Zamknij

Traversa triumfuje na Narodowym

Drugi dzień Windsurfingu na Narodowym za nami! Finały zawodów zgromadziły na trybunach ponad 20 tys. kibiców, co jest frekwencyjnym rekordem w przypadku halowych imprez tego typu. W skokach triumfował Traversa, a najbardziej wszechstronną windsurferką była Aukes, która trzykrotnie stawała na podium.

Zawody rozpoczęły panie w kategorii freestyle. Pierwsze próby stały pod znakiem zmagań z wiatrem. Dalej szło już znacznie lepiej. Najlepsza była Sarah-Quita Offringa, druga była wracającą po kontuzji Arrianne Aukes, trzecia Maaike Huvermann. 

Panowie rywalizowali na bardzo wysokim, wyrównanym poziomie. Pierwsze miejsce po serii spektakularnych wodnych trików zajął, podobnie jak w piątkowych eliminacjach, Francuz Nicolas Akgazcyian. - Szczerze mówiąc nie spodziewałem się zwycięstwa. Po wczorajszych eliminacjach wiedziałem, że warunki w basenie są trudne. Cieszę się, że tu jestem, podoba mi się stadion i atmosfera - podsumował zwycięzca. Na drugim stopniu podium stanął Taty Frans, a trzeci był Rafael De Windt.

W slalomie triumfowała liderka rankingu PWA Lena Erdil, która w wyścigach finałowych dwukrotnie wygrała z naszą reprezentantką Zofią Klepacką. Polka miała problemy z wiatrem i startowała gorzej niż Erdil. Pod koniec pierwszego wyścigu udało jej się jednak dogonić rywalkę i na ostatniej prostej obie ścigały się deska w deskę.

Rywalizacja mężczyzn była bardziej wyrównana, bo po dwóch wyścigach pomiędzy Akgazciyanem a Benem Proffitem był remis. Decydujące starcie wygrał Brytyjczyk, który w każdym wyścigu zaliczał świetny start i dobrze wchodził w wiraże. - To było niesamowite! Cały czas widziałem Nicolasa za sobą. Popełniłem jeden błąd na wirażu, ale ostatecznie udało mi się wygrać - podsumował Proffit. Na trzecim miejscu zawody ukończył Włoch Matteo Iachino.

Trzecią i ostatnią rywalizacją w sobotnim konkursie była najbardziej efektowna i tym samym najniebezpieczniejsza konkurencja - jump, podczas której łamanie desek windsurfingowych jest na porządku dziennym. Najtrudniejszym elementem tej dyscypliny jest trafienie idealnie statecznikiem deski w szczeliny rampy. Nerwów przed tą konkurencją nie ukrywali także mężczyźni. 

Pierwsze skoki zawodniczek były zachowawcze i miały na celu bardziej zapoznanie się z rampą, niż wykonanie efektownych akrobacji. W swojej drugiej próbie Aukes niefortunnie najechała na rampę i doznała lekkiej, niegroźnej kontuzji. Zdołała jednak wrócić i z sukcesem wykonać swój ostatni skok, który zapewnił jej miejsce na najniższym stopniu podium. Zawody wygrała inna Holenderka Amanda Beenen. Justyna Śniady także pokonała swój strach i zajęła drugie miejsce.

Wisienką na torcie były skoki mężczyzn. W półfinałach najlepszy okazał się Ricardo Campello. W finale Wenezuelczyk walczył sam ze sobą próbując wykonać trudne technicznie skoki. Ta strategia dała mu tylko drugie miejsce. Zwyciężył Thomas Traversa z Francji, który zaprezentował równe, wysokiej klasy skoki. Trzeci był jego rodak Antoine Martin. - Wygrać w takich zawodach to naprawdę bardzo wielka frajda - przyznał Traversa.

Wszyscy zawodnicy i zawodniczki zgodnie przyznawali, ze warunki w basenie były bardzo trudne i czasami ciężko było im sobie poradzić z silnym wiatrem. Windsurferzy podchodzili do zawodów jednak na luzie i zmagania na Stadionie Narodowym traktowali jako przygodę oraz okazję do dobrej zabawy.

Windsurfing na Narodowym oglądało z trybun 20 tys. kibiców, co jest absolutnym rekordem frekwencji na halowych zawodach windsurfingowych. Zawody należały do prestiżowej serii PWA World Tour, a także były to pierwsze halowe zawody w windsurfingu od ośmiu lat. Wtedy taką imprezę gościł u siebie Londyn.

W niedzielę na kibiców także czeka mnóstwo atrakcji m.in. Redbull Speed Challenge with Bjorn Dunkerbeck, czyli bicie rekordu prędkości na desce windsurfingowej z mistrzem PWA, a w kasach Stadionu Narodowego oraz na www.windsurfing2014.pl są jeszcze do nabycia bilety na to niepowtarzalne show.

-Piotr Socha

Zwycięzcy Halowego Pucharu Świata w Windsurfingu na Narodowym

Slalom

 • mężczyźni:
  1. Ben Proffitt (Wielka Brytania)
  2. Nicolas Akgazciyan (Francja)
  3. Matteo Iachino (Włochy)
  4. Andrea Rosati (Włochy)
 • kobiety:
  1. Lena Erdil (Turcja)
  2. Zofia Klepacka (Polska)
  3. Arrianne Aukes (Holandia)
  4. Delphine Cousin (Francja)
Freestyle

 • mężczyźni:
  1. Nicolas Akgazciyan (Francja)
  2. Elton (Taty) Frans (Bonaire)
  3. Rafael de Windt (Curaçao)
  4. Max Matissek (Austria)
 • kobiety:
  1. Sarah-Quita Offringa (Aruba)
  2. Arrianne Aukes (Holandia)
  3. Maaike Huvermann (Holandia)
  4. Oda Johanne Stokstad Brødholt (Norwegia)
Jump

 • mężczyźni:
  1. Thomas Traversa (Francja)
  2. Ricardo Campello (Wenezuela)
  3. Antoine Martin (Francja)
  4. Jules Denel (Francja)
 • kobiety:
  1. Amanda Beenen (Holandia)
  2. Justyna Śniady (Polska)
  3. Arrianne Aukes (Holandia)
  4. Lena Erdil (Turcja)

Link skrócony: www.stdn.pl/dea5e