Znamy koncepcję ceremonii otwarcia Stadionu

20 grudnia 2010
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

W dniu 20 grudnia br. w Narodowym Centrum Sportu odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję imprezy otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie.

Podczas konferencji członkowie Sądu Konkursowego: Anda Rottenberg, Jerzy Kapuściński, Marek Okniński, Rafał Kapler oraz Przewodniczący Sądu Krzysztof Materna ogłosili zwycięską koncepcję na imprezę inaugurującą Stadion Narodowy w Warszawie.

- Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za energię i profesjonalizm włożony w przygotowanie prac konkursowych
- powiedział Rafał Kapler, Prezes Narodowego Centrum Sportu. – Chciałbym jeszcze raz podkreślić jak ważne jest dla nas, aby poza walorem artystycznym impreza otwarcia miała również charakter widowiskowy, tak by ludzie chętnie na nią przyszli i na długo ją zapamiętali – dodał.

- Postawiliśmy wszystkim tym, którzy zgłosili się do konkursu bardzo wysokie wymagania, ponieważ spodziewaliśmy się widowiska na najwyższym światowym poziomie od strony realizacyjnej, technicznej i widowiskowej – powiedział Krzysztof Materna, przewodniczący Sądu Konkursowego. Z satysfakcją dowiedzieliśmy się, że konkurs miał charakter międzynarodowy, że wśród głównych realizatorów i reżyserów były bardzo znane postaci z polskiego jak i z zagranicznego rynku.

W konkursie przyznano nagrodę główną dla ARS Communication Sp. z o.o. z Warszawy oraz drugą nagrodę dla Grupa Eskadra Sp. z o.o., Kraków, ZAECHEL AG, Berlin.

Zwycięski scenariusz ceremonii otwarcia Stadionu Narodowego przedstawia nowoczesne oraz jednorodne stylistycznie widowisko, wypełnione pełnymi symboli opowieściami z oryginalną oprawą wizualną i graficzną, ukazujące w pełni możliwości stadionu. Zmienność atmosfery widowiska, zaskakujące efekty specjalne, choreografia, nowe aranżacje muzyczne, doświadczeni twórcy i realizatorzy sprawią, że będzie to niezapomniany spektakl, podczas którego powstanie niezwykła energia. Głównym założeniem widowiska jest pokazanie nowoczesnego obiektu, który dzięki swojej wielofunkcyjności daje nieograniczone możliwości działań zarówno kulturalno-społecznych, jak również na płaszczyźnie biznesowej. Proponowany spektakl to poetycka opowieść, której trzonem jest idea nowoczesnego i otwartego państwa. Pokazane są pasje i marzenia ludzi, energia płynąca ze wspólnoty działań na tle życia codziennego mocno osadzonego w historii i tradycji. Wszystko ilustrowane muzyką, która staje się tłem oraz impulsem do pobudzenia wyobraźni.

- Podczas tworzenia koncepcji Ceremonii Otwarcia Stadionu Narodowego kierowaliśmy się głównym celem: pokazaniem nowoczesnego wielofunkcyjnego obiektu, który powstał w kraju mocno osadzonym w historii i tradycji. Skupiliśmy się na nowym opowiedzeniu znanych historii, wyciągnięciu z tradycji ludowej jej widowiskowości, kolażu muzycznym i eksperymentach wizualnych z użyciem najnowszych rozwiązań technologicznych. Chcieliśmy podkreślić, że energia i siła otwartego europejskiego państwa to nierozerwalne połączenie nowoczesnych osiągnięć i dorobku kulturowego. Jednocześnie jednak pamiętaliśmy, aby stworzyć show – oryginalne i atrakcyjne w formie. Wszystko po to, aby zapewnić niezapomniane wrażenie podczas pełnego emocji widowiska - powiedział Sebastian Mikołajczak, ARS Communication.

Autorem koncepcji scenariuszowej, scenografii i wizualizacji jest Giorgos Stylianou, który wyreżyseruje oryginalne widowisko.
- Scenariusz ceremonii otwarcia Stadionu Narodowego przedstawia nowoczesne oraz jednorodne stylistycznie widowisko, wypełnione pełnymi symboli opowieściami z oryginalną oprawą wizualną i graficzną, ukazujące w pełni możliwości stadionu. Zmienność atmosfery widowiska, zaskakujące efekty specjalne, choreografia, nowe aranżacje muzyczne, doświadczeni twórcy i realizatorzy sprawią, że będzie to niezapomniany spektakl, podczas którego powstanie niezwykła energia - podkreśla reżyser. ARS Communication wraz z Giorgosem Stylianou skupili wokół siebie silną ekipę realizatorów i twórców. Kierownictwo muzyczne obejmie Adama Sztaba, kostiumy zaprojektuje Maciej Zień, choreografia została powierzona Michałowi Pirógowi, za reżyserię światła odpowiadać będzie Artur Szyman, a za reżyserię dźwięku Remigiusz Kasztelnik.

- Bardzo się cieszę, że dano możliwość zrobienia widowiska, a nie kolejnego koncertu. W pracy nad koncepcją, przyświecało nam motto, że nowoczesne społeczeństwo zasługuje na nowoczesne miejsce, w którym odbywać się będą najbardziej prestiżowe wydarzenia. Bądźmy chociaż raz jako Polacy z czegoś dumni, pokażmy, że nareszcie zbudowaliśmy piękny wielofunkcyjny Stadion i go pokażmy. Kierowaliśmy się przede wszystkim tym, aby to było radosne i widowiskowe wydarzenie, ale bez nadmiernego epatowania historią – podsumował.

Konkurs prowadzony był w oparciu o przepisy prawa Zamówień Publicznych. Wymagało to przestrzegania szeregu wymogów formalno-prawnych od organizatora i sądu konkursowego, który musiał zapewnić pełną transparentność prowadzonych obrad. Do konkursu zgłosiło się 27 podmiotów. W wyniku przeprowadzonej kwalifikacji do udziału w konkursie zostało zaproszonych 25 firm, które do dnia 8 grudnia br. miały złożyć prace konkursowe. 14 podmiotów złożyło prace konkursowe w terminie, 2 oferty zostały złożone po terminie i nie podlegały ocenie sądu konkursowego.

Poza wygraną pieniężną, zwycięska firma uzyskała prawo do negocjacji z zarządcą Stadionu Narodowego w Warszawie w sprawie realizacji imprezy oraz ostatecznego jej scenariusza.

- Jako jurorzy mamy pewne uwagi i w ramach negocjacji będziemy się starali namówić laureatów do uzupełnienia scenariusza – powiedział Krzysztof Materna.

Impreza otwierająca Stadion Narodowego w Warszawie przeznaczona jest dla 55 tysięcy widzów i odbędzie się pomiędzy 20 sierpnia a 3 września 2011 roku.