https://pgen.pl/assets/cache/ef00f2245c32acf012220c82baa93906_750_319_optim.jpg

Warszawskie Targi Książki 2013 na Stadionie Narodowym

Warszawskie Targi Książki związane dotąd z Pałacem Kultury i Nauki zmieniają lokalizację. IV edycja imprezy odbędzie się w dniach 16-19 maja 2013 r. na warszawskim Stadionie Narodowym. Wystawcy i zwiedzający będą mieli do dyspozycji dwa razy więcej miejsca, niż dotychczas.

Wielkie warszawskie imprezy książkowe od ponad pół wieku odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki - z tą lokalizacją związane były Międzynarodowe Targi Książki, a także pierwsze edycje młodszej imprezy - Warszawskich Targów Książki.

Przeniesienie targów na Stadion Narodowy w Warszawie rozwiązuje wiele problemów - mówił na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami Jacek Oryl, dyrektor Murator Expo, współorganizatora Warszawskich Targów Książki. W PKiN targi dysponowały przestrzenią około 9 tys. m kw., na stadionie będzie to około 20 tys. m kw. ulokowanych na trzech poziomach. Stoiska wydawców staną na promenadzie wokół trybun, mierzącej około kilometra długości. Najmniejsza szerokość projektowanych przejść pomiędzy stoiskami to nie mniej niż 7 metrów, podczas gdy w pałacu zdarzały się "wąskie gardła" o szerokości nie większej niż 2 metry. Nad promenadą ulokowane zostanie centrum konferencyjne o powierzchni 4 tys. m kw. podzielonej na 10 sal, które mogą pomieścić od 100 do 300 osób. W tym roku Warszawskie Targi Książki odwiedziło niemal 40 tys. osób.

"Targi książki ze względu na ilość osób, które je odwiedzają, mają takie zapotrzebowanie na przestrzeń, jak każda inna impreza masowa - czyli ogromne. W nowej lokalizacji na stadionie wreszcie mamy warunki, ażeby bić rekordy frekwencji" - mówił Oryl dodając, że Stadion Narodowy jest obecnie jednym z najlepiej wypromowanych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Warszawie.

"Lubimy narzekać i nie doceniamy faktu, że Stadion Narodowy w Warszawie jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce i spełnia wszelkie warunki doskonałego obiektu wystawienniczego" - podkreślił Oryl.

Organizatorzy zapowiedzieli, że ceny stoisk dla wystawców nie zmienią się w porównaniu z poprzednimi edycjami imprezy. Poza standardowymi, 4-metrowymi stoiskami, organizatorzy przygotowali też w tym roku ofertę dla najmniejszych wydawców, których dotychczas nie było stać na uczestnictwo w targach. Niewielkie 3-metrowe stoiska będą dużo tańsze od standardowych. Oryl powiedział, że są już potwierdzenia udziału w kolejnej edycji targów od uczestników poprzednich edycji, a także nowe zgłoszenia.

Publiczność przyzwyczaiła się do faktu, że wielkie imprezy księgarskie w Warszawie odbywają się w PKiN i organizatorzy Warszawskich Targów Książki chcą stopniowo przyzwyczajać stałych bywalców do nowej lokalizacji. Temu służyć ma kiermasz książek, który zorganizowany zostanie na tydzień przed IV Warszawskimi Targami Książki przed PKiN. W zamierzeniu ma to być symboliczne pożegnanie imprezy z pałacem. Na wtorkowej konferencji prasowej wydawcy niepokoili się, czy zorganizowanie takiego kiermaszu nie osłabi potencjału samych targów, czy nie będzie oznaczało rozbicia imprezy. Organizatorzy podkreślali, że chodzi o niewielki kiermasz, którego nawet porównać się nie będzie dało do właściwych targów i w żadnej mierze nie będzie on konkurencją dla głównej imprezy.

WTK powstały dzięki porozumieniu wydawców, którzy zawiązali spółkę Targi Książki i firmy targowej Murator Expo. Ich pierwsza edycja miała miejsce w maju 2010 r.

Źródło: PAP.


Link skrócony: www.stdn.pl/e17b1

Zobacz także

Co o tym sądzisz?