Atrakcje podczas 22. Pikniku Naukowego

27 maja 2018
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

Jeszcze tylko niecałe dwa tygodnie do rozpoczęcia dyskusji na temat ruchu. 9 czerwca odbędzie się impreza organizowana przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem "Ruch". 

Z czym może kojarzyć się pojęcie ruchu? Może z aktywnością fizyczną lub szybkimi autami? Albo też z Układem Słonecznym i orbitowaniem planet? Czy też z nowoczesną technologią, dzięki której tworzymy złożone maszyny? W tym roku na 22. Pikniku Naukowym popatrzymy na ruch pod różnymi kątami widzenia. Największa plenerowa impreza w Europie odbędzie się na PGE Narodowym. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Stoisko Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentuje różne rodzaje starożytnych GPS-ów. Dowiemy się, jak używano astrolabium, czym była nawigacja terrastyczna oraz do czego służyła opisana w Biblii laska Jakuba.

Z kolei na stoisku AGH Kraków obejrzymy łódź solarną zasilaną energią słoneczną. Sprawdzimy budowę paneli fotowoltaicznych o mocy 1000 W i obejrzymy hydroskrzydła, które sprawiają, że kadłub łodzi wyłania się nad powierzchnią wody.

Natomiast stoisko Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pozwoli eksplorować powierzchnię Marsa za pomocą modelu łazika podłączonego do interfejsu on-line. Będzie to niepowtarzalna okazja do zbadania Czerwonej Planety, wirtualnego planowania tras i napraw czy radzenia sobie z trudnościami technicznymi, jakie niesie ze sobą eksploracja planety.


To tylko przykłady tego, co przygotowali dla Was organizatorzy 22. Pikniku Naukowego. Już niedługo ukaże się szczegółowy program imprezy, w którym będą opisane wszystkie atrakcje dostępne podczas tego wydarzenia.

Piknik Naukowy to wydarzenie, które zainteresowało także Unię Europejską. W 2005 r. piknik został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru "Nauka i społeczeństwo". Impreza stała się także inspiracją dla wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania Centrum Nauki Kopernik. Również pasjonaci nauki z innych państw, wzorując się na Pikniku Naukowym, zaczęli organizować podobne wydarzenia m.in. na Ukrainie i Litwie, w Gruzji, Chorwacji i Rosji.

Więcej o 22. Pikniku Naukowym można przeczytać TUTAJ.