Curling – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz grać

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

Curling, inaczej nazywany "szachami na lodzie", to jedna z atrakcji Zimowego Narodowego. Dyscyplina zaliczana jest do sportów olimpijskich i świetne sprawdza się też jako rozrywka w gronie znajomych. Poznaj jej zasady i zacznij grać już dziś!

Curling jest grą zespołową, przeznaczoną zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Przed rozpoczęciem zmagań przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie obuwie i wyposażyć się w kamienie oraz szczotki. 

Buty - muszą być wykonane w specjalny sposób, każdy ma bowiem inną podeszwę. Jedna wykonana jest z teflonu (zapewnia swobodne poruszanie się po lodzie), druga pokryta jest gumą, chroniącą przed poślizgiem. 

Szczotka - umożliwia zmianę toru ruchu poprzez szczotkowanie lodu. 

Kamienie - często żartobliwie nazywane "czajnikami" są wykonane z granitu i ważą 19,1 kg. U góry mają specjalne uchwyty, dzięki którym można poddać je odpowiedniej rotacji.

Liczba graczy: dwa zespoły po 4 osoby. Każda drużyna otrzymuje po 8 kamieni w różnych kolorach. Zawodników nazywa się kolejno: otwierającym, drugim, trzecim oraz czwartym i tradycyjnie wypuszczają oni kamienie w powyższej kolejności.

Zasady gry w curling

Gra toczy się na prostokątnej tafli lodu, na której namalowane są dwa zestawy kół (domy). W czasie jednej partii meczu (tzw. end) każdy uczestnik wypuszcza po dwa kamienie, na zmianę z zawodnikiem drużyny przeciwnej. Zagrywający ma wpływ na ostateczna pozycję kamienia poprzez nadanie mu prędkości, rotacji i kierunku. 

Po wypuszczeniu kamienia, poprzez szczotkowanie powierzchni przed nim, można redukować rotację i odległość, na jaką się on przesunie. Podawany kamień musi być wypuszczony przed pierwszą linią domu, w przeciwnym wypadku podanie jest nieważne. Po wykorzystaniu wszystkich kamieni, liczy się punkty i rozpoczyna kolejny end. Drużyna zdobywa jeden punkt za każdy swój kamień, który jest bliżej centrum domu od najbliższego środkowi kamienia przeciwnika. Gra toczy się do 10 endów. 

Gdzie grać?

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w curlingu, pierwsze kroki możesz postawić na Zimowym Narodowym! W Zimowym Miasteczku znajduje się oczywiście specjalnie przygotowany tor do curlingu, na który możesz zaprosić znajomych i spędzić aktywnie czas. Wszystko pod czujnym okiem instruktorów i z profesjonalnym sprzętem. Tura na torze trwa 75 min. 

Więcej informacji znajdziesz na: www.zimowynarodowy.pl