O stadionie



PGE Narodowy (dawniej Stadion Narodowy w Warszawie) to najnowocześniejsza arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W 2013 roku stał się najpopularniejszym miejscem w Polsce, przyciągając 1 milion 300 tys. gości w ciągu 12 miesięcy. Arena jest największym stadionem w Polsce.

PGE Narodowy został wybudowany na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™. Budowa stadionu zakończyła się w listopadzie 2011 roku. PGE Narodowy powstał w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia. W czasie trwania UEFA EURO 2012™ na obiekcie zostały rozegrane trzy spotkania grupowe, mecz otwarcia wraz z oficjalną ceremonią, jeden ćwierćfinał i jeden półfinał. Stadion został zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann und Partner.


Na trybunach areny znajduje się ponad 58 tysięcy miejsc dla kibiców, w tym 111 dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji są również 62 loże VIP. Podczas koncertów, PGE Narodowy może jednorazowo zgromadzić w swoich przestrzeniach nawet 80 tysięcy gości. Stadion składa się z ośmiu kondygnacji o zróżnicowanej wysokości. Posiada także dwupoziomowy parking podziemny, który może pomieścić 1765 samochodów. Arenę otacza promenada o długości 1 km.

Na PGE Narodowym odbywają się różnego rodzaju imprezy od meczów piłki nożnej, przez wydarzenia motoryzacyjne (m.in. Top Gear Live, Nitro Circus Live), koncerty światowych gwiazd (wystąpili tu już m.in. Paul McCartney, Beyonce, Depeche Mode, The Rolling Stones), imprezy rodzinne (np. Targi Książki, Piknik Naukowy), a także mniejsze wydarzenia społeczne i biznesowe.

PGE Narodowy przez wielu jest nazywany domem reprezentacji Polski. Drużyna narodowa na stadionie awansowała m.in. na mistrzostwa świata i Europy. PGE Narodowy posiada czwartą kategorię w klasyfikacji UEFA "elite".

Plany PGE Narodowego


Zobacz: zasady funkcjonowania i regulaminy PGE Narodowego