Trwa sadzenie zieleni przy Stadionie Narodowym

28 września 2011
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

W najbliższym otoczeniu Stadionu, dobiega końca proces nasadzania drzew, krzewów i bylin. W chwili obecnej trwa także zakładanie trawników.

W projekcie zieleni dla Stadionu Narodowego w Warszawie zaplanowanych zostało ponad 400 drzew o wysokim standardzie, ponad 83 tysiące krzewów oraz 75 tysięcy bylin i krzewinek rożnego rodzaju.

Jest to bardzo duża ilość roślin jak na tą powierzchnię terenu. Należy także pamiętać, że w sąsiedztwie już w chwili obecnej znajduje się dojrzały, kilkudziesięcioletni drzewostan o charakterze parkowym. Jest to niewątpliwy atut, którym nie dysponowała większość nowo budowanych stadionów. W związku z tym, że uwarunkowania terenowe w najbliższym sąsiedztwie samego stadionu, nie pozwalają na jego pełne wykorzystanie (bliskość ulic Wybrzeże Szczecińskie i al. Waszyngtona oraz tereny zieleni znajdują się w większości na terenie o znacznym nachyleniu), w projekcie skupiono się przede wszystkim na reprezentacyjnym i charakterystycznym dla regionu Mazowsza aspekcie nasadzeń.

Teren został podzielony na 3 strefy:

  • strefy dojścia prowadzące na stadion – podkreślone za pomocą szpalerów drzew o wybitnych walorach ozdobnych.
  • strefy skarp – zostaną obsadzone za pomocą kilkudziesięciu tysięcy sztuk krzewów oraz wierzb ogławianych w bardzo atrakcyjnym, dynamicznym układzie kompozycyjnym, który ze względu na nachylenie będzie wyraźnie eksponowany.
  • tereny parkowe u podnóża stadionu – znajdować się tam będą otwarte murawy i łąki kwietne, które będą mogły być wykorzystywane rekreacyjnie. W tej części, obwodowo w stosunku do bryły stadionu, poprowadzona zostanie aleja parkowa, uzupełniona o umeblowanie parkowe.

Ponad to, na terenie otoczenia Stadionu Narodowego w Warszawie od strony północnej znajdą się nasadzenia kolejnych drzew o wysokości w chwili sadzenia 6-7 m. Drzewa, sadzone w formie alei, podkreślać będą główne ciągi komunikacyjne, kierując użytkowników z rejonu stacji Stadion w kierunku stadionu. Dodatkowo projekt przewiduje nasadzenia drzew na placu zlokalizowanym na wprost wyjścia ze stacji. Ponadto wzdłuż głównej alei prowadzącej na stadion zaprojektowano zielone wyspy, wykonane w formie tektonicznie ukształtowanych trawników o wysokiej jakości i łącznej powierzchni 3000 m.kw. Trawniki te stanowić będą wyróżnik terenu i służyć mogą jako wielofunkcyjne miejsca rekreacji i wypoczynku.


Plansza z koncepcją zieleni


Co o tym sądzisz?