Zamknij

Razem dla planety - Godzina dla Ziemi WWF

W ostatnią sobotę marca o godzinie 20.30 zgasimy światło dla planety w ramach akcji "GODZINA DLA ZIEMI WWF 2022". To symboliczny gest w trosce o stan świata, który od 16 lat łączy ludzi na całym globie. Do akcji ponownie przyłącza się PGE Narodowy, który w sobotę wieczorem wyłączy oświetlenie swojej elewacji. 

Gasimy światło dla planety 

Jednego dnia o tej samej godzinie czasu lokalnego – w tym roku jest to sobota, 26 marca, godzina 20.30 – cały świat symbolicznie gasi światło. Ludzie wyłączają je w swoich domach, a firmy oraz władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów.  

Do udziału w tej edycji zadeklarowało się już ponad 100 miast, obiektów i instytucji. Do Godziny dla Ziemi WWF dołączą takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Opole, Łódź, Poznań, Gdańsk czy Słupsk. Wygaszony zostanie m.in. Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie, Pałac Prezydencki, Ministerstwo Finansów, Kancelarie Sejmu i Senatu, PGE Narodowy w Warszawie, Ergo Arena w Gdańsku, Teatr Wielki w Łodzi, Muzeum Częstochowskie, Ratusz w Świebodzinie, Sukiennice w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie i Stary Browar w Poznaniu czy Uniwersytety i Politechniki w wielu miastach.

W poprzednich latach w Polsce w akcji brało udział blisko 100 miast. Ciemności spowiły takie obiekty jak Pałac Kultury i Nauki, Opera Narodowa, Sky Tower we Wrocławiu, Zamek Krzyżacki, Ministerstwo Środowiska czy Kancelaria Prezydenta RP.

W wydarzeniu tym biorą udział setki milionów ludzi z ponad 7000 miast i miejscowości w 170 państwach na całym świecie. W poprzednich edycjach na całym świecie aż 10 400 zabytków i pomników nie było oświetlonych przez 60 minut. 

Gasimy światła, włączamy chęć działania

Jeśli wierzysz, że rozwiązanie problemów środowiska naturalnego jest możliwe, gdy tylko zjednoczymy nasze działania, dołącz do Godziny dla Ziemi WWF i zgaś światło w swoim domu. Godzina dla Ziemi odbywa się po to, aby pokazać, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i obudzić w sobie szacunek do zasobów naturalnych Ziemi. Chcemy zmotywować ludzi do podjęcia działań na rzecz ratowania planety. Żeby coś zmienić, musimy przyjrzeć się naszym nawykom; od przedsiębiorców oczekiwać obliczenia swojego śladu węglowego, obniżenia go, a docelowo - neutralności klimatycznej; ale też rządy wszystkich krajów świata muszą podjąć decyzje na poziomie systemowym, aby ograniczyć degradację środowiska i zredukować emisję gazów cieplarnianych, będących przyczyną zmiany klimatu. 

Razem już 16 lat

Godzina dla Ziemi w tym roku obchodzi swoje 16. urodziny. W 2007 roku po raz pierwszy w Sydney w ponad 2 milionach domów wyłączono światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu i rozlewa się na cały świat. Ziemia jest naszym domem, nie mamy innego. Dbanie o jej dobro to dbanie o nasze dobro. 

W solidarności z Ukrainą 

Fundacja WWF Polska jest wstrząśnięta sytuacją w Ukrainie, dlatego w tym roku w wyrazie solidarności z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy postanowiła zrezygnować z przeprowadzenia dużej kampanii komunikacyjnej z okazji Godziny dla Ziemi WWF. Fundacja chce, by zgaszone na godzinę światła były wołaniem o pokój, troskę o ludzi i całą planetę.

WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Jej misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa.

Materiał prasowy we współpracy z Fundacją WWF Polska.