Zamknij

Warszawskie Targi Książki 2015

Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwają Warszawskie Targi Książki! Jest to wielkie święto słowa pisanego, podczas którego czytelnicy mają wyjątkową okazję, by nie tylko spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami, ale także zapoznać się z aktualną ofertą wydawniczą.

#program
Szczegółowe informacje o spotkaniach z autorami znajdują się w programie dostępnym na www.targi-ksiazki.waw.pl
Warszawskie Targi Książki łamią stereotypy i otwierają przed publicznością i profesjonalistami nowe horyzonty. Z roku na rok zyskują lepszą jakość dzięki udziałowi coraz liczniejszych gości z różnych stron świata. W tym roku powitamy ponad 850 wystawców z Polski i innych 28 krajów, m.in.: Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Dla publiczności to wyjątkowa okazja, by zapoznać się z publikacjami w różnych językach oraz kupić nowości i bestsellery w dobrej cenie. Jednak najważniejsza jest atmosfera, którą będzie tworzyć blisko 800 autorów z całego świata wspólne z miłośnikami dobrej książki, multimediów, sztuki, filmu i teatru.

Z francuskiej perspektywy

Nie lada gratką dla publiczności będą spotkania poświęcone różnorodnej literaturze i kulturze Francji – gościa honorowego tegorocznych Targów oraz towarzyszący im Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Muranów. Na Stadionie Narodowym Francuzi zaprezentują w ramach wyjątkowo atrakcyjnie zaprojektowanego, narodowego stoiska (113/D11) najlepszy wybór własnej produkcji wydawniczej oraz przedstawią ponad 30 wybitnych pisarzy i twórców komiksu. Wśród nich pojawią się laureaci prestiżowej Nagrody Goncourtów: Éric Emanuel Schmitt, Pierre Lemaitre, ale także mistrz kryminału Bernard Werber czy czołowa postać francuskiego niezależnego komiksu Lewis Trondheim.

Ważne drogowskazy

Tym, którzy poszukują w ofercie wydawniczej najciekawsze tytuły, polecamy spotkania na Targach poświęcone nagrodom literackim. To właśnie dzięki nim szybko można dotrzeć do najbardziej docenianych przez specjalistów książek ubiegłego roku, najlepszych reportaży, najpiękniejszej polskiej poezji, najciekawszych książek dla dzieci i młodzieży, ale też najpopularniejszej literatury rozrywkowej, czy po prostu najlepiej wydanych publikacji.

Czytelnicze akcje

Kolejki ustawiają się u nas nie tylko po autografy, ale także do wielkiej wymienialni książek „lubimyczytac.pl”. W akcji „Z półki na półkę" można wymienić przeczytane książki na książki innych czytelników, a także (uwaga!) na nowości wydawnictw. Natomiast „Książka za książkę" to szósta już akcja Publio i Gazety Wyborczej, podczas której będzie można wymienić tradycyjne publikacje na elektroniczne, a nawet wygrać czytnik. Wspieramy też kampanię „Zaczytani.org – oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych”, dzięki której powstają biblioteki w szpitalach, domach dziecka i hospicjach.

Twórcze warsztaty

Zachęcamy publiczność do aktywnego udziału w licznych, interdyscyplinarnych seminariach Targów. Polecamy warsztaty kreatywnego pisania, które podobnie jak inna działalność artystyczna, dostarcza satysfakcji, rozwija osobowość, wzmacnia poczucie własnej wartości. Natomiast początkujących już autorów zainteresowanych wydaniem tradycyjnym, jak i self-publishingiem zapraszamy na seminarium „Napisałeś - i co dalej?”. Swoje zawodowe kompetencje , ale i pasje będą też mogli u nas rozwinąć nauczyciele, animatorzy kultury czy początkujący tłumacze. Dla nieśmiałych polecamy spotkanie moovdobrze.pl, w czasie którego będzie można przy okazji czytania fragmentów literackich sprawdzić emisję swojego głosu.

Teatralne inspiracje

W tym roku z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce wraz z Instytutem Teatralnym poszukujemy związków literatury z teatrem. młodszych i starszych do wspólnych odkrywczych i inspirujących działań…. podczas Targów bogatą ofertę wydawniczą kilkunastu oficyn i zaprosi na spotkania z wybitnymi ludźmi teatru – praktykami oraz teoretykami – których publikacje są dowodem bogactwa narracji na temat polskiego teatru. zachęcać będą do aktywnego świętowania. W przestrzeni Targów będzie można wziąć udział w warsztatach scenograficznych dla młodzieży czy warsztatach kulinarno-teatralnych dla dzieci. Warte zobaczenia będą też performatywne pokazy, specjalne projekcje oraz wirtualna wystawa „Części wspólne”, która udowodni, że główne tematy i problemy teatru sprzed 250 lat oraz teatru dzisiejszego nie leżą tak daleko od siebie, jak mogłoby się wydawać.

Książki naukowe i akademickie

Swoje święto na Stadionie obchodzić będą również pasjonaci książki naukowej i akademickiej w ramach 9. Targów ACADEMIA, będących od kilku lat integralną częścią WTK. Drogę do najlepszych publikacji ostatniego roku wskaże nagroda za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA.

Dzień Reportażu

Od początku istnienia WTK jeden dzień – sobotę poświęcamy tak popularnym reportażom i laureatom Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W tym roku polecamy targowe i okołotargowe spotkania m.in. z: Svietłaną Aleksijewicz, Izą Michalewicz, Göranem Rosenbergiem, Drauzio Varellą, Michałem Olszewskim, a także specjalnym gościem Martinem Pollackiem.

Komiks ponad granicami

Na stałe zagościł u nas też Festiwal Komiksowa Warszawa, który dzięki znakomitym gościom z całego świata równie mocno przyciąga dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Szczególnie dużą popularnością cieszą się wśród publiczności rysunkowe autografy rysowników komiksów. Będzie je można zdobyć w sobotę i niedzielę w strefie autografów w tzw. „Galerii”, podczas spotkań z gwiazdami reprezentującymi różne języki i kultury: od polskiej, francuskiej, hiszpańskiej i flamandzkiej, norweskiej, przez chińską, amerykańską i meksykańską, po fińską czy nowozelandzką. Specjalną atrakcją będą spotkania i warsztaty ze znanym amerykańskim scenarzystą – Johnem Lymanem. Komiksowa Warszawa, to również niezwykłe wystawy. W tym roku pokazane zostaną plansze autorów z Portugalii, Balearów i Polski.

Program dla dzieci i młodzieży

Oprócz licznych wydawnictw dziecięcych na Targach zawita Festiwal Literatury dla Dzieci i inni animatorzy kultury dla najmłodszych. Odbędą się tu premiery długo wyczekiwanych książek, spotkania z autorami, warsztaty plastyczne z najlepszymi polskimi ilustratorami, zabawy dźwiękiem i spotkania z różnymi kulturami. Nowością będzie „ostry dyżur literacki”, w czasie którego specjaliści będą badać potrzeby najmłodszych czytelników, najpierw diagnozować ich oczekiwania, a następnie doradzać i wskazywać najlepsze z lektur. Natomiast młodzież szkolną zapraszamy na spotkania i warsztaty Wszechnicy PAN, UKSW, mazowieckich muzeów i innych instytucji kulturalnych.

Bilety i karnety

Ciągle jeszcze trwa internetowa przedsprzedaż biletów. Bilety te są tańsze, a dodatkowo można uzyskać dwutygodniowy dostęp do ponad 10000 e-booków z zasobów Legimi. Tym zaś, którzy chcą dłużej cieszyć się wyjątkową atmosferą Targów, polecamy karnety, uprawniające do wielokrotnego wstępu na Stadion przez wszystkie cztery dni, od 14 do 17 maja.

Źródło: www.targi-ksiazki.waw.pl

Link skrócony: www.stdn.pl/ab708