Stadion Narodowy w Warszawie zbiera pochwały

19 czerwca 2012
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.
m

Mistrzostwa mistrzostwami, ale nie można też zapominać o miejscu, w którym rozgrywane są mecze UEFA EURO 2012™. Stadion Narodowy w Warszawie zbiera pochwały.

Na temat najsłynniejszej polskiej areny głos zabrał ostatnio sam Zbigniew Boniek. W wywiadzie udzielonym „Przeglądowi Sportowemu” przyznał wprost:

„Stadion Narodowy to najpiękniejszy obiekt, jaki w życiu widziałem i na jakim niestety nie grałem, bo jestem za stary. Wembley czy inna Maracana mogą się schować” - stwierdził jeden z największych piłkarzy w historii polskiego futbolu. „A Stadio Olimpico w Rzymie w porównaniu z Narodowym wygląda jak jakiś kurnik, zabytek. I tu się podniecam, i tu mogę używać wielkich słów” - dodał.

Londyński nowy stadion Wembley jest zdecydowanie większy od Stadionu Narodowego. Brytyjska arena pomieści 90 tysięcy widzów, podczas gdy polska – „zaledwie” 58 tysięcy. Pod tym względem wszystkie wymienione przez Zbigniewa Bońka stadiony bije na głowę Maracana.

Narodowy urzekł nie tylko Zbigniewa Bońka. Zaintrygował również zagranicznych dziennikarzy, którzy zawitali do Warszawy, by relacjonować mecze na Euro 2012. „Kolosalny stadion z otwieranym dachem z włókna szklanego i mieniącą się w biało-czerwonych barwach narodowych fasadą to dla wielu źródło dumy i symbol kapitalistycznego wzrostu, który przemodelował kraj od czasu wyjścia z komunizmu w 1990 roku” – pisała Vanessa Grea, korespondentka agencji Associated Press, przytaczając również wypowiedź jednego z mieszkańców Saskiej Kępy, porównującego arenę do gigantycznego UFO.

„Zbudowany w ciągu ostatnich dwóch lat Stadion Narodowy w Warszawie świadczy o możliwościach narodu polskiego, jak i jego zdolności do zorganizowania mistrzostw” – dodaje z kolei Caroline Czek na łamach „The Vancouver Sun”. „Polska musi być dumna z posiadania w stolicy tego największego w Polsce i jednego z najnowocześniejszych w Europie obiektu” – pisze korespondentka, wyliczając atuty stadionu. Wspomina nie tylko o ciekawym designie budowli, ale także o ciekawych rozwiązaniach: 912 lożach, z których rozpościera się świetny widok na boisko, oraz apartamencie prezydenckim, który – jak podkreśla Caroline Czek – może pomieścić aż 112 gości.

Korespondenci zwracają szczególną uwagę na fakt, że Stadion Narodowy w Warszawie tak naprawdę nie jest wyłącznie areną sportową, a przede wszystkim supernowoczesnym obiektem, mieszczącym w sobie również sale konferencyjne, pomieszczenia dla sportowców, biura, wielowyznaniową kaplicę oraz kilkadziesiąt punktów gastronomicznych. Wszystko dla komfortu zawodników i tysięcy widzów przyglądających się zawodom.Co o tym sądzisz?