Zamknij

Wybierasz się na curling? 10 rzeczy, które musisz wiedzieć!

Dlaczego łyżwy są nam niepotrzebne, ile waży czajnik i jak szczotkować, by wygrać?
Wspólnie z Zimowym Narodowym w oparciu o rozmowę z Marcinem Madejem – instruktorem curlingu z Polskiej Federacji Klubów Curlingowych – przygotowaliśmy przewodnik dla początkujących, czyli 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z curlingiem.1. Curling to nie jest sport na łyżwach!

Wiele osób przychodząc na trening curlingowy zabiera ze sobą łyżwy. Warto więc na samym wstępie zaznaczyć, że curling to nie jest sport uprawiany na łyżwach!
Profesjonaliści grają w specjalnych butach. Aby umożliwić ślizganie się po lodzie podeszwa jednego z butów zrobiona jest z teflonu, a druga wykonana jest z miękkiej gumy, by dawać maksymalną przyczepność. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpychając się jedną nogą łatwo przemieszczać się po torze curlingowym.

2. Curling to szachy na lodzie, ale… wymagają ruchu.

Pewnie nie raz słyszałeś, ze curling nazywany jest szachami na lodzie. Chociaż daje dużo zabawy jest to gra bardzo strategiczna. Chociaż nie jest sportem wymagającym dużej kondycji, nie oznacza to, że w trakcie gry się nie ruszasz. Wręcz przeciwnie, w trakcie rozgrywki przygotuj się na to, że będziesz robił przysiady, biegał za kamieniem i intensywnie szczotkował lód.

3. Skąd to się wzięło?

Curling jest bardzo starym sportem, który przyjmuje się, że powstał w średniowiecznej Szkocji. Początkowo uprawiano go na zamarzniętych jeziorach i grano kamieniami wyłowionymi z dna. Nazwa tego sportu pochodzi najprawdopodobniej od szkockiego słowa curr oznaczającego pomruk, gwar lub odgłos, jaki wydaje kamień sunący po lodzie.

4. Zamiatanie lodu…

Zamiatanie lub inaczej szczotkowanie ma bardzo głęboki sens w curlingu. Początkowo, gdy grano na zamarzniętych jeziorach, w ten sposób usuwano śnieg i szron. Dzisiaj, szczotkowanie lodu przed sunącym kamieniem ma dwa cele – wydłużenie drogi, jaką przebędzie kamień oraz wpłynięcie na tor lotu kamienia. Szczotkowaniem można sterować torem lotu kamienia i powodować, że będzie bardziej lub mniej skręcać.

5. Co to czajnik?

Można spotkać się z rożnym nazewnictwem – najczęściej wśród graczy występują czajniki lub żelazka. Jednak tym jednym prawidłowym określeniem jest kamień. Kamienie curlingowe zrobione są z granitu o specjalnych właściwościach. W komplecie jest 16 kamieni o dwóch kolorach rączek oznaczających kamienie dwóch przeciwnych drużyn. Każdy kamień waży 20 kg i oprócz kolorystyki wszystkie kamienie są jednakowe.

6. Szczotkujesz, rzucasz czy wydajesz rozkazy?

Curling jest sportem drużynowym. Każdy z zawodników ma określoną funkcję w drużynie. Jest kapitan (skip) odpowiedzialny za taktykę w meczu, vice-kapitan (vice-skip), który zastępuje kapitana, gdy ten zagrywa swoje kamienie oraz dwaj szczotkujący, którzy szczotkują najwięcej kamieni. W tej grze każdy z zawodników zagrywa kamienie i każdy z nich ma szansę dołożyć cegiełkę do sukcesu lub porażki w meczu.

7. Czy w curlingu są jakieś ograniczenia wiekowe?

Mówi się, że curling jest sportem na całe życie! W curling grają już kilkuletnie dzieci, ale również osoby w wieku powyżej 70 lat. Przykładowo w Szkocji prowadzone są rozgrywki ligowe w kategorii wiekowej 75+ i cieszą się one ogromnym powodzeniem. Jedyne ograniczenie wynika z praw fizyki. Zatem jeśli chcesz zacząć, musisz być cięższy od kamienia, czyli ważyć więcej niż 20 kg.

8. Czy osoby z niepełnosprawnościami grają w curling?

Oczywiście! Curling to sport dla wszystkich. Obecnie w Polsce w curling grają osoby poruszające się na wózkach (tzw. wózkarze) oraz osoby głuchonieme. W obu kategoriach rozgrywane są corocznie zawody o tytuł mistrzowski. Najbardziej utytułowana polska drużyna wózkarzy z klubu ISRS Culani niejednokrotnie stawała na podium ogólnopolskich turniejów curlingowych, a drużyny głuchoniemych z sukcesami biorą udział w rozgrywkach Polskiej Ligi Curlingu.

9. Chcę spróbować, co muszę ze sobą mieć?

Organizator zajęć zapewni Ci niezbędny sprzęt do gry. Zabierz ze sobą pozytywne nastawienie, uśmiech i chęć uczenia się. Curlingu, jak wszystkiego, trzeba się nauczyć i aby być dobrym, trzeba trenować.

10. Jak ubrać się na curling?

Ubierz się wygodnie i luźno. Upewnij się, że bez problemu zrobisz przysiad. Najlepsze ubranie, to ubranie warstwowe: bielizna termiczna, polar lub softshell, kurtka, spodnie dresowe i obuwie sportowe na gumowej podeszwie. Najlepiej wybrać obuwie z podeszwą o dobrej przyczepności, zwłaszcza na śniegu i lodzie.