Zamknij

Bocelli na PGE Narodowym wybrzmi pięknie jak nigdy dotąd!

Po szczecińskich Wałach Chrobrego i Stadionie Poznań, Andrea Bocelli wystąpi na największym stadionie w kraju – PGE Narodowym. Już kilka dni przed przyjazdem tenora do Warszawy regulowane będzie nagłośnienie. Wszystko po to, aby brzmienie wielkiego śpiewaka było równie doskonałe, co na poprzednich koncertach na otwartych arenach. Sprzęt użyty podczas najbliższego wydarzenia przewyższać będzie skutecznością instalacje znane z koncertów rockowych. Nowa data występu Andrei Bocellego to 19 sierpnia 2022 roku. 

Andrea Bocelli kocha sport, ale największą miłości darzy piłkę nożną. Może dlatego tak chętnie występuje na stadionach całego świata, na których panuje niesamowita atmosfera, a na otwartej przestrzeni zmieści się więcej osób niż w halach? 

Ulubioną drużyną wokalisty, której kibicuje od wielu lat, jest Leicester City. Na tamtejszym stadionie koncertował już kilka razy, ale w samej Anglii nie tylko tam. Wielkie wydarzenie odbyło się dwa lata temu na słynnym Wembley, gdzie tenor zaśpiewał z Edem Sheeranem po raz pierwszy na żywo ich wspólny przebój "Perfect" przy szczelnie wypełnionych trybunach. Spektakularny sukces tenor odniósł kilka lat wcześniej na tej samej arenie, biorąc udział w charytatywnym koncercie poświęconym pamięci księżniczki Diany. Rok temu z kolei Andrea Bocelli wystąpił na Stadionie Narodowym w Pekinie, mogącym pomieścić ponad 90 tys. widzów. Włoski tenor w czasie swojej kariery śpiewał także na wielu innych arenach sportowych, m.in. w San Jose na Kostaryce, w Sao Paulo w Brazylii czy w Dublinie, Neapolu, Mediolanie, Moskwie, Melbourne i wielu innych miastach na całym świecie. Także w Polsce Andrea Bocelli występował już na stadionach Gwardii i Legii w Warszawie oraz Cracovii w Krakowie oraz we Wrocławiu, a także przed rokiem w stolicy Wielkopolski, gdzie na co dzień trenuje drużyna Lecha Poznań. 

Widzowie ostatniego koncertu w Polsce byli pod wrażeniem rewelacyjnego nagłośnienia na stadionie. W wielu komentarzach, czasami wręcz z niedowierzaniem, zwracali uwagę na doskonałą jakość dźwięku, jaką udało się osiągnąć w Poznaniu. Podobnie było na Wałach Chrobrego w Szczecinie, gdzie dzięki ustawieniu siedmiu wież opóźniających, kilkaset tysięcy osób zgromadzonych na koncercie, świetnie usłyszało każdą nutę. 

– Andrea Bocelli i jego ekipa są bardzo wyczuleni na brzmienia koncertowe i pilnują, aby nagłośnienie było na najwyższym poziomie. Zwłaszcza na otwartych arenach jest to bardzo ważne, aby złapać balans, w każdym miejscu dźwięki muszą być znakomicie słyszalne. Tak samo będzie w 2022 roku na PGE Narodowym w Warszawie. Już na tydzień przed wydarzeniem ustawimy cały sprzęt nagłośnieniowy, powiesimy odpowiednie dodatkowe głośniki, które przez kilka dni, aż do samego koncertu, będą sprawdzane niemal non stop. Wszystko po to, aby już sam koncert zabrzmiał tak pięknie jak nigdy. A o tym, że stadion można dobrze nagłośnić, dowiedzieli się wszyscy, którzy przed rokiem byli na występie Andrei Bocellego na Stadionie Poznań. To wydarzenie było przepiękne zarówno dźwiękowo jak i muzycznie – przypomina Marek Kurzawa z Prestige MJM. 

System nagłośnieniowy użyty podczas koncertu Andrei Bocellego na koncercie na PGE Narodowym będzie instalowany na stadionie kilka dni z uwagi na dobór poprawnej pozycji wyznaczonej przez oprogramowanie predykcyjne. 

- W praktyce polega to na kalibracji systemu, na uzyskaniu pożądanego konturu brzmienia wyznaczonego przez inżyniera systemu za odpowiedni do danego typu muzyki. Następnie koryguje się system pod względem pracy w danej lokalizacji, minimalizując odbicia i dudnienia. Cały system nagłośnieniowy zaprojektowany jest w oparciu o zestawy nagłośnieniowe marki L-Acoustics obecnej na połowie największych wydarzeń na całym świecie - wyjaśnia szczegóły techniczne Jerzy Kubiak, inżynier dźwięku firmy Fotis Sound, która współpracowała z Prestige MJM przy okazji poprzednich plenerowych koncertów włoskiego tenora w Polsce. 

W sumie na PGE Narodowym planuje się instalację około trzystu zestawów głośnikowych, pięć głównych punktów na scenie oraz pięć wież na płycie, a także dogłośnienie pola bliskiego i średniego przy scenie. Wszystkie mikrofony zastosowane do nagłośnienia orkiestry, instrumentów solowych oraz solistów wraz z maestro będą najwyższej klasy, takich marek jak Schoeps, AKG czy DPA w ilości przekraczającej 100 sztuk. 

- Nagłośnienie zainstalowane na potrzeby koncertu Andrei Bocellego na PGE Narodowym nie odbiega, a pod niektórymi względami przewyższa swoją skutecznością instalacje znane z koncertów rockowych. Jest to jednak moc dostępna, lecz nie będzie wykorzystana. Powodem takiej sytuacji jest konieczność nagłośnienia relatywnie cichych instrumentów w pełnym zakresie dynamiki. Dodatkowo istnieje możliwość wykorzystania walorów kierunkowych, jakie zapewniają grona głośników o długości przekraczającej 8 metrów – tłumaczy Jerzy Kubiak.  

Koncert Andrei Bocellego zaplanowany na 19 sierpnia 2022 odbędzie się po raz pierwszy na polskiej arenie narodowej. To wydarzenie ma szansę przejść do historii jako największy biletowany występ artysty klasycznego. Bilety na koncert włoskiego tenora na PGE Narodowym dostępne są na stronie www.bilety.imprezyprestige.com