Dziś jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2018
Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

Każdego roku 23 kwietnia na całym świecie obchodzone jest święto książki, które ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. 

Jest to największe święto czytelników z całego świata, ustanowione w 1995 roku przez UNESCO. Z tej okazji w każdym kraju organizowane są wydarzenia literackie, kiermasze książek i spotkania autorskie, które mają zachęcić do częstszego obcowania z literaturą. Data wydarzenia nie jest przypadkowa - 23 kwietnia to rocznica urodzin lub śmierci m. in. Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira czy Vladimira Nabokova.

Pomysł organizacji święta pojawił się w 1926 roku w Katalonii, która obchodzi tego dnia dzień św. Jerzego, patrona tego regionu. Zgodnie z tradycją tego dnia obdarowuje się kobiety czerwonymi różami, które mają symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z upływem czasu kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Czytelnicy po raz kolejny będą mogli celebrować to święto już za miesiąc, ponieważ od 17 do 20 maja na PGE Narodowym odbędą się 9. Warszawskie Targi Książki. Tego wydarzenia nie może przegapić żaden miłośnik książek. Na uczestników czekać będą nowości książkowe, rozmowy z twórcami i atrakcyjne wydarzenia. Organizatorzy przygotowali również ciekawą ofertę spotkań z autorami, debat, konferencji, warsztatów, lekcji literatury i historii, atrakcji dla dzieci, wydarzeń artystyczno-literackich, nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw.

Więcej o Warszawskich Targach Książki: www.targi-ksiazki.waw.pl/.