Udogodnienia dla OzN
Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Zespół PGE Narodowego na co dzień dba o dostępność areny dla wszystkich gości i dokłada wszelkich starań, aby stadion był miejscem przyjaznym dla wszystkich grup społecznych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Pragniemy, aby każdy miał możliwość pełnego
i nieograniczonego uczestnictwa w atrakcjach, które codziennie odbywają się w przestrzeniach największego stadionu w Polsce.
Dostosowana infrastruktura, odpowiednie przygotowanie i oznakowanie dróg dojścia, funkcja koordynatora ds. osób
z niepełnosprawnościami, udogodnienia i dedykowane usługi w poszczególnych obszarach działalności areny –
wszystko to przybliża nas do kibiców, fanów i gości z niepełnosprawnościami, którzy mogą odwiedzać PGE Narodowy
i na równi cieszyć się z jego wielofunkcyjnych możliwości.
odwiedzający arenę
i mniejszych wydarzeń
i innych wydarzeń
masowych
Osobom z niepełnosprawnością, ich asystentom bądź opiekunom, wybierającym się na punkt widokowy lub wycieczkę z przewodnikiem po PGE Narodowym, przysługują bilety ulgowe. Są oni uprawnieni do zakupu danego rodzaju biletu po okazaniu orzeczenia o niepełnosprawności oraz dokumentu ze zdjęciem lub legitymacji. Zakup biletów na zwiedzanie jest możliwy zarówno online, jak i w kasach zwiedzania, które znajdują się w Recepcji Głównej (na poziomie -1).
Uwaga: Podczas rezerwacji grupowej (rezerwacje@pgenarodowy.pl) prosimy o zgłoszenie liczby osób z niepełnosprawnościami oraz określenie stopnia i rodzaju ich niepełnosprawności – będziemy mogli dzięki temu przygotować optymalną trasę wycieczki, która będzie dostosowana do potrzeb wszystkich uczestników.
Wycieczki rozpoczynają się w Recepcji Głównej, która mieści się na poziomie -1. Najszybsza i w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami droga prowadzi przez bramę nr 1 (zlokalizowaną od strony Al. Zielenieckiej), po której przekroczeniu należy udać się do Tunelu Królaka, następnie skierować do przesuwnych drzwi, znajdujących się po lewej stronie i dalej kierować się do windy, w której wybrać należy poziom -1.
W przypadku poruszania się komunikacją miejską, do bramy nr 1 najlepiej dostać się następującymi trasami:
- od Ronda J. Waszyngtona (przystanki autobusowe i tramwajowe) należy poruszać się wzdłuż Alei Zielenieckiej, następnie – mijając pomnik Kazimierza Górskiego – kierować się do bramy nr 1.
- od stacji metra linii M2 i stacji kolejowej Warszawa Stadion należy poruszać się wzdłuż Alei Zielenieckiej, gdzie mijając bramę nr 11, dotrzemy do bramy nr 1.
Na PGE Narodowym dostępny jest zarówno parking zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Osobom z niepełnosprawnością przysługuje nieodpłatna możliwość pozostawienia auta na ich terenie, nie ponoszą one kosztów związanych z zakupem biletu parkingowego.
PARKING ZEWNĘTRZNY (BŁONIA PGE NARODOWEGO)
Darmowy parking zewnętrzny nie jest biletowany i jest dostępny w godzinach funkcjonowania PGE Narodowego, z wyłączeniem dni, w których na arenie odbywają się imprezy masowe.
W przypadku pozostawienia samochodu na parkingu zewnętrznym (błonia PGE Narodowego), należy poruszać się od błoni wzdłuż stacji kolejowej Warszawa Stadion, gdzie mijając bramę nr 11, dotrzemy do bramy nr 1.
PARKING WEWNĘTRZNY (PODZIEMNY)
Wjazd na parking wewnętrzny odbywa się bramą nr 1 (poziom -4), skąd należy kierować się do mieszczącego się przy wjeździe Tunelu Królaka, gdzie za przesuwnymi drzwiami znajdują się ruchome schody i windy. Prowadzą one do Recepcji Głównej (poziom -1), w której znajdują się kasy zwiedzania i gdzie rozpoczynają się wycieczki z przewodnikiem.
Osoby z niepełnosprawnością, które zdecydowały się na skorzystanie z parkingu podziemnego, po pobraniu biletu przy wjeździe i zakończeniu swojej wizyty na arenie, powinny zgłosić się do Punktu Obsługi Parkingu, zlokalizowanego na poziomie -3 (po wyjściu z windy należy kierować się w lewą stronę) i poprosić o walidację biletu.
Bilety dla osób z niepełnosprawnościami na targi, eventy, konferencje czy inne wydarzenia B2B odbywające się na PGE Narodowym, można zakupić na stronie internetowej danego wydarzenia czy jego organizatora lub w stacjonarnych kasach biletowych (o ile są one przewidziane w ramach danego eventu). O cenie biletu dla osoby z niepełnosprawnością i jego opiekuna każdorazowo decyduje organizator wydarzenia.
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem biletu na jedno z wyżej wskazanych wydarzeń zaplanowanych na arenie, skontaktuj się z jego organizatorem (informacje o organizatorze danego eventu znajdziesz w tabeli na podstronie dedykowanej konkretnemu wydarzeniu, dostępnej po wybraniu wydarzenia m.in. w naszym kalendarium).
PGE Narodowy nie prowadzi sprzedaży na wydarzenia odbywające się na arenie, których organizatorem jest inny, zewnętrzny podmiot. Co za tym idzie, kasy PGE Narodowego oferują możliwość zakupu biletów jedynie na punkt widokowy oraz wycieczki z przewodnikiem.
Szczegółowe informacje dotyczące dokładnej lokalizacji i przestrzeni, w której odbywa się dany event, dostępne są w opisie dedykowanej wydarzeniu podstrony. By do niej przejść, należy wybrać interesujące nas wydarzenie w kalendarium imprez PGE Narodowego.
W zależności od przestrzeni, w której odbywa się dany event, wejście dla osób z niepełnosprawnościami prowadzi przez bramę nr 1 lub bramę nr 5. W zależności od wydarzenia, dla OzN umożliwiany jest także wjazd na parking podziemny, który prowadzi przez bramę nr 1 lub bramę nr 6.
Brama nr 1 znajduje się od strony Alei Zielenieckiej. W przypadku poruszania się komunikacją miejską, najlepiej dostać się do bramy nr 1 następującymi trasami:
- Od Ronda J. Waszyngtona (przystanki autobusowe i tramwajowe) należy poruszać się wzdłuż Alei Zielenieckiej, następnie – mijając pomnik Kazimierza Górskiego – kierować się do bramy nr 1.
- Od stacji metra linii M2 i stacji kolejowej Warszawa Stadion należy poruszać się wzdłuż Alei Zielenieckiej, gdzie mijając bramę nr 11, dotrzemy do bramy nr 1.
Brama nr 5 znajduje się od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie. W przypadku poruszania się komunikacją miejską najlepiej dostać się do bramy nr 5 następującymi trasami:
- Od Ronda J. Waszyngtona (przystanki autobusowe i tramwajowe) należy poruszać się w kierunku bramy nr 2 wzdłuż Al. Ks. J. Poniatowskiego. Następnie skręcić w prawo w ul. Wybrzeże Szczecińskie i kierować się do bramy nr 5. Droga powinna zająć pieszo od 10-15 minut.
- Od stacji metra i stacji kolejowej należy poruszać się ul. Siwca, a następnie skręcić w lewo w ul. Wybrzeże Szczecińskie. Droga powinna zająć pieszo od 10-15 minut.
Brama nr 6 znajduje się od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie. Nie jest to brama wejściowa, służy jedynie wjazdom dla samochodów osobowych.
- Po wjeździe na parking wewnętrzny należy kierować się w stronę czerwonego dywanu, gdzie za przesuwnymi drzwiami znajdują się windy umożliwiające dotarcie na dane wydarzenie.
Dla gości targów, eventów, konferencji czy innych wydarzeń B2B, w zależności od konkretnego wydarzenia, udostępniany jest zarówno parking zewnętrzny, jak i wewnętrzny.
- W przypadku wydarzeń odbywających się we wschodniej stronie stadionu (Galeria, Kantyna, Loże 126-141), wjazd na parking wewnętrzny (poziom -4) odbywa się bramą nr 1 (od Al. Zielenieckiej), skąd należy kierować się do mieszczącego się przy wjeździe Tunelu Królaka, gdzie za przesuwnymi drzwiami znajdują się windy.
- W przypadku wydarzeń odbywających się w zachodniej stronie stadionu (Kaplica Wielowyznaniowa, Recepcja VIP, Centrum Prasowe, Sala Kinowa, Biznes Klub, Foyer Biznes Klubu, Loża Platynowa, Loża Biała, loże 101-125, studia TV, Loża Kryształowa, loże 201-229, Trybuna Medialna) rekomendujemy parking wewnętrzny (poziom -3). Wjazd odbywa się bramą nr 6 (od ul. Wybrzeże Szczecińskie).
W przypadku pozostawienia samochodu na parkingu zewnętrznym (błonia PGE Narodowego), należy poruszać się od błoni wzdłuż stacji kolejowej Warszawa Stadion, gdzie mijając bramę nr 11, dotrzemy do bramy nr 1.
INFORMATOR
Na kilka dni przed każdym planowanym na arenie meczem, koncertem bądź innym wydarzeniem masowym, dla naszych gości udostępniany jest INFORMATOR, który zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz wszelkie informacje dot. m.in.: harmonogramu wydarzenia, biletów, dojazdu i parkingów, przedmiotów zabronionych do wniesienia na teren obiektu, depozytów, a także wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz kontaktu do dedykowanego im na czas imprezy koordynatora.
Bilet dla osoby z niepełnosprawnością zapewnia odpowiednio dostosowane, komfortowe miejsce na wydarzeniu. Bilety te są wyłączone z ogólnej sprzedaży ze względu na ich ograniczoną liczbę.
Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością, poruszającą się na wózku inwalidzkim, sprawdź, która z firm biletowych dystrybuuje bilety na wybrane przez Ciebie wydarzenie i skontaktuj się z nią poprzez formularz kontaktowy lub adres mailowy.
Jeżeli nie wiesz, który z oficjalnych dystrybutorów zajmuje się sprzedażą biletów na interesujące Cię wydarzenie, sprawdź kalendarium wydarzeń PGE Narodowego, wybierz mecz, koncert lub inne wydarzenie masowe, na które chciałbyś się wybrać i sprawdź informację o organizatorze oraz biletach w tabeli znajdującej się w opisie.
Jeżeli wiesz, która firma prowadzi sprzedaż biletów na wybrane przez Ciebie wydarzenie, przejdź bezpośrednio do formularza zakupu biletów dla OzN:
- eBilet: https://www.ebilet.pl/kontakt (formularz)
- Ticketmaster: https://help.ticketmaster.pl/hc/pl/requests/new?ticket_form_id=360000839634 (formularz)
- Eventim: niepelnosprawni@eventim.pl (kontakt mailowy)
- BiletSerwis: niepelnosprawni@biletserwis.pl (kontakt mailowy)
- PZPN: https://bilety.laczynaspilka.pl/
czytaj więcej
Aby kupić bilet na mecz dla OzN, należy przed wyborem konkretnego sektora kliknąć opcję "Bilety dla OzN na wózkach inwalidzkich" lub "Bilety Easy Access dla osób ze znaczną niepełnosprawnością" – jeżeli takie miejsca są przewidziane na wybranym przez Ciebie meczu. Po uzupełnieniu danych należy złożyć wniosek o niepełnosprawności i poczekać na zaakceptowanie wniosku przez operatora systemu.
Tym samym pragniemy poinformować, że PGE Narodowy nie prowadzi sprzedaży na wydarzenia odbywające się na arenie, których organizatorem jest inny, zewnętrzny podmiot. Co za tym idzie, kasy PGE Narodowego znajdujące się w Recepcji Głównej na poziomie -1, oferują możliwość zakupu biletów jedynie na punkt widokowy oraz wycieczki z przewodnikiem.
Możliwość zmiany danych na bilecie, jego wymiany bądź stacjonarnego zakupu w punkcie zlokalizowanym na PGE Narodowym, każdorazowo uzależniona jest od danego wydarzenia i jego organizatora. Informacje o ewentualnej organizacji punktów obsługi klienta dla gości danej imprezy masowej, znajdziesz m.in. w dedykowanym jej informatorze, a także u jej organizatora.
Podczas każdej imprezy masowej organizowanej na PGE Narodowym, do dyspozycji naszych gości są pracownicy służb porządkowych i informacyjnych, którzy wskażą Wam najlepszą drogę i pomogą dotrzeć w wybrane miejsce.
By dostać się na wydarzenie masowe na PGE Narodowym należy kierować się do bramy nr 1 (znajdującej się od Al. Zielenieckiej).
- Brama nr 1 jest bramą dedykowaną osobom z niepełnosprawnościami. Po jej przekroczeniu należy udać się do Tunelu Królaka, następnie skierować do przesuwnych drzwi, znajdujących się po lewej stronie i udać się do windy, wjeżdżając na poziom 0 (promenada dolna).
- Pamiętaj, aby mieć ze sobą ważny bilet. Korzystając z wejścia dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami, może towarzyszyć Ci jeden opiekun (również posiadający ważny bilet na wydarzenie, z wyznaczonym miejscem dla opiekuna).
W przypadku poruszania się komunikacją miejską, najlepiej dostać się do bramy nr 1 następującymi trasami:
- od Ronda J. Waszyngtona (przystanki autobusowei tramwajowe) należy przejść wzdłuż Alei Zielenieckiej, następnie – mijając pomnik Kazimierza Górskiego –kierować się do bramy nr 1.
- Od stacji metra linii M2 i stacji kolejowej Warszawa Stadion należy poruszać się wzdłuż Alei Zielenieckiej, gdzie mijając bramę nr 11, dotrzemy do bramy nr 1.
Pamiętaj jednak, że w dniu imprezy masowej trasy poszczególnych linii autobusowych czy tramwajowych mogą ulec zmianie, zablokowane i wyłączone z ruchu mogą być także poszczególne ulice. Te informacje sprawdzisz na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego www.wtp.waw.pl/.
Osoby z kartą parkingową dla osób z niepełnosprawnością oraz orzeczeniem o niepełnosprawności mogą bezpłatnie zaparkować na parkingu zewnętrznym PGE Narodowego, zlokalizowanym przed bramą numer 1.
Decyzję o udostępnieniu miejsc parkingowych do użytku gości na parkingu wewnętrznym każdorazowo przed wydarzeniem podejmuje organizator wydarzenia. Sprawdzisz je w dedykowanym informatorze.
Miejsca te zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie głównych szlaków komunikacyjnych stadionu, nieopodal wind. Po dotarciu na parking zewnętrzny i pokazaniu pracownikom parkingu swojej karty parkingowej, pracownicy służby informacyjnej i porządkowej pokierują Cię dalej i wskażą miejsce, które powinieneś zająć, a także pokierują Cię dalej do wejścia dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami.
Pozostałe udogodnienia
architektoniczna
i infrastruktura obiektu
wsparcie
W pełni przystosowane wejście dla osób z niepełnosprawnościami to brama nr 1. Po jej przekroczeniu należy udać się do Tunelu Królaka, a następnie skierować się do przesuwnych drzwi, które znajdują się po lewej stronie. Za ruchomymi schodami znajdują się windy, które umożliwiają dostęp do wszystkich głównych atrakcji PGE Narodowego.
Na promenadzie dolnej zlokalizowanych jest 111 miejsc dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Obok każdego z miejsc znajduje się krzesło dla osoby towarzyszącej (opiekuna osoby z niepełnosprawnością).
Zakup biletów na te miejsca nie zawsze udostępniany jest w standardowej sprzedaży, często umożliwiany jest poprzez specjalny formularz kontaktowy oficjalnego dystrybutora biletów współpracującego z organizatorem wydarzenia.
Podjazdy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich zlokalizowane są przy bramach nr 2 i 11. Są wykorzystywane w codziennym funkcjonowaniu obiektu oraz alternatywnie podczas imprez masowych (np. pikniki bądź inne imprezy obejmujące tereny zewnętrzne stadionu).
Windy na PGE Narodowym są przystosowane do użytku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i umożliwiają dostęp do wszystkich głównych atrakcji obiektu. Dodatkowo, z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, przyciski do obsługi windy oznaczone są alfabetem Braille’a.
Ze względów bezpieczeństwa, podczas imprez masowych odbywających się na PGE Narodowym, nie wszystkie dostępne na arenie windy są użytkowane. Niektóre z nich obsługiwane są tylko za pomocą specjalnej karty dostępu.
Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością, nieporuszającą się na wózku inwalidzkim, mającą problem z poruszaniem się, wówczas wsparcie przy drodze dojścia na wyznaczone miejsce zapewni Ci koordynator ds. osób z niepełnosprawnością.
Podczas imprez masowych uruchamiane są kioski gastronomiczne, które wyposażone są w obniżoną ladę, aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły bezproblemowo dokonać zakupu.
Na promenadzie dolnej, gdzie znajdują się miejsca dedykowane osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, jest 12 toalet w pełni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Komfortka na PGE Narodowym to miejsce, w którym w wygodny i bezpieczny sposób osoba dorosła samodzielnie lub z opiekunem może przeprowadzić czynności pielęgnacyjno-higieniczne. Z pomieszczenia mogą skorzystać zarówno osoby z niepełnosprawnością lub przewlekle chore osoby dorosłe i ich opiekunowie, jak również osoby po niedawno przebytej operacji, które muszą zmienić opatrunek, osoby ze stomią lub seniorzy. To także miejsce, w którym z zachowaniem pełnej dyskrecji, można przyjąć insulinę.
Pomieszczenie z komfortką na PGE Narodowym jest zlokalizowane w jednej z toalet dla osób z niepełnosprawnościami, na promenadzie dolnej (poziom 0). Zostało wyposażone m.in. w nowoczesny, regulowany pilotem stół pielęgnacyjny oraz w jednorazowe materiały higieniczne.
KOORDYNATORZY DS. OBSŁUGI OzN PODCZAS NAJBLIŻSZYCH WYDARZEŃ MASOWYCH:
- 12 października (sobota), Liga Narodów UEFA: Polska vs. Portugalia
nr tel.: 785 557 037 - 15 października (wtorek), Liga Narodów UEFA: Polska vs. Chorwacja
nr tel.: 785 557 037
Koordynator ds. obsługi osób z niepełnosprawnościami ma na celu zapewnienie jak najwyższego komfortu uczestnictwa ww. osób w wydarzeniach odbywających się na obiekcie. Zadaniem koordynatora jest przede wszystkim wdrażanie działań mających na celu nieustanne zwiększanie dostępności PGE Narodowego. Osoba ta jest dostępna zarówno podczas codziennego funkcjonowania obiektu, przed wydarzeniami, jak i w ich trakcie.
Ponadto, koordynator na bieżąco wspiera osoby ze szczególnymi potrzebami w dostępie do informacji o funkcjonowaniu stadionu oraz danym wydarzeniu, reaguje na bieżące sytuacje, zapewnia najdogodniejszą trasę na miejsce biletowe, a także udziela pomocy w zakresie relokacji oraz eskorty.
W specjalnym informatorze, udostępnianym na kilka dni przed każdym planowanym na arenie meczem, koncertem bądź innym wydarzeniem masowym, znajdują się informacje dot. m.in.: dojazdu i parkingów, wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz kontaktu do dedykowanego im na czas imprezy koordynatora.
Ponadto, każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Osobą kontaktową w przypadku powyższych kwestii jest Pani Olga Korbel, adres poczty elektronicznej olga.korbel@2012plus.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 785 557 037.
Podczas wybranych imprez masowych istnieje możliwość skorzystania z serwisu audiodeskrypcji, czyli głosowego opisu treści wizualnych dla osób z dysfunkcją wzroku.
Audiodeskrypcja umożliwia osobom z dysfunkcją wzroku pełny odbiór widowiska i uczestniczenie w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Za jej pomocą opisywane są wszystkie elementy obrazu m.in. język ciała, przebieg akcji, scenografia. Pozwala to osobom z dysfunkcją wzroku cieszyć się kulturą i sportem na równych prawach z innymi.
Aby skorzystać z audiodeskrypcji na PGE Narodowym wystarczy mieć telefon komórkowy z radiem i słuchawkami lub przenośne radio ustawione na podanej częstotliwości. Sygnał radiowy dociera do wszystkich miejsc na trybunach i pozwala na odbiór bez zakłóceń. Usługa jest nieodpłatna.