Podpisanie Umowy pomiędzy Narodowym Centrum Sportu a Generalnym Wykonawcą budowy Stadionu Narodowego w Warszawie

W dniu 4 maja br. odbyło się uroczyste podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą Stadionu Narodowego w Warszawie - Konsorcjum ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG, ALPINE BAU GmbH, ALPINE Construction Polska Sp. z o.o., HYDROBUDOWA POLSKA S.A. i PBG S.A, na którego murawie rozegrany zostanie mecz otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™.

Po jednym egzemplarzu umowy otrzymały: Narodowe Centrum Sportu, Konsorcjum oraz Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki. To kolejny kluczowy i zrealizowany zgodnie z harmonogramem etap w przygotowaniach do UEFA EURO 2012™.

Z ramienia Narodowego Centrum Sportu, spółki celowej powołanej przez Ministra Sportu i Turystyki, prowadzącej budowę Stadionu Narodowego, umowę podpisali: Rafał Kapler, Prezes Zarządu oraz Robert Wojtaś, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Pionu Zarządzania Projektem i Przygotowania UEFA EURO 2012™. Z ramienia Konsorcjum podczas uroczystości podpisy pod umową złożyli: Juliusz Sikora, Dyrektor Spółki Alpine Construction Polska i Martin Emberger, Dyrektor Oddziału ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG w Berlinie. Umowa wraz z załącznikami liczy 250 stron.

Plac budowy Stadionu Narodowego zostanie przekazany konsorcjum ALPINE - PBG S.A. - HYDROBUDOWA POLSKA S.A. następnego dnia po podpisaniu umowy i jeszcze w tym tygodniu ruszą prace na budowie jednej z najnowocześniejszych aren sportowych w Europie. Wykonawca ma 30 dni na przedstawienie szczegółowego, rozpisanego na 24 miesiące harmonogramu prac. Zgodnie z warunkami umowy Stadion Narodowy zostanie oddany do użytku w maju 2011r., czyli na rok przez rozpoczęciem turnieju. W sumie na budowie zatrudnionych będzie ok. 1200 osób. ALPINE szacuje, że inwestycja stworzy ok. 600 nowych miejsc pracy.

KALENDARIUM BUDOWY STADIONU NARODOWEGO W WARSZAWIE

29 listopada 2007
Wybór projektanta Stadionu Narodowego – JSK Architekci

17 grudnia 2007
Podpisanie umowy z JSK architekci
Decyzja o lokalizacji Stadionu Narodowego w niecce Stadionu X-lecia

1 lutego 2008
Prezentacja projektu koncepcyjnego Stadionu Narodowego (wykonawca projektu spółka JSK Architekci).

15 maja 2008
Rozpoczęcie palowania przygotowawczego - ostatni etap badania gruntu pod Stadion Narodowy.

2 czerwca 2008
Firmy JEMS Architekci i Dawos (związany jest z nią architekt Krzysztof Domaradzki) wygrały konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie okolic Stadionu Narodowego.

18 czerwca 2008
Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki oraz prezes Spółki Narodowe Centrum Sportu Michał Borowski składają u Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego projekt budowlany i dokumenty niezbędne do wydania pozwolenia na budowę Stadionu Narodowego.

30 czerwca 2008
Przetarg na palowanie; termin składania ofert. Do przetargu zgłosiło się 10 oferentów. Zakończenie procedury przetargowej – początek września.

22 lipca 2008
Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski przekazuje Ministrowi Sportu i Turystyki pozwolenie na budowę Stadionu Narodowego.

12 sierpnia 2008
9 firm i konsorcjów otrzymuje zaproszenie do drugiej części przetargu na I etap budowy wraz z dokumentacją.

8 września 2008
Oficjalne ogłoszenie wyników przetargu na I etap budowy Stadionu Narodowego. Najniższa oferta została złożona przez firmę POL AQUA

26 września 2008
Podpisanie umowy na I etap budowy Stadionu Narodowego z firmą POL AQUA. Umowa przewiduje 200 dni na wykonanie prac tego etapu.

7 października 2008
Rozpoczęcie robót I etapu budowy Stadionu Narodowego. Ponad 100 jednostek specjalnych i transportowych oraz prawie 200 pracowników na terenie budowy

27 października 2008
Ogłoszenie przetargu na II etap budowy Stadionu Narodowego

27 listopada 2008
8 firm i konsorcjów złożyło wnioski o dopuszczenie do drugiej części przetargu na Ii etap budowy Stadionu Narodowego

10 grudnia 2008
JSK przekazuje projekt wykonawczy na II etap budowy Stadionu Narodowego

27 stycznia 2009
Komisja Przetargowa kwalifikuje 6 konsorcjów do udziału w drugiej części przetargu na II etap budowy Stadionu Narodowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą

17 lutego 2009
6 konsorcjów otrzymuje zaproszenie, wraz z dokumentacją, do złożenia ofert szczegółowych na II etap budowy Stadionu Narodowego.
Roboty wykonywane w ramach I etapu budowy wyprzedzają harmonogram o miesiąc.
Aby uniknąć przerwy w budowie zapadła decyzja o zleceniu dodatkowych prac firmie POL AQUA

10 marca 2009
Zakończenie I etapu budowy Stadionu Narodowego, rozpoczęcie odbioru końcowego

25 marca 2009
Zakończenie odbioru robót I etapu; na budowie Stadionu Narodowego trwają prace dodatkowe

9 kwietnia 2009
Otwarcie ofert na Generalnego Wykonawcę II etapu budowy Stadionu Narodowego. Najniższą ofertę na budowę Stadionu Narodowego złożyło konsorcjum ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG, ALPINE BAU GmbH, ALPINE Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska S.A. i PBG S.A.

15 kwietnia 2009
Konsorcjum ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG, ALPINE BAU GmbH, ALPINE Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska S.A. i PBG S.A. ogłoszone zwycięzcą przetargu na Generalnego Wykonawcę budowy Stadionu Narodowego w Warszawie. Umowa przewiduje 24 miesiące na wykonanie prac II etapu.

4 maja 2009
Podpisanie Umowy pomiędzy Narodowym Centrum Sportu a Generalnym Wykonawcą budowy Stadionu Narodowego w Warszawie Konsorcjum ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG, ALPINE BAU GmbH, ALPINE Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska S.A. i PBG S.A.


INFORMACJE O KONSORCJUM ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG, ALPINE BAU GmbH, ALPINE Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska S.A. i PBG S.A.

Konsorcjum ALPINE - PBG S.A. - HYDROBUDOWA POLSKA S.A., wykonawca najnowocześniejszej areny sportowej w Polsce na 55 tysięcy miejsc, został wyłoniony w przetargu zakończonym w połowie kwietnia 2009 roku. To samo konsorcjum wybuduje także stadion na Letnicy w Gdańsku oraz przebuduje stadion w Poznaniu. Spółka Alpine Bau, przewodząca w Konsorcjum, ma duże doświadczenie we wznoszeniu aren sportowych. Wybudowała m.in. Allianz Arenę w Monachium na Mistrzostwa Świata 2006r. oraz stadion w Klagenfurcie na EURO 2008r.

ALPINE, założona we wrześniu 1965 r., jest jednym z wiodących koncernów budowlanych w Austrii. Jego działalność obejmuje całe spektrum usług budowlanych na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej. Obok ogólnokrajowej pozycji w Austrii i Niemczech koncern systematycznie umacnia swoją pozycję rynkową w Europie Wschodniej i Środkowej. Dzięki szerokim doświadczeniom ALPINE zdobywa przewagę zarówno w licznych projektach infrastrukturalnych w nowych krajach UE i na Bałkanach, jak też w budowie dróg, elektrowni oraz sektorze ochrony środowiska. ALPINE realizuje jedno z największych przedsięwzięć budowlanych w Polsce - budowę południowego odcinka autostrady A1, a w latach 1997 - 2001 ALPINE wybudowała już w Polsce autostradę A4.

Grupę Kapitałową skupioną wokół PGB S.A., tworzy 25 spółek (łącznie z PBG), w tym HYDROBUDOWA, działających w branży budowlanej. Najważniejsze zrealizowane przedsięwzięcia to kopalnia gazu ziemnego w Kościanie, instalacje LNG, zbiorniki paliwowe dla PKN ORLEN, oczyszczalnia ścieków Płaszów II w Krakowie, kopalnia ropy w Sławoborzu, stacja separacji i magazynowania LPG we Władysławowie, skocznia narciarska w Wiśle Malince. Projekty w realizacji to budowa stadionu miejskiego w Poznaniu w ramach przygotowań do UEFA EURO 2012™, i stadion w Gdańsku, kopalnia LMG i oczywiście Stadion Narodowy w Warszawie.


Link skrócony: www.stdn.pl/b6f63

Co o tym sądzisz?