Społeczna odpowiedzialność biznesu
Operator PGE Narodowego w swojej strategii zarządzania przywiązuje ogromną wagę do uwzględniania w niej interesów społecznych, aspektów środowiskowych oraz relacji z różnymi grupami interesariuszy, w tym relacji z pracownikami.
Działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu spółki przejawiają się w uwzględnianiu w codziennej działalności ochrony środowiska, inwestowaniu w zasoby ludzkie, trosce o dobre relacje z otoczeniem firmy oraz w podejmowaniu stałych inicjatyw społecznych, mających także na uwadze działania na korzyść lokalnych społeczności.
Wszystkie te działania mają przede wszystkim odzwierciedlać i urzeczywistniać pożądany wizerunek marki, wpływać na wzrost konkurencyjności oraz kształtować warunki dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego. Sama strategia marki w swoich założeniach zwraca szczególną uwagę na:
- Łączenie działalności komercyjnej ze zobowiązaniami wynikającymi z funkcji PGE Narodowego jako obiektu użyteczności publicznej.
- Tworzenie miejsca ważnego dla każdego mieszkańca Saskiej Kępy, Pragi, Warszawy, a także całej Polski, stanowiącego synonim spędzania wolnego czasu.
- Tworzenie miejsca, w którym budują i zacieśniają się więzi społeczne.
- Dokonywanie wszelkich starań, aby nigdy nie być miejscem, które w jakikolwiek nieuzasadniony sposób wyklucza, dyskryminuje lub stawia innego rodzaju bariery przed zróżnicowanymi grupami społecznymi.
Powyższe wartości podziela także partner tytularny – PGE Polska Grupa Energetyczna – który m.in. jako lider zmiany w polskiej energetyce jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz producentem ciepła wytwarzanego w procesie wysokosprawnej Kogeneracji. PGE w zakresie wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego pozwala na zwiększenie ilości wykorzystywanych odpadów w ramach odzysku i recyklingu oraz sprzyja zrównoważonemu rozwojowi.
Społeczna odpowiedzialność biznesu
Poza samym budynkiem z charakterystyczną elewacją, na tereny PGE Narodowego składa się także ponad 50 000 m2 otaczających go terenów zewnętrznych. Twórcy koncepcji obszarów zielonych wokół areny zachowali w projektach stare drzewostany, obecne tu jeszcze podczas istnienia Stadionu Dziesięciolecia. Trzy strefy funkcjonalne, tj. strefa dojścia, strefa skarp i strefa parkowa oraz różnorodność form roślinności w nich występujących, pozwoliły zachować ciągłość przyrodniczą z Parkiem Skaryszewskim. Dzięki temu powstał tzw. korytarz ekologiczny, pozwalający zwierzętom na zasiedlenie i podróżowanie przez jego obszar (na linii Wisła – Park Skaryszewski). Całość spełnia wielorakie zadania, jednak nadrzędnym celem jest wpisanie się w koncept zagospodarowania przestrzeni i stworzenie jeszcze bardziej zielonej Warszawy.
Spółka PL.2012+,jako operator PGE Narodowego stara się identyfikować pośrednie i bezpośrednie oddziaływania obiektu na środowisko oraz wprowadzać rozwiązania wpływające na kwestię ekologii jego funkcjonowania. Mając na uwadze zrównoważone wykorzystanie zasobów, a także łagodzenie skutków oraz adaptację do zmian klimatu, w całym obiekcie zastosowano szereg przyjaznych środowisku rozwiązań, do których należą m.in.:
- energooszczędne oświetlenie typu LED;
- woda deszczowa używana do spłukiwania toalet (deszczówka z dachu PGE Narodowego wpada do zbiornika retencyjnego, a następnie zestawem pompowym jest transportowana do instalacji obiektowej);
- podlewanie terenów zielonych wodą deszczową;
- segregacja odpadów;
- opakowania papierowe do żywności i wybranych napojów w strefach gastronomicznych, a także planowane wprowadzenie kubków wielorazowych;
- tereny zielone wokół stadionu są większe, niż przewidują to formalne wymagania projektowe;
- lokalizacja umożliwiająca dostępność publicznymi środkami transportu.
PGE Narodowy w Warszawie przestrzega wszystkich przepisów w zakresie prawa ochrony środowiska i regulacji towarzyszących, jednocześnie wymaga tego samego od swoich podwykonawców. Codzienna działalność operacyjna prowadzona jest również zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wierząc, że wszyscy pracownicy, dostawcy i podwykonawcy PGE Narodowego odgrywają istotną rolę w obszarze działań proekologicznych, operator stadionu oczekuje ich aktywnego zaangażowania w realizowane przez niego inicjatywy.
Połączenie terenów zewnętrznych przynależących do PGE Narodowego z lokalizacją w centrum stolicy sprawia, że stanowią one idealne miejsce do celów rekreacyjno-wypoczynkowych, pozwalając mieszkańcom Warszawy spędzać czas wolny pośród zieleni, w sposób zdrowy i aktywny. Otaczająca obiekt kilometrowa promenada jest miejscem uwielbianym nie tylko przez spacerowiczów, ale również przez rowerzystów, rolkarzy, biegaczy i miłośników pozostałych sportów na łonie natury. Codziennie możemy spotkać tu osoby dbające o swoją kondycję fizyczną – zarówno te trenujące indywidualnie, jaki i łączące się w grupy, by w okolicach PGE Narodowego odbywać wspólne treningi. Obiekt skupia w sobie wszystkie aktywności społeczne i wspiera działalność amatorskich organizacji sportowych, działających w otoczeniu obiektu, które wpisały się już na stałe w przestrzeń areny.
Co więcej, PGE Narodowy jest ważną częścią przestrzeni miejskiej stolicy. Miejscem przyjaznym i atrakcyjnym, wspierającym relacje międzypokoleniowe oraz sprzyjającym rodzinnemu spędzaniu czasu. Dąży do bycia postrzeganym, jako członek społeczności lokalnej, aktywnie wpływający na pozytywne zmiany w otoczeniu. Obiekt wywiera duży wpływ na swoje bezpośrednie otoczenie i przestrzeń miejską. PGE Narodowy jest także miejscem spotkań. Mieszkańcy i turyści spotykają się po to, aby z tej strefy ruszyć dalej – do Centrum na spotkanie z bliskimi, na spacer po Starym Mieście lub wzdłuż brzegu Wisły, na plażę przy moście Poniatowskiego, do muzeów czy na wycieczkę rowerową.
Jako miejsce dla całych rodzin, na terenie obiektu zadbano także o najmłodszych gości. Przed bramą nr 1 powstał plac zabaw, oferujący różnorodne urządzenia dostosowane do różnych grup wiekowych, takie jak huśtawki, zjeżdżalnie czy karuzele. Zapewnia to każdemu dziecku możliwość rozwijania umiejętności ruchowych i społecznych. Przy projektowaniu placu zabaw priorytetem było zadbanie o bezpieczeństwo oraz wyposażenie go w nowoczesne urządzenia spełniające najwyższe standardy, dając opiekunom pewność, że ich podopieczni mogą bezpiecznie cieszyć się zabawą. Plac zabaw na PGE Narodowym stanowi doskonały przykład, jak nowoczesne obiekty mogą łączyć funkcję rekreacyjną z troską o potrzeby najmłodszych użytkowników. To miejsce, które nie tylko integruje społeczność, ale także dostarcza radości i niezapomnianych wspomnień dzieciom bawiącym się na jego terenie.
Charakterystyczna elewacja PGE Narodowego, podświetlana na biało-czerwono, nie tylko stanowi estetyczne oświetlenie, ale także pełni rolę ważnego medium społecznego. Wyświetlane napisy związane są z istotnymi kwestiami społecznymi i wydarzeniami historycznymi. W 2023 roku upamiętniono m.in. Powstanie Styczniowe, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Powstanie Warszawskie. Dodatkowo, napisy zwracały uwagę na ważne kwestie zdrowotne, obchodząc m.in. Dzień Walki z Depresją, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Elewacja PGE Narodowego staje się integralną częścią miejskiego krajobrazu, przyciągając uwagę i angażując społeczność. Operator PGE Narodowego, poprzez tę formę komunikacji wizualnej, manifestuje zaangażowanie w istotne wartości, kształtując tożsamość tego symbolicznego miejsca. PGE Narodowy staje się dynamicznym medium, inspirującym, informującym i budującym wspólnotę wokół istotnych tematów społecznych i historycznych.
Zespół PGE Narodowego na co dzień dba o dostępność areny dla wszystkich gości i dokłada wszelkich starań, aby stadion był miejscem przyjaznym dla wszystkich grup społecznych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Pragniemy, aby każdy miał możliwość pełnego i nieograniczonego uczestnictwa w atrakcjach, które codziennie odbywają się w przestrzeniach największego stadionu w Polsce. Stadion oferuje dedykowane wejście, specjalne sektory na trybunach, dostosowane podjazdy, przystosowane toalety oraz „komfortkę” – pomieszczenie ze stołem pielęgnacyjnym, w którym zarówno OzN, osoby przewlekle chore, po niedawno przebytej operacji, osoby ze stomią, jak i seniorzy, mogą w wygodny i bezpieczny sposób przeprowadzić czynności higieniczne. Dodatkowo, z myśląo osobach z dysfunkcją wzroku, podczas wybranych wydarzeń PGE Narodowy umożliwia korzystanie z audiodeskrypcji. Obiekt posiada także koordynatora ds. obsługi osób z niepełnosprawnościami, który działa na rzecz ciągłego zwiększania dostępności PGE Narodowego oraz zapewnienia jak najwyższego komfortu uczestnictwa ww. osób w wydarzeniach odbywających się na obiekcie.
Przy realizowaniu obowiązków wynikających ze strategii społecznej odpowiedzialności, regularnie wspieramy lokalne społeczności. PGE Narodowy organizował nieodpłatne zwiedzanie dla podopiecznych domów dziecka oraz coroczny Bal Seniora, który integruje i aktywizuje społeczności seniorów w Warszawie. Z okazji 100-lecia uratowania polskich dzieci z Syberii przez Japonię, japońscy licealiści zasadzili 100 jabłoni wokół stadionu, przypominając nam o sile przyjaźni, empatii i solidarności przekraczających granice państw. Dodatkowo, PGE Narodowy oferuje wiele darmowych atrakcji, takich jak spektakle teatralne Fundacji „Damy Radę -z Kulturą!” oraz coroczny Piknik Wojskowy organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Poza pielęgnacją wartości takich jak patriotyzm, podczas ubiegłych edycji, w trakcie wydarzenia prowadzona była m.in. akcja honorowego krwiodawstwa. Stadion gości także największą w Europie imprezę plenerową o tematyce naukowej – Piknik Naukowy, propagujący wiedzę z różnych dziedzin nauki dla osób w każdym wieku.
Pracownicy operatora PGE Narodowego, spółki PL.2012+, mają zapewnione różnorodne korzyści w ramach swoich umów z pracodawcą. Obejmują one dostęp do prywatnej opieki medycznej, z istotnym wsparciem finansowym ze strony pracodawcy, a także możliwość objęcia nią członków rodziny pracownika. W ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracownicy mogą wykorzystać swój pakiet na różnego rodzaju aktywności kulturalne, rozrywkowe czy sportowe. Takie formy spędzania wolnego czasu –nastawione na wykorzystanie go w sposób pozytywnie wpływający na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne – są szczególnie wspierane. Do możliwości dofinansowania należy także korzystanie z karty Multisport, honorowanej w dominującej liczbie siłowni czy hal i ośrodków sportowych.
Spółka w pełni odpowiedzialnie podchodzi do równości szans kobiet i mężczyzn w zakresie zajmowanych stanowisk i wynagrodzeń. Podstawą jest, by w przestrzeniach biura każdy mógł czuć się w pełni bezpiecznie, traktowany był z wysoką kulturą i nie spotykał się z żadną formą dyskryminacji. Zwraca się tu szczególną uwagę na równe traktowanie oraz stosowanie zasad neutralności, a także na kształtowanie w miejscu pracy zasad współżycia społecznego. Stosuje się tu dobre praktyki komunikacji wewnętrznej. W trosce o dane praktyki powołany został także Compliance Officer, do którego zadań należy także dbanie o zgodność podejmowanych działań z przyjętymi normami etycznymi i społecznymi, a także edukowanie pracowników organizacji pod kątem odpowiedzialności prawnej za podjęcie lub zaniechanie konkretnych działań.
Co więcej, w ramach corocznych budżetów, zawsze uwzględniane są pozycje dające możliwość uczestnictwa w kursach i szkoleniach, zapewniając pracownikom stały rozwój zawodowy. Regularnie staramy się także dbać o programy integracyjne, mające wpływać na korzyść codziennej atmosfery w pracy i relacji między pracownikami. Sami pracownicy spółki, poza ogólną troską o ekologiczne rozwiązania w kontekście funkcjonowania PGE Narodowego, także w siedzibie swojego biura oraz codziennej pracy wprowadzili szereg optymalizujących koszty, a jednocześnie przyjaznych środowisku rozwiązań, do których należą m.in.:
- wyłączanie urządzeń wentylacyjnych na czas wyłączenia z eksploatacji;
- ciągłe korygowanie nastaw urządzeń tak, aby dostosować wydajność i parametry do potrzeb, ale bez utraty komfortu;
- programowanie włączeń i wyłączeń oświetlenia w wybranych obszarach;
- wyłączenie oświetlenia lub jego części w obszarach nieeksploatowanych;
- prowadzenie działalności edukacyjnej w powyższych kwestiach wśród zespołu PL.2012+;
- stosowanie się do zasad ekologicznego wydruku i neutralizacja zbędnego zużycia papieru;
- przestrzeganie praw pracowniczych i troska o poczucie równości, uczciwości i bezpieczeństwa.
PGE Narodowy angażuje się i wspiera, kierując się...
PGE Narodowy to nie tylko imprezy masowe oraz targi, festiwale czy konferencje. Arena popiera i angażuje się także w działania, które wykraczają poza tradycyjny cel przynoszenia zysku. Na przestrzeni lat wzięliśmy udział w mnogich i różnorodnych programach charytatywnych, edukacyjnych czy inwestycjach i działaniach na rzecz lokalnych społeczności.
Wszelkie wyżej wymienione działania, poza wcielaniem w życie pożądanego wizerunku marki, mają na celu głównie poprawę relacji społecznych i środowiskowych, a także tworzenie miejsca dostępnego dla wszystkich, które łączy w działalności komercyjnej także obowiązki wynikające z pełnienia obowiązków obiektu użyteczności publicznej.
Do zasad, którymi kierujemy się przy angażowaniu się w tego typu akcje i działania, należą przede wszystkim:
i ogólnodostępna