„Tilia cordata”, "Paul`s Scarlet", "Elegantissima" oraz "Irga Elcholz" nowymi mieszkańcami otoczenia Stadionu Narodowego w Warszawie

19 grudnia 2012
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

W kwietniu br. przed turniejem UEFA EURO 2012 otoczenie Stadionu Narodowego zostało wzbogacone o 86 drzew w ramach nasadzeń zastępczych. Wzdłuż nowo wybudowanych alejek zadomowiły się wówczas następujące gatunki: dąb szypułkowy (Quercus robur) - 6 sztuk, dąb błotny (Qurcus palustris) - 15 sztuk, a także w liczbie 65 sztuk - lipa drobnolistna (Tilia cordata).

W listopadzie 2012 r. do roślinności okalającej Stadion Narodowy dołączyły 141 drzewa oraz 750 krzewów. Nasadzenia zostały wykonane w okolicy Ronda Waszyngtona, przystanku kolejowego „Warszawa Stadion” i koło ul. Siwca:

  1. lipy drobnolistne w liczbie 135 sztuk - o obwodach pni co najmniej 20 cm, wysokości nie mniejszej niż 4 m i szerokość korony minimum 1,5 m;
  2. drzewa gatunku głóg w odmianie „Paul‘s Scarlet’” - 6 sztuk – o obwodach pni co najmniej 14 cm z uformowaną koroną;
  3. krzewy gatunku dereń w odmianie „Elegantissima” o powierzchni łącznej ok. 100 m2 ( 500 sztuk) - wieloletni, prawidłowo ukształtowany materiał szkółkarski pochodzenia krajowego;
  4. krzewy Irga „Elcholz” w formie grup zwartych o powierzchni ok. 50 m2 (250 sztuk) – wieloletni, prawidłowo ukształtowany materiał szkółkarski pochodzenia krajowego.

Decyzję o liczbie zastępczych nasadzeń drzew i krzewów Narodowe Centrum Sportu Sp. z o.o. podjęło w porozumieniu z Wydziałem Ochrony Środowiska Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy. Parametry jakościowe nasadzeń zostały ściśle określone. Materiał szkółkarski roślin był wyprodukowany zgodnie z zasadami agrotechniki szkółkarskiej. Jakościowego wyboru materiału roślinnego dokonał inspektor nadzoru ds. zieleni, który również odebrał prawidłowość jego posadzenia.

Do nasadzeń zostały wybrane rozrośnięte egzemplarze, więc efekt jest widoczny od razu, a w pełnej krasie zieleń zaprezentuje się na wiosnę.


Artykuły polecane

21 października 2013
Saska Kępa o Stadionie

Co powinno znaleźć się przy Stadionie Narodowym? Zapraszamy na kolejne konsultacje w ramach projektu "Wspólny Narodowy".

10 października 2012
Otoczenie Stadionu Narodowego w Warszawie - ważna informacja

Od 11 do 17 października br. otoczenie Stadionu Narodowego w Warszawie będzie niedostępne dla zwiedzających.

11 września 2012
Otoczenie Stadionu Narodowego w Warszawie - ważna informacja

Od 13 do 22 września br. otoczenie Stadionu Narodowego w Warszawie będzie niedostępne dla zwiedzających.