprezentacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej z Rumunii oraz Orkiestry Wojskowej Banska Bystrica ze Słowacji.  

Na terenie pikniku funkcjonował punkt krwiodawstwa, a wszyscy uczestnicy mogli zasmakować świeżego chleba oraz prawdziwej żołnierskiej grochówki. Zobacz galerię zdjęć z tego wyjątkowego dnia!

Co o tym sądzisz?