22. Piknik Naukowy

To jest wydarzenie archiwalne, które już się odbyło. Aby zobaczyć kalendarz aktualnych wydarzeń przejdź tutaj.
Data: 9 czerwca 2018 roku, godz. 11.00-20.00
Organizator: Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik
Partner strategiczny - PGE Narodowy
Miejsce wydarzenia: tereny zewnętrzne oraz Galeria PGE Narodowego
Wejście na wydarzenie: bramy nr: 11,10, 2; osoby niepełnosprawne: brama nr 2 lub 11
Bilety: wstęp wolny
Więcej informacji: www.pikniknaukowy.pl

W jaki sposób powstaje program Pikniku Naukowego?

Tematy Pikniku Naukowego pozwalają na szeroką interpretację, dzięki czemu goście Pikniku mogą zapoznać się z dokonaniami wielu dyscyplin nauki i lepiej zrozumieć różnorodność otaczającego nas świata. Co roku zachęcamy, by szukać nowych skojarzeń i pomysłów. Staramy się inspirować Państwa do nieszablonowego myślenia o pokazach. Pomagają nam w tym wątki tematyczne opracowywane przez Zespół Programowy. W tym roku zapraszamy Państwa do współtworzenia tej narracji piknikowej: proponujemy roboczą listę obejmującą osiem sposobów interpretacji tematu tegorocznego Pikniku. Liczymy na to, że ułatwią one Państwu wybór tematyki aktywności do zaprezentowania podczas imprezy. W toku pracy nad programem, bazując na zgłoszonych przez Państwa pokazach, będziemy dopracowywać wątki tematyczne. Celem jest zaprezentowanie ich gościom Pikniku w formie przykładowych „ścieżek zwiedzania” wydarzenia – tak, by mogli pogłębić swoją wiedzę w wybranym  obszarze, a także by świadomie wchodzili z Państwem w dyskusję na często ważne tematy, związane z nauką, technologiami i społeczeństwem. Równocześnie opracowanie wątków pozwala nam ukierunkować  pracę z mediami, którym możemy zaproponować różne sposoby ujęcia tematu przewodniego oraz  bogate w treść komunikaty o przygotowywanym przez Państwa programie. Z góry dziękujemy za Państwa pomysły i propozycje pokazów.

Tematem 22. Pikniku Naukowego jest Ruch

Przesunięcie, zmiana, translokacja? Od dynamiki cząstek aż po zderzenia gwiazd. Od ruchu na styku neuronów aż po globalne migracje. Świat nigdy nie zamiera w bezruchu.  Podobnie nauka nie ustaje w wysiłkach, by ten zmieniający się świat opisać. Dlatego, by zrozumieć zasadę rzeczy, podążymy za naukowcami i zobaczymy, co wprawia mikro- i makrokosmos w ruch.

Proponowane kierunki interpretacji tematu:

Ruch – zasada rzeczy. Jak badamy ruch cząstek,  obiektów, a jak całych galaktyk? Czy każdej rzeczy przyporządkowany jest ruch? Rozpocznijmy dyskusję od pytań o istotę ruchu, jego powszechność i metody badania.

Ciało w ruchu. Jak porusza się krew? Jak sprawić, by lek dotarł we właściwe miejsce? Jak działają mięśnie? Jak ruszać się najzdrowiej? Jak na ciało wpływa bezruch? Zapytajmy  o mechanizmy rządzące ruchem wewnątrz ciała i możliwość ich wykorzystania, rozmawiajmy sporcie i zdrowiu.

Maszyna w ruchu. Czy maszyny mogą zastąpić człowieka? Jak projektuje się skomplikowane manipulatory? Co w motoryce człowieka jest dla robota najtrudniejsze?  Przyjrzyjmy się manipulatorom i robotom mobilnym oraz wyzwaniom, jakie stają przed inżynierami, którzy przekładają ruch człowieka na ruch maszyny.

Planeta w ruchu. Co porusza się pod powierzchnią ziemi? Jak powstają tajfuny? Jak poruszają się oceany? Czy Ziemia musi się obracać? Dynamika żywiołów a także kosmiczny wymiar ruchu to zagadnienia, które chcemy wyeksponować w tym ujęciu tematu.

Ruch w sieci. Jak działa Internet? Czy można usunąć informacje z sieci? Jak nowy sposób komunikacji zmienia rozumienie świata? Co sieć wie o mnie? Porozmawiajmy o tym, jak ruch informacji w Internecie kształtuje nasze codzienne życie.

Myśli w ruchu. Jak działa przepływ informacji w mojej głowie? Jak badać ruch myśli? Czy mogę sterować przedmiotami za pomocą myśli? Dlaczego pamiętam i mogę się uczyć? Porozmawiajmy o mechanizmach rządzących poznaniem i wykorzystaniu wiedzy o funkcjonowaniu umysłu.

Ludzie w ruchu. Dlaczego migrujemy? Jak zmienia się nasz język i kultura poprzez ciągłe przemieszczanie się? Z jakich środków transportu będziemy korzystać w przyszłości? Jak inteligentne mogą być nasze pojazdy? Podróżowanie staje się naszą codziennością, której chcemy się bliżej przyjrzeć, rozpatrując środki, przyczyny i skutki przemieszczania się małych grup i całych populacji.

Historyczne poruszenie. Jak tworzy się wspólnota? Dlaczego się zrzeszamy? Jak definiowano społeczeństwo 100 lat temu, a jak się to robi dzisiaj, w setną rocznicę odzyskania niepodległości? Oto dynamika ludzkiej historii, o której chcemy rozmawiać.