Jedną nogą na Mistrzostwach

07 marca 2013
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

Już w piątek 15 marca zapraszamy na otwarcie niezwykłej galerii zdjęć Reprezentacji Polski w Amp Futbolu przy Stadionie Narodowym.

15 marca ogrodzenie wokół Stadionu Narodowego w Warszawie zamieni się w miejską galerię zdjęć. Pierwsza ekspozycja składać się będzie z fotografii Grzegorza Pressa dokumentujących dokonania Reprezentacji Polski w ampfutbolu, odmianie piłki nożnej uprawianej przez osoby po amputacjach oraz osoby z wadami kończyn. Wydarzenie to będzie pierwszym z cyklu różnorodnych ekspozycji prezentowanych w tym miejscu.

Piłka nożna jest w głowie, a nie w nogach. Takie hasło przyświeca reprezentantom Polski w ampfutbolu. 16 wielkoformatowych fotografii dokumentujących zmagania naszych najlepszych zawodników na Mistrzostwach Świata Piłkarzy po Amputacjach, rozgrywanych w ubiegłym roku w rosyjskim Kaliningradzie, zostanie zaprezentowanych publicznie po raz pierwszy.

– Ekspozycja na ogrodzeniu jest kolejnym z działań realizowanych w ramach programu Stadion Narodowy – Nasze Miejsce, mającym na celu otwarcie obiektu na ludzi – mówi Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. Komunikacji Stadionu Narodowego. – Cieszymy się, że udało nam się zorganizować wystawę dokumentującą osiągnięcia zawodników Amp Futbolu. Uważamy, że to niezwykle ciekawe materiały. Tego typu przedsięwzięcia dają nam także możliwość zaangażowania w ważne sprawy społeczne i realizacji misji społecznej Stadionu Narodowego. Prezentując zdjęcia niepełnosprawnych piłkarzy, chcemy podkreślić, że Stadion jest otwarty na wszystkich bez względu na wiek, płeć czy sprawność ruchową.

Reprezentacja Polski w ampfutbolu została powołana dopiero w 2011 roku, była najmłodszą drużyną i jedynym debiutantem wśród dwunastu najlepszych zespołów ostatnich Mistrzostw Świata w Rosji. Mimo to, ma już za sobą znaczące sukcesy, takie jak efektowna wygrana z Niemcami 4:0, czy drużyną złożoną z pełnosprawnych kibiców Danii 3:2. Zasady, tej rozwijającej się dyscypliny są zbliżone do tych obowiązujących w tradycyjnym futbolu. Na boisku w każdej drużynie przebywa 7 zawodników, mecz trwa 2 razy po 25 minut, a boisko i bramki mają mniejsze wymiary.

– To dla nas niezwykle ważne, że fotografie dokumentujące nasze osiągnięcia i pasję, będą prezentowane w tak prestiżowej lokalizacji i zobaczą je tysiące osób. Jesteśmy przekonani, że przełoży się to na popularyzację ampfutbolu oraz zachęci osoby niepełnosprawne do zaangażowania się w czynne uprawianie sportu – mówi Mateusz Widłak prezes Stowarzyszenia „Amp Futbol”.

Z kolei fotograf, Grzegorz Press dodaje: – Cieszę się ogromnie, że po dwudziestu paru latach fotografowania natknąłem się na ampfutbol. Radość tym większa, że tkwię w nim do dziś. Wprawdzie tylko jedną nogą, bo nie na boisku, ale za to całym sercem. Możliwość obcowania i przyglądania się z bliska tym sportowcom, których dystans do własnych ograniczeń jest wręcz zaraźliwy, sprawia mi wielką frajdę i daje spełnienie zawodowe.

Na otwarcie wystawy, którą honorowym patronatem objął PZPN, zapraszamy już w piątek 15 marca o godz. 17. Zdjęcia można będzie obejrzeć na ogrodzeniu Stadionu Narodowego w okolicy bramy nr. 2 od strony ronda Waszyngtona przez najbliższe dwa miesiące.


Artykuły polecane

16 marca 2013
Niezwykła wystawa na płocie Stadionu Narodowego

"Jedną nogą na Mistrzostwach" to niezwykła galeria zdjęć Reprezentacji Polski w Amp Futbolu na płocie przy Stadionie Narodowym.

07 sierpnia 2013
Wystawa `Pełen Dostęp, Pełen Football`

Od 6 sierpnia 2013 roku Stadion Narodowy w Warszawie jest gospodarzem wystawy „Pełen Dostęp, Pełen Football” Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie (CAFE).

20 lutego 2013
Dziś Stadion krócej otwarty

W związku z prowadzonymi czynnościami technicznymi w środę 20 lutego ostatnia wycieczka odbędzie się o godz. 17. Na wystawę “Świat Wielkiego Futbolu” zapraszamy do godz. 18.