"Utracone oblicza" – wystawa plenerowa

To jest wydarzenie archiwalne, które już się odbyło. Aby zobaczyć kalendarz aktualnych wydarzeń przejdź tutaj.
Wystawa plenerowa "Utracone oblicza" prezentująca wizerunki obrazów – portretów, które w skutek II wojny światowej zaginęły z polskich muzeów i kolekcji, eksponowana będzie od 24 września na ogrodzeniu PGE Narodowy od strony Ronda Waszyngtona, a następnie od 23 października do 12 listopada na ogrodzeniu Łazienek Królewskich przy ul. Agrykola.

Wystawa przypomina, że podczas II wojny światowej wiele dzieł sztuki, cennych archiwaliów i woluminów zostało zagrabionych lub zniszczonych. Mimo trwających do dziś poszukiwań, ogromnej liczby z nich ciągle nie udało się odnaleźć. "Utracone oblicza" pokazują tylko cząstkę polskich strat wojennych. Są to wybrane portrety autorstwa wybitnych artystów – Aleksandra Gierymskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Annibale Carracciego czy Lovisa Corintha oraz dzieła mniej znanych twórców. Przed wojną znajdowały się one w największych polskich kolekcjach, których sukcesorami są m.in. Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu. Za pośrednictwem portretów dotknąć możemy kontekstu epoki i miejsca, w którym każdy z nich powstawał. Styl, w jakim tworzył malarz, stroje z epoki, wreszcie twarze i spojrzenia portretowanych, czyli wszystko to, co zapisane jest w tych utraconych obrazach, przenika się z ich dramatyczną wojenną historią.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nieustannie podejmuje działania, by odnaleźć i przywrócić macierzystym zbiorom zaginione dzieła sztuki. Jest to złożona i nierzadko żmudna praca, jednak jej efekty mogą być powodem do dumy. Udało się odzyskać choćby tak wybitne przedstawienia portretowe, jak "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej czy "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dane na temat dóbr kultury utraconych z terenów Polski w jej granicach po roku 1945 gromadzone są w resorcie kultury od 1992 roku. W prowadzonej przez MKiDN bazie strat wojennych widnieje obecnie ponad 63 tysiące rekordów obejmujących dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Baza jest częściowo udostępniona w Internecie pod adresem dzielautracone.gov.pl.Data i godziny wydarzenia: 24 września 2020 roku,  godz. 12:00
do 18 października 2020 roku,  godz. 23:59
Organizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych
Bilety: Wstęp wolny
Miejsce wydarzenia: Ogrodzenie PGE Narodowego od strony Ronda Waszyngtona
Wejście na wydarzenie: Od ulicy, przy Bramie nr 2
Więcej informacji: www.dzielautracone.gov.pl