Finał Wielkiego Wyzwania: Energia

To jest wydarzenie archiwalne, które już się odbyło. Aby zobaczyć kalendarz aktualnych wydarzeń przejdź tutaj.
W sobotę, 16 października, podczas finału na PGE Narodowym w Warszawie poznamy zwycięzcę "Wielkiego Wyzwania: Energia" – wyjątkowych w skali Polski zawodów technologicznych. Rywalizację, w której udział weźmie 10 zespołów konstruktorskich z całego kraju, widzowie będą mogli śledzić on-line.

W finale pojedynek stoczą najlepsze prototypy przydomowych elektrowni wiatrowych, a na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 1 miliona złotych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje tę inicjatywę dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Dziesięć prototypów kompaktowych elektrowni wiatrowych. Dziesięć najlepszych ekip konstruktorskich. Milion złotych nagrody. Duże emocje i wiatr! To esencja finału "Wielkiego Wyzwania: Energia". Tym razem to nie mecz, a pojedynek wiatraków rozegra się na płycie głównej stadionu. 

Celem przedsięwzięcia jest stymulowanie powstawania i rozwijania przełomowych rozwiązań w obszarze małogabarytowych, wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej. Dzięki postawieniu wyzwania opracowania takiego urządzenia, zdolnego do efektywnego przekształcania energii wiatru w energię elektryczną oraz jej magazynowania (wymóg fakultatywny) i oddawania w jak najefektywniejszy sposób, NCBR dąży m.in. do ograniczenia smogu oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Opracowane technologie zapewnią możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a także przyczynią się do oszczędności w gospodarstwach domowych.

Finałowi "Wielkiego Wyzwania: Energia" towarzyszyć będzie konferencja on-line "8 x Green Deal", czyli przełomowe technologie, zysk dla środowiska i duża szansa dla polskiej gospodarki", podczas której przedstawione zostaną m.in. przedsięwzięcia NCBR wpisujące się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. 

W trakcie zawodów publiczność będzie głosować on-line na najlepszy, spośród trzech wytypowanych przez jury, prototyp w kategorii "wzornictwo".


Data i godziny wydarzenia: 16 października 2021 roku,  godz. 9:30 -17:00
Organizator: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Bilety: Wydarzenie dostępne online
Miejsce wydarzenia: Płyta główna (zawody) i Centrum Konferencyjne
Wejście na wydarzenie: Transmisja online
Więcej informacji: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/