Kamień Węgielny wmurowany

07 października 2009
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

W dniu 7 października br. odbyła się uroczystość wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę Stadionu Narodowego w Warszawie.

W dniu 7 października o godzinie 12:00 odbyła się uroczystość wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę Stadionu Narodowego w Warszawie w obecności przedstawicieli władz administracji państwowej, władz samorządowych województwa mazowieckiego oraz licznie zgromadzonych gości. W związku z planowanym wybudowaniem kaplicy ekumenicznej na Stadionie Narodowym w Warszawie, uroczystość zaszczycili swoją obecnością także przedstawiciele głównych religii i związków wyznaniowych w Polsce, a Błogosławieństwo Kamienia Węgielnego miało charakter wielowyznaniowy.

Uroczystość rozpoczął Rafał Kapler Prezes NCS witając wszystkich przybyłych gości.  Słowo wstępne oraz Błogosławieństwo Chrześcijańskie wygłosił Kardynał Józef Glemp Prymas Polski. Zostało odprawione także Błogosławieństwo Prawosławne i Luterańskie. Modlitwę Judaistyczną odmówił Michael Schudrich Naczelny Rabin Polski, natomiast Modlitwę Muzułmańską przedstawiciel Imama Tomasza Miśkiewicza.

Uroczystego odczytania aktu erekcyjnego dokonał Krzysztof Kolberger, po czym nastąpiło jego podpisanie. Akt erekcyjny podpisali Kardynał Józef Glemp Prymas Polski, Jacek Wojciechowicz Zastępca Prezydenta Warszawy, Adam Giersz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Rafał Kapler Prezes NCS, Juliusz Sikora Dyrektor Spółki Alpine Construction Polska, Jerzy Ciechanowski Prezes Zarządu Hydrobudowa Polska S.A, Karsten Hell Członek Zarządu ALPINE Bau Doutschland, Grzegorz Lato Prezes PZPN oraz Zbigniew Pszczulny Wiceprezes JSK Architekci. Akt erekcyjny po podpisaniu i schowaniu do tuby umieszczony został w transparentnej skrzyni.

Wraz z aktem erekcyjnym w jednym z fundamentów Stadionu został umieszczony kamień z Galerii Wejściowej Stadionu Dziesięciolecia, Flaga Polski i UE, Flaga z godłem Warszawy, album z historycznymi fotografiami Stadionu Dziesięciolecia, rysunki dzieci „pokoloruj stadion“ oraz kilka obiegowych monet i banknotów. O umieszczenie w skrzyni wydania gazet codziennych z dnia uroczystości, zostali poproszeni Redaktorzy Naczelni.

Na zakończenie uroczystości skrzynia ze wszystkimi przedmiotami została umieszczona w betonowym postumencie i zalana betonem.

Wszyscy, którzy wzięli udział w uroczystości zostali poproszeni o wpisanie się do księgi pamiątkowej. Wydarzenie to miało miejsce dokładnie rok od rozpoczęcia pierwszego etapu robót budowlanych i pięć miesięcy po rozpoczęciu drugiego etapu budowy Stadionu Narodowego w Warszawie.

zobacz galerię zdjęć


Co o tym sądzisz?