Historyczne miejsca PGE Narodowego: pomnik Kazimierza Górskiego

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

Na promenadzie zewnętrznej PGE Narodowego znajduje się wiele miejsc, które stanowią o historycznym aspekcie areny. Zalicza się do nich także pomnik trenera Kazimierza Górskiego, który znajdziecie przy bramie nr 2. Poznajcie jego historię!

Pomnik legendarnego polskiego trenera został odsłonięty 26 marca 2015 roku. Pod wodzą tego szkoleniowca, reprezentacja Polski odniosła największe sukcesy w historii. Zalicza się do nich m.in. zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich w 1972 roku oraz trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 1974 roku. Kazimierz Górski prowadził polską kadrę w 71 meczach. 

Ponad trzymetrowy pomnik trenera został zaprojektowany przez rzeźbiarza Marka Maślańca i powstał w jego krakowskiej pracowni. – To największy monument w mojej dotychczasowej karierze. Rzeźba jest bardzo dynamiczna. Wybrałem pozę, która ukazuje charakter Górskiego. Trener ubrany jest w dres, trzyma piłkę pod pachą, porusza się sprężystym, żwawym krokiem. Inspiracją do stworzenia pomnika było oglądanie fragmentów meczów. Najbardziej utkwiło mi w pamięci zdjęcie z 1974 roku, na którym Kazimierz Górski kroczy po murawie boiska. Skojarzył mi się z idącym tygrysem, wojownikiem, stwierdziłem, że takie ujęcie odzwierciedla ideę gry ofensywnej i postanowiłem je uwiecznić – mówił w dniu odsłonięcia pomnika Marek Maślaniec. 


Oprócz pomnika została także odsłonięta tablica z biograficznymi informacjami związanymi z trenerem Górskim. Umieszczony został tam także cytat szkoleniowca: "Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe", który został wcześniej wybrany przez kibiców.

– Jest to ważny i szczęśliwy dzień dla całej rodziny Kazimierza Górskiego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wspaniałego monumentu – mówił podczas odsłonięcia pomnika syn trenera, Dariusz Górski.

Obok pomnika szkoleniowca znajduje się także Aleja Gwiazd Piłki Nożnej, zainaugurowana w 2018 roku. Znajdziecie tam tablice z odciskami stóp lub dłoni największych piłkarskich gwiazd w historii polskiej piłki.