Poświęcenie kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym w Warszawie

11 maja 2012
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.
m

W dniu 10 maja 2012 roku, odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym w Warszawie.

W poświęceniu kaplicy uczestniczyli duchowni trzech religii - chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

Wielowyznaniowa kaplica na Stadionie Narodowym w Warszawie została zaprojektowana w taki sposób, aby wyznawca każdej religii mógł tu znaleźć miejsce do skupienia. Ma służyć zawodnikom, trenerom i kibicom różnych wyznań chrześcijańskich i innych religii. Podczas powitania zgromadzonych gości, Robert Wojtaś, Prezes Zarządu Narodowego Centrum Sportu, podkreślił, że „jest to miejsce inne niż wszystkie, w którym modlić się mogą przedstawiciele wszystkich religii” oraz wyraził nadzieję, że „miejsce to wypełni swoją misję i będzie łączyło, a nie dzieliło”.

Uroczystości poświęcenia kaplicy przewodniczył Biskup diecezji warszawsko-praskiej Arcybiskup Henryk Hoser, który poświęcił ściany kaplicy i wraz z Biskupem Markiem Izdebskim z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Biskupem Jerzym Pańkowskim z Kościoła Prawosławnego pobłogosławił ołtarz. W swoim pozdrowieniu Arcybiskup Hoser podkreślił, że „stadion jest symbolem jedności rodzaju ludzkiego i ukazuje jedność ludzkiej natury, a kaplica jest miejscem wspólnym, które przyczyni się do scalenia naszego społeczeństwa”.

Podczas uroczystości odbyły się modlitwy wstawiennicze za piłkarzy, trenerów, sędziów, kibiców oraz o piękno sportu i zdrową rywalizację. Modlitwę wiernych odczytywali wybitni polscy sportowcy. Futbolista Przemysław Twardzik modlił się za piłkarzy – uczestników EURO 2012, mistrz olimpijski w gimnastyce Leszek Blanik – za trenerów i szkoleniowców, brązowa medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim Luiza Złotkowska - za sędziów, srebrny medalista olimpijski w szpadzie, Radosław Zawrotniak – za kibiców, a olimpijczyk, snowbordzista Mateusz Ligocki – o piękno sportu i o zdrową rywalizację.

Rabin Gminy Żydowskiej Maciej Pawlak wypowiedział modlitwę, przez którą pobłogosławił miejsce, przeznaczone do modlitwy dla wyznawców religii mojżeszowej. Apelował do zgromadzonych, aby znaleźli dobrą odpowiedź na pytanie jak to poświęcone miejsce dalej uświęcać. Prosił Boga, aby zawodnicy znaleźli czas, aby się do Niego modlić. Następnie Wielki Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Tomasz Miśkiewicz wypowiedział modlitwę, przez którą pobłogosławił miejsce przeznaczone do modlitwy wyznawców islamu. Imam Nezar Sharif modlił się, aby wszyscy ludzie, którzy przybędą na EURO z całego świata bawili się razem w duchu miłości i pokoju, i wrócili radośni i zdrowi do swoich domów. Błogosławieństwo stadionu wypowiedział Biskup Marian Florczyk, Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Sportowców.

Po modlitwie ekumenicznej, duchowni wraz z innymi uczestnikami przeszli na płytę Stadionu Narodowego w Warszawie. Tutaj abp Henryk Hoser dokonał poświęcenia korony stadionu, a po nim uczynili to prawosławny bp Jerzy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców bp Marian Florczyk, biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego Marek Izdebski, biskup polskokatolicki Wiktor Wysoczański, biskup mariawicki Ludwik Maria Michał Jabłoński i biskup metodystyczny Zbigniew Kamiński.

Projektanci kaplicy wielowyznaniowej PS Studio i DESEA uzgodnili projekt z Diecezją Warszawsko - Praską, Polską Radą Ekumeniczną, Polską Gminą Żydowską oraz Muzułmańskim Związkiem Religijnym w Polsce, spotykając się z przychylnością i akceptacją tego rozwiązania. Kaplica ekumeniczna, o powierzchni 260 metrów kwadratowych usytuowana jest na poziomie minus 3, od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie.

Więcej informacji na temat kaplicy


Co o tym sądzisz?