Zamknij

Szachy na lodzie, czyli curling na Zimowym Narodowym

Już od pięciu sezonów Zimowy Narodowy propaguje sporty zimowe. Dzięki niemu, wśród warszawiaków, nastała moda na łyżwiarstwo rekreacyjne, ale również na curling, który stał się hitem ostatnich edycji. W związku z tak dużym zainteresowaniem, w tym roku na Zimowym Narodowym można skorzystać aż z dwóch torów curlingowych i rozegrać mecz pod okiem mistrzów curlingu.

Zbliżają się Zimowe Igrzyska w Pjongczang, mnóstwo dyscyplin, a wśród nich m.in. curling. Gra ta jest dyscypliną sportową, która była obecna już na I Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 r. w Chamonix. W kolejnych Igrzyskach curling nie był wliczany do dyscyplin olimpijskich, aż do Igrzysk w Nagano w 1998 roku. Sport ten powstał pod koniec średniowiecza, około 1511 roku w Szkocji. Polem do gry w curlingu jest tafla lodu o długości 150 stóp (45,72 m) i szerokości 16 stóp 5 cali (5 m). W curling gramy kamieniami, potocznie nazywanymi „czajnikami”. Granit, z którego wykonywane są kamienie curlingowe, wydobywany jest wyłącznie w okolicach Wysp Brytyjskich. 

Dziś, za sprawą szkockich emigrantów, curling jest niezwykle popularny w Kanadzie. To właśnie Kanadyjczycy są najbardziej utytułowanym krajem w tejże dyscyplinie, mając na swoim koncie aż 10 medali olimpijskich. Również Polska ma zawodników, którzy reprezentowali nasz kraj w curlingu na ważnych zawodach międzynarodowych. Teraz można ich spotkać m.in. na Zimowym Narodowym.

— Na Zimowym Narodowym każdy może zacząć swoją przygodę z curlingiem właśnie pod okiem doświadczonych instruktorów, którzy od kilkunastu lat pasjonują się tym sportem. Wielu z nich może się pochwalić medalami Mistrzostw Polski i reprezentowaniem naszego kraju na Mistrzostwach Europy. Jeżeli zawsze chcieliście spróbować tego sportu, to nie warto zwlekać. Może to właśnie ktoś z uczestników zajęć na Zimowym Narodowym będzie w najbliższej przyszłości reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie treningów. Jest to sport dla osób w każdym wieku —  mówi Kamil Gęśla, Media Curling Club.

Już od trzech sezonów goście Zimowego Narodowego, oprócz jazdy na łyżwach, grają w curling. 

— Z pewnością jedną z najbardziej intrygujących atrakcji Zimowego Narodowego jest curling, który z roku na rok zbiera rzesze fanów. Zaczynaliśmy od jednego toru, teraz są dwa, co pokazuje, że jest zapotrzebowanie na tę grę. Z naszych obserwacji wynika, że jest to super pomysł na aktywne spędzenie czasu ze znajomymi. Jest zabawa i element rywalizacji. W najbliższych dniach rozpoczynają się Zimowe Igrzyska w Pjongczang. Wszystkich fanów rozgrywek curlingowych zapraszam do spróbowania swoich sił na Zimowym Narodowym, jesteśmy aż do 11 marca — mówi Katarzyna Ziemska, CEO Testa Communications, organizator Zimowego Narodowego.

W tym roku partnerem curlingu na Zimowym Narodowym jest austriacki region narciarski Zell am See-Kaprun. Jest on jednym z najpopularniejszych wśród Polaków ośrodków sportów zimowych w Austrii. Miasteczko Zell am See położone jest w malowniczej Ziemi Salzburskiej na jeziorem Zeller, u podnóża głównego grzbietu Wysokich Taurów. Niezwykle malowniczym miejscem w tym regionie jest miejscowość Kaprun. Sezon narciarski w regionie Zell am See-Kaprun rozpoczyna się wczesną jesienią i trwa aż do pierwszych dni lata. Dzięki temu narciarze i snowboardziści mogą szaleć na zaśnieżonym lodowcu Kitzsteinhorn przez dziesięć miesięcy w roku. Ośrodek ten posiada 30 tras zjazdowych liczących prawie 80 km. Do wyboru są trasy łatwe, średnie oraz trudne. Dla miłośników biegania są również trasy biegowe o łącznej długości 200 km. Do ciekawych atrakcji regionu zalicza się m.in.  Gipfelwelt 3000, czyli platformę widokową znajdującą się na szczycie Kitzsteinhorn. 

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang potrwają od 8 do 25 lutego. Tych, którzy chcą sami spróbować swoich sił w sportach zimowych, zwłaszcza w curlingu, Zimowy Narodowy, we współpracy z Polską Federacją Klubów Curlingowych i Media Curling Club, zaprasza codziennie na otwarte treningi prowadzone przez doświadczonych instruktorów. Z kolei narciarze mogą szlifować formę, aż do lata w Zell am See-Kaprun.


Oficjalnym Partnerem curlingu jest Zell am See-Kaprun.

Oficjalni Partnerzy Zimowego Narodowego:
Danonki, Actimel, Mastercard, Irving, Green Caffe Nero, Ezviz, Zell am See-Kaprun
Patroni medialni: Radio ZET, Onet, 4FUN.TV, MROT, flesz, polki.pl, Mamo to ja, Przedszkolak, Viva, Party
Partnerzy Skateparku: Board4Kids, GoSKATE, I Love Rolki, Longboardmania, Rollschool, Akademia Surfingu, BLACK & YELLOW SKATING, IDOSK8, HashBMX, California Skateshop.
Patroni medialni Skateparku: Radio Kampus, Noizz

ZIMOWY NARODOWY
2 grudnia 2017 - 11 marca 2018