Inauguracja wystawy "Pragnę zwyciężać" na PGE Narodowym

31 maja 2017
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

30 maja mieszkańcom Warszawy i turystom została udostępniona wystawa upamiętniająca zmagania polskich sportowców podczas Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Austrii w marcu 2017 roku. Ekspozycja pojawiła się na ogrodzeniu PGE Narodowego przy Al. Zielenieckiej.

Wystawę otworzyli Robert Kwiatkowski, Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wraz z Joanną Styczeń-Lasockiej, Dyrektor Generalną Olimpiad Specjalnych Polska oraz Moniką Borzdyńską, Dyrektor ds. Promocji, Komunikacji i Marketingu PL.2012+, operatora PGE Narodowego. Na wystawę składają się 32 wielkoformatowe plansze z fotografiami. Ich autorem jest Adam Nurkiewicz, fotograf-artysta, członek Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Od 15 lat fotograf zawodów Olimpiad Specjalnych, towarzyszył z obiektywem sportowcom m.in. podczas igrzysk światowych w Irlandii, Japonii, Chinach, Grecji, Korei Płd., USA i Austrii.

– Misją PFRON jest stwarzanie warunków umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami pełne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym. Sport osób niepełnosprawnych stanowi istotny element wszechstronnej rehabilitacji: wspiera rozwój fizyczny, silnie motywuje, pozwala na przełamywanie barier i buduje poczucie własnej wartości. To także sposób na życie – podkreślał prezes Kwiatkowski.

– Zespół PGE Narodowego dba, aby obiekt stawał się jeszcze bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Mamy odpowiednio przygotowane i oznakowanie drogi dojścia dla osób niepełnosprawnych i specjalną ofertę wycieczek. Zapewniamy dostęp niepełnosprawnym kibicom i fanom do udziału w wydarzeniach całostadionowych. Z myślą o osóbach niedowidzących uruchomiliśmy audiodeskrypcję. Na PGE Narodowym są dedykowani wolontariusze, służący informacją oraz asystą – podkreślała dyrektor Borzdyńska.

Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii to największe sportowe wydarzenie na świecie w 2017 roku. W Igrzyskach wzięło udział ponad 2,7 tysiąca sportowców ze 107 krajów świata, wspieranych przez 1,1 tysiąca trenerów i członków sztabów medycznych oraz ponad 3 tysiące wolontariuszy. W skład 62-osobowej Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych weszło 46 zawodników, którzy w dniach 18 - 24 marca startowali w pięciu dyscyplinach zimowych: narciarstwie alpejskim, biegowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. Efektem ich zmagań jest 39 medali: 10 złotych, 15 srebrnych i 14 brązowych. Olimpiady Specjalne są międzynarodowym ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

Co o tym sądzisz?