Zamknij

Nowe nazwiska w Alei Gwiazd Piłki Nożnej

Kolejne tablice z brązu upamiętniające trenerów i piłkarzy, legendy polskiego futbolu, już wkrótce dołączą do Alei Gwiazd Piłki Nożnej na promenadzie zewnętrznej PGE Narodowego. Podczas konferencji prasowej z udziałem m.in. trenerów Polskiej Reprezentacji Jacka Gmocha i Pawła Janasa, zapowiedziano kontynuację projektu. Uroczystość odsłonięcia kolejnych ośmiu tablic odbędzie się 1 maja, dzień przed Finałem Pucharu Polski.

Podczas konferencji prasowej z udziałem trenerów Reprezentacji Polski Jacka Gmocha i Pawła Janasa, Dyrektor ds. Komunikacji, Promocji i Marketingu PGE Narodowego Moniki Borzdyńskiej, Dyrektora Departamentu Komunikacji i Mediów PZPN Janusza Basałaja oraz Prezesa Zarządu Fundacji Aleja Gwiazd Sławomira Jachimowskiego, zdradzono szczegóły projektu, który nie tylko popularyzuje piłkę nożną, ale także przybliża sylwetki sportowców zasłużonych dla tej dyscypliny sportu.

- Jedni rodzą się do skrzypiec, inni do munduru, a inni rodzą się dla piłki, tak, parafrazując cytat Kazimierza Górskiego, można przedstawić naszych dzisiejszych gości. Trenerów, których osiągnięcia i rekordy, talent czy nieszablonowość przeszły do legendy – przywitała honorowych gości Monika Borzdyńska.

- To szczególny i ważny moment. PGE Narodowy jest Domem Polskiej Reprezentacji, a Aleja Gwiazd ma przypominać wszystkim osobom odwiedzającym stadion o tym, że w polskiej piłce mieliśmy trenerów, którzy grali na wielkich turniejach, zdobywali trofea i pięknie zapisali się na kartach historii futbolu. Cieszymy się, że obok pomnika Kazimierza Górskiego, ojca polskiej piłki, wciąż przybywa gwiazd i wierzymy, że na tych nazwiskach nie kończy się historia tej inicjatywy, ponieważ historia polskiego futbolu wciąż się tworzy - podkreśliła Borzdyńska.

1 maja  2019 roku o godz. 18.00, w przeddzień meczu finałowego Pucharu Polski, na głównej promenadzie okalającej PGE Narodowy, przy pomniku Kazimierza Górskiego odbędzie się odsłonięcie nowych tablic Alei Gwiazd Piłki Nożnej. Tablice z brązu z odciskami stóp odsłonią: Antoni Piechniczek, Jacek Gmoch, Paweł Janas, Józef Młynarczyk, Stefan Majewski, Lucjan Brychczy. Odsłonięta zostanie także pamiątkowa tablica Pogoni Lwów z nazwiskiem Wacława Kuchara oraz okolicznościowa tablica z okazji 100 lecia PZPN.

W 2018 roku podczas inauguracji Alei Gwiazd Piłki Nożnej swoje tablice odsłonili: Zbigniew Boniek, Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato, Jan Tomaszewski i Władysław Żmuda, pośmiertnie odsłonięto tablice Gerarda Cieślika, Kazimierza Deyny i Włodzimierza Smolarka.