Pompeje. Życie w cieniu wulkanu

23 marca 2015
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

24 wyjątkowe sale, 70 multimedialnych i sensorycznych instalacji, w sumie 2000 metrów kwadratowych, które pozwolą przenieść się w czasie do antycznej Italii - już w kwietniu na Stadionie Narodowym wielkie otwarcie wystawy Pompeje.

Ta w pełni multimedialna ekspozycja, która ocieka nowymi technologiami została uznana wydarzeniem kulturalnym roku w Wielkiej Brytanii. "Pompeje. Życie w cieniu wulkanu" to wystawa jakiej Polska jeszcze nie widziała!

Wystawa jest niezwykłą rekonstrukcją antycznych Pompejów sprzed wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Fascynująca historia z pogranicza archeologii i architektury przełożona na język oprogramowania i trójwymiarowej grafiki komputerowej. Od 9 kwietnia do 18 października 2015 roku będzie dostępna dla zwiedzających w powierzchniach wystawienniczych Stadionu Narodowego.

– Nieustannie pracujemy nad tym by nasza oferta była możliwie jak najbogatsza. Już dziś Stadion Narodowy żyje każdego dnia. Na tym jednak nie poprzestajemy i sukcesywnie ożywiamy kolejne przestrzenie. Teraz czas na przestrzeń wystawienniczą. Wystawy to zupełnie nowy i niezwykle ważny obszar, w którym zaczynamy funkcjonować. Chcemy robić to na bardzo wysokim poziomie, dlatego będziemy sprowadzać najbardziej spektakularne wystawy z całego świata. Zaczynamy od multimedialnego i bardzo nowoczesnego uderzenia. „Pompeje” posiadają wszystko, by stać się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2015 roku w Polsce – mówi prezes zarządu spółki PL.2012+ Tomasz Półgrabski.

Wulkan wybuchnie w Warszawie

#Bilety na wystawę można kupić na stronie internetowej www.ekobilet.pl
Warszawska ekspozycja to przeszło 2 tysiące metrów kwadratowych z 24 specjalnie zaaranżowanymi salami oraz 70 instalacjami multimedialnymi, wizualnymi i sensorycznymi. Wezuwiusz nie tylko zagrzmi ale i przemówi głosem Piotra Fronczewskiego. Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów przeprowadzi nas od wnętrza krateru, poprzez gromadzącą się magmę do samej erupcji wulkanu. Ta efektowna projekcja w technologii 4D jest punktem kulminacyjnym ekspozycji. Uwaga – wybuchowi wulkanu w Warszawie towarzyszyć będzie trzęsienie ziemi!

Przy tworzeniu wystawy zostały wykorzystane wszystkie dostępne, najnowocześniejsze technologie: rekonstrukcje 3D i 4D, tak jak w przypadku prezentacji wybuchu wulkanu, ponadto efekty multisensoryczne, cyfrowe projekcje przestrzenne, zsynchronizowane multimedialnie pulpity ciekłokrystaliczne, hologramy oraz trójwymiarowe miraże. Odtworzono detal po detalu. Powstały Pompeje w nowym wymiarze. Widz poprzez zmysły wzroku, słuchu i dotyku doświadcza atmosfery życia w Pompejach sprzed prawie 2 tysięcy lat.

Zrelaksuj się w antycznych termach

Zwiedzający odbywa podróż głównymi ulicami miasta zaglądając do domów, teatrów, aren sportowych, giełdy, galerii, sklepów oraz szkół. Brodząc w wirtualnej wodzie odwiedzi termy z unikatową na owe czasy instalacją obiegu gorącej wody, pozna Villę dei Papiri, gdzie znaleziono ponad 2 tysiące zwojów papirusów, największej kiedykolwiek odkrytej antycznej biblioteki. W końcu, oglądając hologramowe obrazy biżuterii odnalezionej w powulkanicznej lawie, przekona się, że ówczesne ozdoby były pierwowzorem dla współczesnej biżuterii.

Mecenat Samsunga

Głównym partnerem i sponsorem technologicznym wystawy jest Samsung Electronics. Firma jest znana z wspierania wielu projektów kulturotwórczych i edukacyjnych na całym świecie. Opera wiedeńska, Centrum Nauki Kopernik czy program edukacyjny Mistrzowie Kodowania to tylko niektóre przykłady zaangażowania firmy, w których najnowsze technologie pomagają zrozumieć przeszłość i ułatwiają codzienne życie. 

– Tak spektakularne wydarzenie nie mogłoby powstać bez wsparcia lidera branży technologicznej, firmy Samsung Electronics Polska, która jest głównym partnerem wystawy. Odwiedzający wystawę Pompeje. Życie w cieniu wulkanu będą mieli okazję poznać i przetestować kilka najgłośniejszych i najnowszych urządzeń firmy Samsung. Wspaniałą zabawę i rozrywkę zapewnią między innymi działające w oparciu o smartfon GALAXY Note 4 okulary do rzeczywistości wirtualnej Gear VR, dzięki którym będziemy mogli znaleźć się w środku antycznych Pompejów i spacerować po ulicach tego starożytnego miasta. Niesamowite kolory, kontrast i szczegóły miejskiego krajobrazu można będzie obejrzeć także na 78 calowym telewizorze SUHD JS9500. Do dyspozycji zwiedzających będą także gry dostępne na tabletach GALAXY Tab S. Każda osoba zwiedzająca wystawę „Pompeje” będzie mogła zostawić na niej swój wirtualny ślad w postaci spersonalizowanej cegiełki w murze antycznego miasta – podkreśla Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Electronics Polska.

Wirtualni muzealnicy z Neapolu

Wystawa powstała za sprawą Museo Archeologico Virtuale. Wirtualne Muzeum Archeologiczne z Neapolu uzyskało miano najpopularniejszej instytucji muzealnej ostatnich lat w kategorii prezentacji multimedialnych. Włosi, uznawani za najlepszych muzealników i designerów na świecie, odtworzyli i zrekonstruowali w innowacyjny sposób leżące u stóp Wezuwiusza Pompeje. Stała ekspozycja prezentowana jest w Herculanum, w bliskiej odległości od miejsca największych odkryć archeologicznych.

Flagowy projekt na Wyspach Brytyjskich

Niespełna dwa lata temu wystawa prezentowana była w słynnym British Museum w Londynie, gdzie została uznana za kulturalne wydarzenie 2013 roku. Ponadto londyńskie muzeum, odwiedzane co roku przez ponad 5 milionów widzów, przyjęło wystawę jako najważniejsze wydarzenie w ostatnich 40 latach swojej działalności.

Honorowy patronat nad wystawą objęli Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów Janusz Lewandowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Ambasada Republiki Włoskiej w Warszawie. Ambasadorem projektu jest Martyna Wojciechowska znana dziennikarka i podróżniczka, redaktor naczelna magazynów National Geographic.

– Jest 100 powodów, dla których warto wybrać się na wystawę Pompeje. Życie w cieniu wulkanu. To nie tylko niewiarygodna opowieść, ale przede wszystkim interesujące fakty i ciekawe wiadomości To ekspozycja unikatowa, pełna pasji i charakteru – wskazuje Martyna Wojciechowska.

Multilekcja dla młodzieży

Warszawska wystawa jest mobilnym centrum nauki, przygotowanym z myślą o dzieciach i młodzieży, którzy chcą zgłębić tajniki świata oraz odbyć fascynującą podróż do starożytności. – Przy tworzeniu wystawy zadbaliśmy o wszystkie detale mające wpływ na kształtowanie osobowości młodego człowieka, pielęgnowania umiejętności logicznego myślenia, rozwijania indywidualnych zainteresowań, zachęcenia do poszukiwania różnych elementów dziedzictwa starożytności we współczesnym świecie, uczenia jasnego i precyzyjnego formułowania myśli oraz pogłębiania wrażliwości estetycznej przez obcowanie z wielkimi dziełami sztuki i literatury. Na grupy szkolne czekać będą przewodnicy, zestawy głośnomówiące ułatwiające zwiedzanie w kilku wersjach językowych oraz panele lekcyjne przewidziane dla szkół i placówek edukacyjnych – opowiada Grzegorz Furgo z firmy Art Production, organizatora wystawy.

Pompeje. Fakty z życia miasta

Pompeje zostały założone w VII wieku przed naszą erą. Położone na wysokości 40 metrów nad poziomem morza, liczyły 20 tysięcy mieszkańców, a obszar miasta, obejmujący 66 hektarów, otoczony był murem obronnym o długości ponad 3 kilometrów. Pompeje były perłą architektury i urbanistyki. Posiadały własny system kanalizacyjny. Woda do fontann ulicznych, term i bogatszych domów dostarczana była akweduktem. Zabudowa rozplanowana wzdłuż regularnej siatki ulic podzielona była na dziewięć stref, z których każda pełniła określoną funkcję. Hotele i stajnie dla zwierząt rozlokowane były w pobliżu bram wjazdowych do miasta. Przy głównych ulicach usytuowano zajazdy i gospody, w miejscach mniej reprezentacyjnych domy mieszkalne. W Pompejach funkcjonowały ponadto liczne sklepy, warsztaty, teatr, forum z bazyliką, termy, amfiteatr z koszarami gladiatorów i wiele innych obiektów.

Dzień, który wstrząsnął światem

Kilkadziesiąt sekund po eksplozji Wezuwiusza, na Pompeje spadły rozżarzone do czerwoności głazy, które uderzając z wysokości kilku kilometrów zabijały ludzi. Potem zaczął sypać się z nieba popiół wulkaniczny, a temperatura podniosła się do 600 stopni Celsjusza. Wybuch wulkanu, do którego doszło 24 sierpnia 79 roku naszej ery, zniszczył także położone nieopodal Herkulanum i Stabie. Miasta zostały całkowicie przykryte warstwą popiołu, miejscami dochodzącą do 6 metrów grubości. Pompeje nie miały szczęścia, kilka lat wcześniej, 5 lutego 62 roku naszej ery zniszczyło je trzęsienie ziemi.

Śmierć w ułamku sekundy

Najnowsze badania dowodzą, że powodem śmierci mieszkańców była temperatura sięgająca 600 stopni Celsjusza. Ludzie zginęli zanim do miasta napłynęła lawa, a ciała pokrył deszcz lapis lazuli. Tak wysoka temperatura sprawia, że człowiek ginie w ułamku sekundy.

Tylko nieliczni zdołali uciec. Do dzisiaj zachował się opis jednej z takich ucieczek pióra Pliniusza Młodszego: Zanim się obejrzeliśmy ogarnęła nas ciemność, nie taka, jak pozbawiona blasku księżyca lub pochmurna noc, lecz taka, jak w zamkniętym pomieszczeniu, kiedy zgaszą lampę. Wielokrotnie stawaliśmy, aby strząsać z siebie popiół, inaczej jego ciężar przykryłby nas lub wręcz zmiażdżył. Kiedy ciemności wreszcie się rozproszyły Pliniusz Młodszy zobaczył odmieniony świat, głęboko pogrzebany pod popiołami. W wyniku wybuchu Wezuwiusza zginęły tysiące ludzi, a warstwy wulkanicznego pyłu i błota zakonserwowały miasta na tysiące lat. Do naszych czasów przetrwały wspaniałe malowidła ścienne, rzeźby, a nawet najdrobniejsze przedmioty codziennego użytku.

Niezwykłe świadectwo kultury

Dzięki specjalnej technice, naukowcy zrekonstruowali obraz tragedii, jaka rozegrała się u stóp Wezuwiusza. Udało się otrzymać gipsowe odlewy ciał zwierząt i ludzi, którzy zginęli w czasie wybuchu. Pompeje są dzisiaj jednym z najbardziej znanych na świecie terenów wykopaliskowych. Obecnie odkryte jest około trzech piątych miasta. Wykopaliska trwają tam nieprzerwanie od kilku wieków. Dzięki temu Pompeje są źródłem informacji o życiu codziennym, sztuce i kulturze w erze starożytności. Planowanie miast, architektura mieszkaniowa, dekoracja wnętrz, meblarstwo, wyrób tkanin, wypiek chleba, tłoczenie oliwy, produkcja wina, a także igrzyska i spektakle. Co roku to starożytne miasto odwiedza ponad dwa i pół miliona turystów. Pompeje od lat widnieją na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wybuch Wezuwiusza kwestią czasu

Wezuwiusz pozostaje czynnym wulkanem, a z jego wnętrza cały czas wydobywają się obłoki dymu. Ostatni raz wulkan wybuchł w 1944 roku, a od 79 roku naszej ery aż siedemdziesiąt siedem razy. Zdaniem naukowców kolejny wybuch ponoć jest tylko kwestią czasu.

Link skrócony: www.stdn.pl/e1bf4

Co o tym sądzisz?