Zamknij

WF z Klasą. II edycja otwarta!

W piątek na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się inauguracja II edycji WF-u z Klasą. Byli na niej obecni minister sportu i turystyki Andrzej Biernat i minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Do Warszawy przyjechali nauczyciele i dyrektorzy szkół z całej Polski. Punktualnie o 11:00 Piotr Pacewicz prowadzący inaugurację dzwonkiem dał znak do rozpoczęcia. 

Głos zabierali po kolei: Tomasz Półgrabski, gospodarz wydarzenia, Alicja Pacewicz, dyrektor ds. programów i wydawnictw w Centrum Edukacji Obywatelskiej, minister Andrzej Biernat, minister Joanna Kluzik-Rostkowska i Lidia Krzemień-Zimand, dyrketor ds. sportu rekreacyjnego w Sport.pl. 

Podobnie jak rok temu ministrom wręczono rakietki do tenisa stołowego. Odbijając piłeczkę w tłum, każde z nich musiało wypowiedzieć swoje marzenie związane z polskim WF-em. Ci, którzy piłeczki złapali, returnem posyłali je w stronę stołu przy którym siedzieli goście. Padły m.in. postulaty, aby ograniczyć zwolnienia z WF, aby pozwolić nauczycielom pracować, aby uatrakcyjnić zajęcia, zmienić sposób oceniania na zajęciach, a także walczyć z wyśmiewaniem mniej sprawnych uczniów.

Po krótkiej przerwie na kawę przyszedł czas na warsztaty. Część dotycząca wymiany dobrych praktyk odbyła się w formule "world cafe". Przy każdym z trzech stołów siedział jeden z trzech ekspertów. Sesje trwały po 30 minut, po czym następowała zmiana. 

Przy pierwszym stoliku o pozyskiwaniu środków finansowych na realizację sportowych inicjatyw mówiła Katarzyna Janicka, nauczycielka WF. Przy drugim Dorota Życzkowska i Hanna Szuskiewicz rozmawiały o partnerstwie i współdziałaniu podczas zajęć wychowania fizycznego i nie tylko. Prowadzące dyskutowały z uczestnikami o tym, jak szukać partnerów zewnętrznych dla inicjatyw sportowych.

Warsztat o trudnych sytuacjach i tematach, które mogą pojawić się podczas lekcji rozmawiał z nauczycielami Grzegorz Więcław, psycholog sportu, który współpracuje ze szkołami sportowymi. 

Równocześnie z warsztatami w formule world cafe odbyły się dwie prelekcje. 

Pierwsza dotyczyła postawy ciała. Prowadzący Anna Mierzwińska i Łukasz Giermasiński z Carolina Medical Center opowiedzieli o nowatorskich metodach oceny postawy ciała i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej. Pokazali również zestaw podstawowych ćwiczeń mających na celu korekcję patologii w budowie ciała.

W sali obok Anna Wojtalewicz pokazała nauczycielom, jak wprowadzić tanio, łatwo i bezpiecznie na WF elementy sztuki cyrkowej. Opisała również jak zaprezentowane gry i zabawy wpływają na rozwój psychofizyczny dziecka.

Po warsztatach uczestnicy zwiedzili Stadion Narodowy a potem obejrzeli zawody windsurfingowe.

autor: Paweł Jeleniewski
źródło: wfzklasa.sport.pl
aktualizacja: 10.09.2014 10:37

Link skrócony: www.stdn.pl/680bc